tansiyonlar.com https://www.tansiyonlar.com Tansiyon, Tansiyon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, tansiyonlar.com Wed, 18 May 2016 00:00:00 +0000 Thu, 22 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Tuzlu Ayran Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/tuzlu-ayran-tansiyon.html Wed, 07 Nov 2018 12:32:50 +0000 Tuzlu ayran Tansiyon, toplum olarak içecek olan ayranı herkesin sevdiğini bilmeyen yoktur. Halk arasında tansiyonu düşen kişiye hemen tuzlu ayran, veya şekerli su yapıldığını herkes bilir. Aslında bu yapılan şey her bünye içi Tuzlu ayran Tansiyon, toplum olarak içecek olan ayranı herkesin sevdiğini bilmeyen yoktur. Halk arasında tansiyonu düşen kişiye hemen tuzlu ayran, veya şekerli su yapıldığını herkes bilir. Aslında bu yapılan şey her bünye için olmayabilir. Tansiyon düşmesi veya yükselmesi durumlarında ise yapılan tuzlu ayran, yada sarımsak, yenilmesi gibi gıdaların tansiyon için hiç bir faydası yoktur. Günlük alınan gıdalarda ise yeterince vücuda giren tuz olması gerektiğinden fazladır. Hipertansiyonu olan kişilerin tuz kısıtlamaları gerekirken, aksi halde hiç dikkat etmeden bilinçsizce tuz tüketiyorlar. Yanlış olan bu dikkatsizlik tansiyonu oldukça etkilemektedir. Böylesi durumlarda ise ne şekerli su ne limon, nede tuzlu ayran fayda etmez aksi taktirde dahada tehlikelidir. Kalbi korumanın en iyi yolu tansiyonu dengede tutmaktır.

 Tuzlu ayran içerek tansiyon dengede tutulmaz. Ayrıca tansiyonu düşen veya yükselen kişiye yapılması gereken, ilk müdahale hastayı hemen uzanacağı bir yere yatırıp ayaklarını yukarı kaldırmalıdır. Böylesi bir durumun mutlaka kaldırılması gerekir. Kısa süren bir dinlenme hastayı kendine getirir. Düzensiz beslenme yada vücudun yeterli gıda almaması nedenleri tansiyon düşüklüğüne yol açan sebepler arasındadır Böylesi bir durum karşısında tuzlu ayran tansiyonu etkilemez, fayda asla göstermez.

Tuzlu Ayran TansiyonTansiyon düşmesine ne iyi gelir 

Ani tansiyon düşmelerinde ise, tuzlu ayran yapıp içmek bunun en kolay yolu olarak uygulanır. Yapılan bu yanlış durum  hiç bir fayda belirtmiyor. Tansiyon düşüklüğü sebeplerinden biride vücudun susuz kalmasından gelir. Tansiyon hastaları kendilerine iyi gelecek besinleri tüketerek dengelerini sağlayıp vücut endeksine göre vitamin almalıdır. Ayrıca yapılan egzersizler oldukça etkilidir. Günlük hayatta ise tuzu hayatınızdan çıkartmak tansiyon açısından en az ilaç kadar etkilidir. Tansiyonu düşen bir kimse yüksek tansiyon hastası da olabilir. Verilecek tuzlu ayran bu tür durumlarda ise çok daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Hastanın bilinci acık ise bu durumda ağızdan bir şeyler verilebilir. Bilinci açık olmayan tansiyon hastalarında ise ağız yolu ile bir şey verilmemelidir. Hemen 112 den yardım isteyerek hastaya yardım edilmelidir. Çevre olarak kulaktan dolma bilgiler ile kimsenin sağlığına yanlış müdahale edilmemelidir.

Tuzlu ayran neden tansiyona zararlıdır
 
Sıcak havaların vücutta su kaybına neden olduğu belirtilir. Çare olarak tuzlu ayran içmek değildir. Ayranın içerisindeki tuz tansiyon hastalarında, düşürmek yerine tansiyonu yükseltir. Bu neden ise vücut içine giren tuz kalbin yükünü iki kat artırmaktadır. Tansiyon ise kalbin önündeki en büyük engeldir. Hasta olan kişi kendi sağlığını etkileyecek durumlarla kalmamalıdır. Kendi sağlığı için gerek bir doktordan yada kendi çapında dengeli beslenerek, spor yaparak, kilosunu kontrol altında tutup sağlıklı yaşamanın yollarına devam etmelidir.
]]>
Çocuklarda Yüksek Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/cocuklarda-yuksek-tansiyon.html Wed, 07 Nov 2018 17:00:41 +0000 Çocuklarda yüksek tansiyon, erişkinlerde kan basıncı 140/90 mmHg olduğunda yüksek tansiyon yani hipertansiyon tanısı konur. Fakat çocuklarda yüksek tansiyon tanısı koyma için böyle sabit bir kan basıncı  seviyesi kullanılmaz Çocuklarda yüksek tansiyon, erişkinlerde kan basıncı 140/90 mmHg olduğunda yüksek tansiyon yani hipertansiyon tanısı konur. Fakat çocuklarda yüksek tansiyon tanısı koyma için böyle sabit bir kan basıncı  seviyesi kullanılmaz. Çocuklardaki kan basıncı yaşa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu değer ancak iskelet gelişiminin ve seksüel olgunluğu tamamlanmasından sonra erişkinler gibi sabit bir değere ulaşır. Çocuklar için yaşa göre ve cinsiyete göre belirlenmiş kan basıncı cetvelleri bulunmaktadır. Yapısı iri olan çocukların kan basıncı aynı yaşta olup ince yapılı olanlara göre daha yüksek olduğundan, çocuklarda yüksek tansiyon değerlendirmesinde boy ve kilo da dikkate alınır.

Çocuklarda yüksek tansiyon tanısı nasıl konur

Çocuklarda sistolik yani büyük tansiyon ile diyastolik yani küçük tansiyonun yaş ve cinsiyete bağlı olarak 90 persentil değerinin altında olması normal kabul edilir. Büyük ve küçük tansiyonun tek ya da birlikte 90-95 persentil düzeyinde olması normal yüksek kan basıncı olarak, büyük ve küçük tansiyonun üç farklı zamanda ölçülen değerlerinin 95 persentil düzeyinin üzerinde olması durumunda ise yüksek tansiyon tanısı konulur.

Çocukların okul yaşamı başladığında, kan basıncı ölçümü onların fiziki muayenesinin rutin bir parçası haline getirilmelidir. Özellikle yüksek tansiyon gelişimi bakımında riskli kabul edilen şeker hastası, aşırı kilolu obez, hiperlipidemik ya da ailesinde hiperlipidemi öyküsü olan, serebrovasküler öyküsü bulunan çocukların kan basıncı daha özenli, düzenli ve sıkça ölçülmelidir. Sağlıklı bir kan basıncı için çocuklarda d erişkinler gibi faz V alınması gerekir. Fakat küçük çocukların bazısında faz V hiç oluşmaz. Bu durumda faz IV alınmaktadır.

Çocuklarda esansiyel hipertansiyon insidansı oldukça düşüktür. Çocuklukta yüksek tansiyonun ortaya çıkma zamanına göre, etyolojisi değişkenlik göstermektedir. Çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa, yüksek tansiyon ne kadar ağırsa, sekonder yüksek tansiyon olma riski artar. Esansiyel hipertansiyonu bulunan çocukların ortalama yarısında ailesinde de aynı öykü vardır.

Çocuklarda Yüksek TansiyonÇocuklarda yüksek tansiyon nedenleri

Çocuklarda yüksek tansiyonun çeşitli sebepleri olabilir. Bunların arasında en fazla görülenleri böbrek parankim hastalığı, nörofibromatozis, aort koarktasyonu, esansiyel hipertansiyon, renal arter stenozudur.

Çocukların yüksek tansiyon bakımından değerlendirilmesi

Çocuklardaki esansiyel hipertansiyon çoğunlukla asemptomatik olur. Klinik yakınmaların olması halinde, sekonder hipertansiyon değerlendirilmelidir. Çocukta koşma sırasında bacaklara ağrı olması, yorgunluk oluşması, sebebi açıklanamayan ateş, kas krampları, terleme, karın ağrısı, çarpıntı, yüz kızarıklığı, ailesinde hipertansiyon öyküsü olması halinde esansiyel hipertansiyon akla gelmelidir. Yapılan fiziki muayenede yüksek tansiyon nedenine, hedef organ hasarına yönelik araştırmalar yapılır. Çocuktaki kan basıncının alt ve üst ekstremiteleri ölçülerek, periferik nabızlarda ayrı değerlendirilmelidir. Çocuklarda sekonder hipertansiyon genellikle böbrek hastalığı nedeniyle ortaya çıkar. Renovasüler ve kardiyovasküler nedenler ikinci sırada yer alır. Endokrin nedenler nadiren etkili olur. Yapılacak kan ve idrar tahlilleri, idrar kültür antibiyogramı, kan kimyası gibi tetkikler çocuklarda yüksek tansiyon sorununun nedenin belirlemeye yardımcı olur.

Çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi

Çocuklardaki yüksek tansiyonun erişkinler gibi insülin direnci, obezite, kan yağları ile direkt ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu yüzden çocuklarda kilo almanın sınırlandırılması riskleri azaltacaktır. Sağlıklı beslenme ve kilo almama için uygun düzenlemeler yapılmalıdır. Çocuk obez ise, mut]]> Doğal Tansiyon Düşürücü https://www.tansiyonlar.com/dogal-tansiyon-dusurucu.html Wed, 07 Nov 2018 21:59:34 +0000 Doğal tansiyon düşürücü, olarak halk arasında akla gelen ilk  alternatif olarak limon  sunulmaktadır. Limonun kılcal damarları güçlendirmesi görevi olduğundan tansiyonu düşürmektedir. Limonun içerisinde buluna Doğal tansiyon düşürücü, olarak halk arasında akla gelen ilk  alternatif olarak limon  sunulmaktadır. Limonun kılcal damarları güçlendirmesi görevi olduğundan tansiyonu düşürmektedir. Limonun içerisinde bulunan P vitamini  vücudumuz için bulunmaz nimettir. Her sabah bir çorba kaşığı limonun suyunu ve tatlı kaşığı süzme balı  bir bardağa koyup karıştırarak içebilirsiniz. Bir diğer doğal tansiyon düşürücü ise sarımsaktır. Sarımsağı yoğurtla ve salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. koku olmaması için sarımsak tabletleri satın alarak içebilirsiniz. Sarımsak tabletlerini kan inceltme etkisi olduğu için  uzman doktora danışmadan tüketmemeliyiz. Doğal tansiyon düşürücü olarak eskilerden beri kullanılan kimyon ve rezenedir. Bir çay kaşığı kimyon ve rezeneyi bir bardak ılık suya ekleyerek günde 2-3 defa içebilirsiniz. Bu suyu içmediğiniz takdirde kimyon ve rezeneyi yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz.Doğal Tansiyon Düşürücü

Doğal tansiyon düşürücüler arasında muza da yer vermek gerekmektedir. Muz içerdiği potasyum nedeniyle  tansiyonu dengelemektedir. Tansiyon düşürmek için potasyum ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Potasyum içeren besinler ise; turunçgiller, patates, karpuz, mantar  kuru üzüm ve hurma gibi gıdalardır. Yine avokado da doğal tansiyon düşürücüler arasındadır. Avokado içerdiği vitamin ve yağ asidi sayesinde farksız bir meyvedir. Bunun yanında kuru kayısı, erik, kuru meyvelerde magnezyum içerdiğinden dolayı doğal tansiyon düşürücüler arasındadır.

Verdiğim bitkisel karışımlardan ziyade tansiyon düşürmede en önemli etken strestir. Stresi hayatınından yok edilmelidir.Tansiyon düşüklüğü genetik, yaş, beslenme stres ve alkol alımına bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Beslenme alışkanlığın değişmesi bol hareket edilmesi tansiyon engellenmektedir. Beslenme de ise önerim potasyum ve magnezyum içeren besinler doğal tansiyon düşürücüler arasındadır.
]]>
Bebeklerde Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/bebeklerde-tansiyon.html Thu, 08 Nov 2018 13:11:21 +0000 Bebeklerde Tansiyon, Bebeklerde tansiyon, çok sık olmamakla beraber görülebilir bir hastalıktır. Bir çok kişi tansiyonun sadece yaşlılarda görüldüğünü düşünür, bu çok yanlış bir bilgidir, tansiyon elbette yaşlılarda d Bebeklerde Tansiyon, Bebeklerde tansiyon, çok sık olmamakla beraber görülebilir bir hastalıktır. Bir çok kişi tansiyonun sadece yaşlılarda görüldüğünü düşünür, bu çok yanlış bir bilgidir, tansiyon elbette yaşlılarda daha sık görülür, fakat her yaşta insanda olabilir, bebeklerde görülen tansiyon, düşük olduğu gibi, genellikle hiper (yüksek) tansiyondur. Tansiyon genetik olduğu gibi, bebeklerdeki tansiyonun nedenleri çeşitli hastalıklarda olabilir. Tansiyon deyip geçmemek lazım, tansiyon çok dikkat edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır, tansiyonun yüksek yada düşük olması bir çok insanın ölümüne yada engelli kalmasına neden olmuştur, bu nedenle özellikle bebekte yada çocukta tansiyon hastalığı varsa normalden iki kat fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü tansiyon bebeklerde de yetişkinlerdeki gibi hızlı ilerlemektedir, yetişkinlerdeki tansiyon hastalığı bir ömür boyu ilaç, tedavi ve diyet gerektirebilir, bebeklerdeki geçici de olabilir, bebeğinin sağlıklı bir hayat sürdürmesini isteyen ebeveynler bir an önce bir doktora görünüp tedaviye başlamalıdırlar.

Bebeklerde Tansiyon Nedenleri
 • Obezite
 • Erken doğum
 • Doktor korkusu
 • Uyku apnesi 
 • Böbrek hastalıkları
 • Genetik 
 • Kalp ve damar hastalıkları
Bebeklerde TansiyonBebeklerde Tansiyon Önlemleri Ve Tedavisi

Öncelikle bebekte tansiyon şikayetleri izleniyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir doktora götürülür, doktor tansiyon tanısını koyduktan sonra nedenini araştırır, genetik mi yoksa herhangi bir hastalıktan mı kaynaklandığı bulunur, buna göre, ilaç yada diyet tedavisi uygulanır, bu tedavinin ne kadar süreceği de tansiyonun neden kaynaklandığına, hastalığın ne kadar ciddi olup olmadığına bağlıdır. Eğer hastalık obezite  ise, buna göre tuz ve yağ kısıtlamalı bir diyet verilir, eğer genetikse bir an önce iyileşmesi için buna göre bir ilaç tedavisine başlanır, eğer tansiyonu böbrek hastalığından, kalp ve damar hastalıklarından yada uyku apnesin den kaynaklanıyorsa, öncelikle bu hastalıkların tedavisine başlanır, daha sonra tedaviye rağmen tansiyon hala iyileşmiyorsa tansiyon ilaç tedavisine başlanır. Bebekteki yada çocuktaki tansiyon korkudan ise bir psikologdan yardım alınmalıdır.
]]>
Ani Tansiyon Yükselmesi https://www.tansiyonlar.com/ani-tansiyon-yukselmesi.html Thu, 08 Nov 2018 21:01:05 +0000 Ani tansiyon yükselmesi, günümüzün en önemli sorunlarından birisidir. Tansiyonunuzun aniden yükseldiğini her zaman anlamayabilirsiniz. Tansiyon gün içerisinde, gerek çevresel faktörler, gerek tükettiğiniz gıdalar nedeni ile yü Ani tansiyon yükselmesi, günümüzün en önemli sorunlarından birisidir. Tansiyonunuzun aniden yükseldiğini her zaman anlamayabilirsiniz. Tansiyon gün içerisinde, gerek çevresel faktörler, gerek tükettiğiniz gıdalar nedeni ile yükselebilir ve değişiklik gösterebilir. Buna etken olarak ta spor yapıyorsanız, Stresli bir ortamdaysanız veya herhangi bir sebeple stres altındaysanız tansiyonunuz yükselebilir. Tansiyonun oluşum faktörlerini sıralayacak olursak, böbreklerde oluşan rahatsızlıklar, hormonsal bozukluklar sonunda tansiyon rahatsızlığı oluşabileceği gibi, kullandığımız bazı ilaçların yan etkileri, kalp ana aort damarındaki darlıklar, beyinde oluşan tümörler veya hasarlar sonucu da tansiyon rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında birde nedeni teşhis edilemeyen esansiyel yüksek tansiyon vardır, erişkinlerin yüzde doksanında görülebilen bu rahatsızlığın henüz nedeni belirlenememiş olsa da, obezite sorunu yaşayanlar, egzersiz yapmayan hareketsiz kişiler, fazla yağlı yiyecek tüketenler, fazla tuz tüketenler ve sigara kullanan kişilerin bu rahatsızlığa yakalanma riski altında olduğu tahmin edilmektedir.Ani Tansiyon Yükselmesi 

Tansiyon yani kan basıncının aniden yükselmesinin bir çok sebebi vardır, bunlar genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi, yaşa bağlı olarak ta veya çevresel faktörlerde ani tansiyon yükselmelerine etken olabilirler. Tansiyon gün içerisinde yavaş yavaş yükselip düşüp ve belli bir süre sonra dengelenirse, bunu fark etmeyiz fakat tansiyonda ani yükseliş ve düşüşlerin olması halinde, hedef organlarımız olan beyin, kalp ve böbrekler gibi organlarımızın çalışma temposunu bozmaya başladığı anda fark edebiliriz. Bazı durumlarda tansiyonda çok ani yükselmeler olabilir, bu ani tansiyon yükselmeleri başka faktörlere bağlı değilde, zaten var olan yüksek tansiyona bağlı ise tekrar kabul edilebilir seviyeye düşer. hipertansiyon gibi rahatsızlığı bulunmayan normal insanlarda da stres veya asabiyete bağlı olarak ta tansiyon yükselmeleri görülebilir, bu o kişinin tansiyon hastası olduğunu göstermez. Yaş ilerledikçe yüksek tansiyonda yükselmeler görülebilir, bunun etken sebepleri arasında ailesel soya çekim de her zaman vardır.  

Ani yüksek tansiyon yükselmesinin belirtileri
Ani yüksek tansiyonun belirtileri genel olarak, baş dönmesi, kalp ağrısı, kalpte ritm bozukluğu, bazen şiddetli olabilecek seviyede baş ağrısı, nefes darlığı, bulanık veya çift görme ve bazı durumlarda görülen burun kanamaları bunlardan birkaçıdır. Bu belirtiler ortaya çıktığında ve çok ciddi bir sağlık sorunu yaratmadıkça çoğumuz herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeyiz, bu rahatsızlıklar ortaya çıktığında mutlaka tansiyon ölçümleri yapılmalıdır. Büyük tansiyon normali 130 mm Hg, küçük tansiyon normali mm Hg olmak üzere değerlerine bakılır, yüksek tansiyon teşhisi konulabilmesi için bu değerlerden herhangi birinin yüksek olması tanı koymak için yeterlidir. Ani yüksek tansiyon herhangi bir belirti vermez veya acil müdahale gerektirecek bir durum yaratmaz, çok nadir olsa da inme ve uzun süreli tansiyon dengesizliği kalp damar rahatsızlıklarına neden olduğu da unutulmamalıdır.

]]>
Hamilelikte Düşük Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/hamilelikte-dusuk-tansiyon.html Fri, 09 Nov 2018 14:07:25 +0000 Hamilelikte düşük tansiyon, ilk aylarda daha çok görülmektedir. Bunun nedeni gebelikte oluşan hormonsal değişikliklerdir. Hamilelikte tansiyon düşüklüğü gebeliğin son aylarına doğru normal haline gelmektedir. Hamilelikte düşük tansiyon, ilk aylarda daha çok görülmektedir. Bunun nedeni gebelikte oluşan hormonsal değişikliklerdir. Hamilelikte tansiyon düşüklüğü gebeliğin son aylarına doğru normal haline gelmektedir.

Hamilelikte tansiyon düşüklüğü, yüksek tansiyon kadar tehlikeli durum oluşturmamaktadır. Gebelikte oluşan bulantı, baş dönmesi nedeniyle hamile kişide halsizliğe, yorgunluğa ve tansiyon düşmesine neden olmaktadır. Hamilelerde tansiyon düşüklüğünde protein ağırlıklı beslenme, vitamin ve demir takviyesi alınması önerilir. Hamilelerde tansiyon düşüklüğünün bir başka nedeni de rahmin ve karnın büyümesi sonucunda rahmin alt tarafında geçen damarlarda oluşan basınç yapması nedeniyle sırt üstü yapmalarda tansiyon düşüklüğü yapmaktadır. Hamilelerde tansiyon düşüklüğünün bir başka nedeni gebelik dönemi sürecinde kalbin pompaladığı kan miktarının artması ve damarlarda direncin düşmesidir. Bu durum gebeliğin 3. ve 7. aylarında görülmekte olup anne adayının sol tarafına yatması önerilmektedir. Hamile bayanlarda bu durum 24. haftadan sonra tansiyonun normale dönmektedir. Gebeliğin sıcak havalara gelmesi de tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Sıcaklar nedeniyle terle sıvı kaybı oluşacağından bol sıvı tüketilmelidir. Hava sıcaklığı nedeniyle insanlarda damarlarda genişleme nedeniyle de tansiyon düşüklüğü olmaktadır. Ayrıca düşük tehlikesi ile gebelerde kanama olması tansiyonun düşmesine yol açmaktadır.Hamilelikte Düşük Tansiyon

Hamilelerde düşük tansiyon olması halinde halsizlik, baş dönmesi, göz kararması, yorgunluk ve çok uyku haline rastlanılmaktadır. Tansiyonun çok düşmesi durumunda bayılma zihin karışıklıkları ve konuşma bozuklukları oluşmaktadır. Hamilelerde tansiyon düşüklüğü olduğu zaman yavaş hareket edilmeli ve mümkünse ayaklar yüksek şekilde yatırılmalıdır.Hamilelikte tansiyon düşüklüğü olduğu durumlarda acilen doktora başvurulmalıdır. Tansiyon düşmesine neden olan faktörler araştırılmalı ve tedavi planlanmalıdır.
]]>
Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/tansiyon.html Sat, 10 Nov 2018 00:01:48 +0000 Tansiyon: Vücuttaki kan basıncının kanın atardamar duvarına yaptığı basınca tansiyon denilmektedir. Bu basınç vücudun bütün organlarına kan basınç etmektedir. Kalp sürekli çalıştığı için dakika da 5 litre kadar kan po Tansiyon: Vücuttaki kan basıncının kanın atardamar duvarına yaptığı basınca tansiyon denilmektedir. Bu basınç vücudun bütün organlarına kan basınç etmektedir. Kalp sürekli çalıştığı için dakika da 5 litre kadar kan pompalar. Tansiyon insan sağlığı için çok önemli bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon olan hastalar yeme ve içmelerine çok dikkat etmelidirler. Tansiyon nedeni ile beyin kanamaları çok sık yaşanmaktadır. Tansiyonun belli aralık da normal değerleri bulunmaktadır. Eğer normal değerlerin üzerine çıkıldığı zaman tansiyon da ya düşme ya yükselme görülür. Tansiyon için özel ölçme aletler bulunmaktadır. El ile veya elektronik tansiyon ölçme aletleri bulunmaktadır. Doktorlar elle ölçülen tansiyon aletini önermektedir. Tansiyon tuza bağlı olarak artış göstermektedir. Çok tuzlu yiyen insanlarda tansiyon görülme oranı daha yüksektir.  

Tansiyonun belirtileri;

Herhangi özel bir belirtisi bulunmaktadır. Genellikle başın alt kısmında ağrı oluşur ve bu ağrı gün geçtikçe yükselir. Doktora gidildiği zaman ağrının tansiyondan kaynaklı olduğu öğrenilir. Tek belirtisi baş ağrısı değildir. Nefes darlığı, bulantı, baş dönmesi, halsizlik gibi belirtileri de bulunmaktadır. Tansiyon eğer kontrol altına alınmazsa kalp krizi ve beyin kanaması görüle riski oldukça yüksektir. 

TansiyonBüyük tansiyon: Kalp kasıldığı sırada oluşan kuvvetli basınca büyük tansiyon denilir. Büyük tansiyonun değeri yaklaşık 12 olmalıdır. 
Küçük tansiyon: Kalp gevşediği zaman oluşan basınca küçük tansiyon denilir. Küçük tansiyon yaklaşık 8 olmalıdır. 
Tansiyon her yaştaki insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Kimi çocuklar da anne karnın da doğduğundan beri olur. Küçük yaşta ki çocuklarda görülen tansiyon çok risklidir. Yenilen yemeklere ve tuz tüketimine oldukça dikkat edilmelidir. Sadece çocukların değil tabi yaşlıların veya tansiyon hastası olan kişiler de yemelerine ve tuz tüketimine dikkat etmelidir. 
Sağlıklı bir insanın tansiyon değeri tahminen 120/80 mmHg değerindedir. 

Hipertansiyon: Tansiyon değerlerinin anormalin üzerinde olmasına denilir. Eğer büyük tansiyon 140 ve üzeri ise, küçük tansiyon da 90 ve üzerinde ise hipertansiyon var demektir. Hipertansiyonu olan hastaların kalp krizi veya beyin kanaması geçirme riski oldukça yüksektir. O yüzden tuz tüketimine ve yemeklerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. 

Tansiyon yüksekliği: Yüksek tansiyon insan sağlığı için çok önemlidir. İhmal edilirse tedavi edilmez ise hayati risk taşır. Hipertansiyon tansiyonun yükselmesi sonucunda oluşur. Tansiyon ayda bir kez ölçülmelidir. Çünkü tansiyon hemen farklılık gösterir. Tansiyonu yüksek olan kişi tuzlu yemeklerde kaçınmalı, ağır yemekler yememeli ve aşırı sıcakta bulunmamalıdır.

Tansiyon düşüklüğü: Tansiyon düşüklüğü yüksek tansiyon kadar önemli değildir. Ama yine de dikkat edilmesi gerekir. Aniden kalkıldığı zaman veya aniden oluşan baş dönmeleri tansiyonun düştüğünü gösterir. Tansiyon düşüklüğü olduğu zaman tuzlu ayran veya tuzlu bir yiyecek yenilmelidir. Tuzlu yiyecekler veya içecekler düşen tansiyonu tekrar eski değerine getirir. 

Tansiyonun tedavisi: Tansiyonun tek tedavi yöntemi vardır. Doktor tarafında verilen uzun süreli ilaçlardır. Düşük tansiyonu olan kişiler daha ilerlemeden bitkisel ilaçlar ile tansiyonun gelişmesini engelleyebilirler. Tansiyonun çeşidine göre farklı ilaçlar kullanılır. Tansiyon ilaçları raporlu ilaçlardır. O yüzden gününde ve zamanında kullanılmalıdır. Zamanında kullanılan ilaçlar olası bir kalp krizini ve beyin kanamasını engeller.
]]>
Göz Tansiyonu https://www.tansiyonlar.com/goz-tansiyonu.html Sat, 10 Nov 2018 09:52:19 +0000 Göz tansiyonu, tıpta glokom denilen rahatsızlığın halk arasında bilinen adıdır. Rahatsızlık göz içindeki basıncın yükselmesi sonucunda ortaya çıkar. Eğer zamanında tedavisi yapılmazsa, hastada kalıcı körlük ortaya çı Göz tansiyonu, tıpta glokom denilen rahatsızlığın halk arasında bilinen adıdır. Rahatsızlık göz içindeki basıncın yükselmesi sonucunda ortaya çıkar. Eğer zamanında tedavisi yapılmazsa, hastada kalıcı körlük ortaya çıkabilir. Göz içinde ön tarafta bulunan ve dokuların beslenmesini sağlayan bir sıvı vardır. Sıvı yine göz içinde üretilmektedir. Bazı kanallar yardımıyla da dışarıya atılmaktadır. Ancak bazı kişilerde bu kanallarda tıkanıklık olması nedeniyle sıvı dışarıya atılamaz ve göz içindeki basınçta yükselir.

Göz tansiyonu toplumda yaygın olarak görülür. Sinsi bir şekilde ilerleyerek, kalıcı körlüğe kadar gidebilir. Özellikle 40 yaş üstü kişileri etkilemeye başlar. En fazla görülen göz tansiyonu türü primer açık açılı glokomdur. Hastaların bir bölümünde herhangi bir belirtiye neden olmaz. Hastalar ileri aşamada daha çok görmede sorun yaşadıkları zaman rahatsızlığı fark edebilir. Ancak göz tansiyonunda görme kaybı oluştuktan sonra, bunun geri dönüşü olmadığı için erken aşamada tanı yapılması çok önemlidir. Rutin göz muayenesi sırasında göz içi basıncının yüksekliği belirlenirse, bu glokom hastalığının ilk belirtisi olarak kabul edilir. Bu nedenle rutin göz doktoru ziyaretleri ihmal edilmemelidir. Bunun dışında ileri yaşlarda ortaya çıkan ani bir krizle kendini gösteren dar açılı glokom, hastalarda bulantı ve kusma, gözlerde kızarıklık, görmenin azalması, şiddetli derecede göz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu göz tansiyonunun acilen tedavi edilmesi gerekir. Bebeklikte ve çocukluk döneminde görülen göz tansiyonu türleri ise, gözde sulanma, gözde büyüme ve ışığa karşı hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Göz TansiyonuGöz tansiyonu neden olur

Normal olarak gözdeki dokuların beslenmesi için göz içinde devamlı sıvı üretimi olur. Bir yandan da göz içi sıvısı bazı kanallar yardımıyla gözden dışarıya atılır. Sıvının boşaltılmasını sağlayan bu kanallarda tıkanıklık oluşması halinde ya da sıvının yeteri kadar boşaltılamaması halinde, göz içi basıncı artar. Basınç yükselmesi görme sinirlerinin zarar göresine neden olur. Bu zarar ilerledikçe görme sinirleri ölür. Bazen de hastalardaki göz içi basıncı normal düzeyde olurken, görme sinirindeki kan akımının bozulması sonucunda sinirde hasar oluşur. Buna normal basınç glokom denir. Eğer görme sinirleri ölürse, kişide kalıcı görme kaybı meydana gelir.

Göz tansiyonu tanısı nasıl yapılır

Göz tansiyonu detaylı bir göz muayenesi sonucunda teşhis edilebilir. Bu muayene sırasında göz doktoru hastanın göz içi basıncını tonometre denilen aletle ölçer. Gözde göz dibi muayenesini yaparak, görme sinirlerini değerlendirir. Gerekli olursa görmede kaybı değerlendirme amacıyla görme alanı incelemesini yani test yapar. Aynı zamanda görme siniri ile sinir lifi tabakasını inceleyebilecek ileri tetkiklerde yapılabilir. Göz tansiyonu herkesi etkileyebilir. Sonuçta görme kaybının önlenmesi için erken tanı yapılması gerekir. Hastalar normalde görme alanında belirgin kayıp yaşamadıkça bu rahatsızlığı anlayamaz. Bu açıdan düzenli göz muayenesi, görme alanı incelemesi yapılması tavsiye edilir.

Göz tansiyonu açısından riskli kişiler kimlerdir

Tüm dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen göz tansiyonu açısından herkes riskli konumdadır. Fakat bazı etkenler hastalığı ortaya çıkışını kolaylaştırabilir. Bunlar ise;
 • Yaşın ilerlemesi
 • Ailede göz tansiyonu öyküsü olması yani genetik yatkınlık olması
 • Sigara alışkanlığı
 • Miyopi
 • Kan basıncı düşüklüğü ve yüksekliği
 • Şeker hastalığı
 • Migren rahatsızlığı
 • Uzun süre kortizon tedavisi görme
 • Gözün yaralanması gibi durumlar olursa, kişiler göz tansiyonu bakımından taranmalıdır.
Göz tansiyonu iyileşir mi

Göz tansiyonu tanı yapılsa da, tam]]> Büyük Tansiyon Yüksekliği https://www.tansiyonlar.com/buyuk-tansiyon-yuksekligi.html Sun, 11 Nov 2018 01:23:24 +0000 Büyük tansiyon yüksekliği, Çeşitli nedenlerden dolayı kalp çarpıntısının hızlanarak damarlarda basınç oluşturmasıdır. Kanın damarlarımızın içinde akabilmesi için belirli bir basınç oranına ihtiyacı vardır. Kalp ka Büyük tansiyon yüksekliği, Çeşitli nedenlerden dolayı kalp çarpıntısının hızlanarak damarlarda basınç oluşturmasıdır. Kanın damarlarımızın içinde akabilmesi için belirli bir basınç oranına ihtiyacı vardır. Kalp kaslarının kasılması, kanın pompalanması,damarların esnekliği sayesinde basıncın dengelenmesi sağlanmış olur. Büyük tansiyon genelde 12 ile 14 arasında olması gerekir. Fakat her insanın yapısı farklı olduğu için değişkenlikte gösterebilir.Büyük tansiyon yüksekliği, vücutta oluşan her hangi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Kan basıncının yükselmesi nedeniyle oluşmaktadır. 

Büyük tansiyonun yükselmesinin nedenleri:
 • Aşırı stres ve yorgunluk
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi
 • Bol tuzlu besinler tüketilmesi
 • Aşırı sıcak havaya maruz kalmak
 • Bol yağlı yiyecekler tüketilmesi
 • Sigara içmek
 • Spor yapmamak vücudun hareketsiz kalması
 • Aşırı kilo problemi
Gibi başlıca nedenleri sıralayabiliriz. Bazen de hiçbir sebebe bağlı olmaksızın da yükselebilir. Doğuştan gelen kalıtsal nedenlerden dolayı da rahatsızlık kendini gösterebilmektedir.

Büyük Tansiyon YüksekliğiBüyük tansiyon yüksekliği belirtileri
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı 
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Huzursuzluk,sıkıntı
 • Ensede ağrı
 • Burun kanaması
 • Aşırı yorgunluk ve uyku hali
 • Panik atak bulguları (aşırı heyecan)
Gibi başlıca sebepleri sıralayabiliriz.

Büyük tansiyon yüksekliği tedavisi:
Büyük tansiyon hastalıklarının çoğunun genel nedeni tam olarak anlaşılamamaktadır. Ama en etkili sebebin stresten kaynaklı olduğu bilinmektedir.Büyük tansiyonunun yüksek çıkması  demek hasta kesinlikle tansiyon hastasıdır demek değildir. Hastanın koluna tansiyon ölçen cihaz takılarak doktorun istediği belirli periyotlar da tansiyon hareketleri izlenir. Bu tip rahatsızlıkları olan kişilere genelde tansiyon ilacından önce sakinleştirici ilaçlar verilmektedir. Hastalık devam ederse hastanın durumuna göre gerekli dozlarda tansiyon ilaçları verilebilir. Bazı doktorlar da konu ile ilgili bitkisel kürler önerebilir.

Büyük tansiyon yüksekliğinin neden olduğu rahatsızlıklar:
 • Kalp krizi
 • Beyin kanaması
 • Felçler
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Çeşitli damar hastalıkları
Büyük tansiyonu yüksek olan hastalar kesinlikle Tuz dan uzak durmalı, spor yapmalı ve stresten uzak bir yaşam sürdürmeye çalışmalıdırlar.Her ne olursa olsun büyük tansiyonun yüksekliği kendini çok acil bulgular hariç kendini belli etmez ve hayatımızı tehtit eden önemli bir unsurdur. Dünyada ölümcül önlenebilir rahatsızlıkların en başında tansiyon hastalıkları gelmektedir. Belirli zamanlarda kontrollerimizi yaptırmalı bu konuda her zaman duyarlı olmamız gereklidir.

]]>
Tansiyon Çıkması https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-cikmasi.html Sun, 11 Nov 2018 05:17:52 +0000 Tansiyon Çıkması, Vücudumuza kan pompalama görevi olan kalbin, bu esnada atardamar çeperine uygulamış olduğu gücün ölçülmesi olan tansiyon, hayatta kalabilmek için herkesin ihtiyaç duyduğu bir kavramdır. Tansiyon çıkması, Tansiyon Çıkması, Vücudumuza kan pompalama görevi olan kalbin, bu esnada atardamar çeperine uygulamış olduğu gücün ölçülmesi olan tansiyon, hayatta kalabilmek için herkesin ihtiyaç duyduğu bir kavramdır. Tansiyon çıkması, yani hipertansiyon ise kan dolaşımı için damarların ihtiyaç duyduğu kan basıncının gerekli olandan fazla olmasıdır. Ülkemizde birçok kişinin sağlık problemi haline gelen ve tedavi edilmediği takdirde oldukça ciddi rahatsızlıklara sebep olan tansiyon çıkması, erken dönemde teşhis edilmesi önemli olan bir hastalıktır. 

Normal bir insanda olması gereken ideal tansiyon, büyük 130 mm Hg, küçük tansiyon ise 85 mm Hg değeridir. Tansiyonun çıktığını anlamak için bu iki değerden bir tanesinin yüksek olduğunu görmek yeterlidir. Tansiyon çıkması yani yüksek tansiyon, çoğunlukla hiçbir belirti ya da anında müdahale yapılması gereken bir problem yaratmaz. Fakat azda olsa felç gibi oldukça ciddi bir rahatsızlığa sebep olacağı ve uzun süre tedavi edilmediği zaman kalp damar hastalıklarına sebep olabileceği için tansiyonun düşürülmesi ve dengede tutulması oldukça önemlidir.

Tansiyon ÇıkmasıTansiyon çıkmasının nedenleri nelerdir
Tansiyon çıkmasının büyük bir çoğunluğunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bu gibi sebebi bilmeyen tansiyon çıkmalarına esansiyel hipertansiyon adı verilmektedir. Hareketsiz yaşam tarzı, yağlı yiyecekler tüketme, sigara kullanımı, doğum kontrol hapları, migren ve soğuk algınlığı ilaçları, zayıflama hapları, gebelik zehirlenmeleri, genetik faktörler, aşırı kilo, böbrek damarlarının daralması, tiroit bezi hastalıkları, doğuştan büyük atardamarın dar olması, kafa içi basıncının yüksek olması ve yaşlılık gibi durumlar tansiyon çıkmasına neden olabilir.
 
Tansiyon çıkması belirtileri nelerdir
Tansiyon 180 /110 mmHg değerine ulaşmadığı sürece hiçbir belirti vermeyebilir. Tansiyonun bu seviye çıkması durumunda görülen belirtiler, nefes darlığı, burun kanaması, baş dönmesi, bulanık görme, kulak çınlaması, düzensiz kalp atışları, bulantı, kusma ve kafa bulanıklığı gibi belirtiler gösterebilir.

Tansiyon çıkmasının sebep olabileceği sorunlar nelerdir
Tansiyon çıkması, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü bu rahatsızlıktan kaynaklanacak olan komplikasyonlar diğer rahatsızlıklara göre daha ağır sakatlıklara sebep olabilir. Tansiyonun sürekli çıkması, kan damarlarına oldukça zarar verir ve bu durumda beyine giden kan damarlarının yırtılmasına sebep olabilir. Bu gibi sorunlarda inme yani felç durumu yaratabilir. 
Tansiyonun çıkması durumunda kalp daha fazla kan pompalamak zorunda kamasından dolayı oldukça zarar görür ve bu durum da kalp hastalıklarına ve kalp krizine zemin hazırlayabilir. Tansiyonun çıkması aynı zamanda böbreklerde bulunan ince damarlara hasar vererek böbreklerin çalışma düzenlerini değiştirebilir. Bu durum da hastanın ayak bileklerinin şişmesine, cildinin bazı bölgelerinde kaşıntı durumu olmasına ve aşırı derecede yorgunluk hissi yaşamasına sebep olabilir.

Tansiyon çıkması nasıl kontrol altına alınır
Tansiyon çıkması durumunda yüksek tansiyonun sağlık açısından oldukça riskli olması bakımından öncelikle doktora başvurmalı ve doktorun önereceği ilaçlarla tansiyon kontrol altında tutulmalıdır.
Şayet doktorunuz yüksek olan tansiyonun kontrol altına alınması için ilaç tedavisi önermemişse ve hastalık erken dönemdeyse yaşam biçiminiz de birtakım değişiklikler yaparak tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Bol miktarda su içmeli ve kalp sağlığı için oldukça faydalı olan lif ve potasyum içeren gıdaların tüketime özen gösterilmeli
 • Günde en az yarım saatinizi ayırarak düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız tansiyonunuzu dengede tutacaktır.
 • Sigara ve alkol kullanımı bırakılmalı
 • Yemeklerde fazla tuz kullanma]]> Göz Tansiyonu Değerleri https://www.tansiyonlar.com/goz-tansiyonu-degerleri.html Sun, 11 Nov 2018 09:08:54 +0000 Göz tansiyonu değerleri, göz tansiyonu toplumda herkesi etkisi altına alabilen bir rahatsızlıktır. Glokom olarak tanımlanan rahatsızlık, göz içi basıncının artması sonucu görme sinirlerinin zarar görmesi ve görme kaybı yaş Göz tansiyonu değerleri, göz tansiyonu toplumda herkesi etkisi altına alabilen bir rahatsızlıktır. Glokom olarak tanımlanan rahatsızlık, göz içi basıncının artması sonucu görme sinirlerinin zarar görmesi ve görme kaybı yaşanmasıyla karakterizedir. Göz içinde üretilen ve göz dokularının beslenmesini sağlayan sıvının gözden dışarıya atılamaması sonucunda, göz içi basıncı yükselir. Göz sıvısının dışarıya atıldığı bazı kanallar vardır. Bu kanallardaki tıkanma göz tansiyonunun yükselmesine neden olur. İnsanlarda göz tansiyonu değerleri belirli orana kadar normal kabul edilir. Bunun üzerindeki değerler görme sinirinin zarar görmesine yola açar. Hastalar görme alanında belirgin şekilde azalma olmadığı sürece göz tansiyonu sorunu olduğunu da anlayamaz. Bu yüzden hastaların büyük bir bölümünde tanı ve tedavi gecikmektedir.

  Göz tansiyonunun kalıcı körlüğe neden olmaması için, öncelikle herkes rutin göz muayenelerini olmalı ve göz tansiyonunu düzenli olarak ölçtürmelidir. Özellikle ailesinde genetik olarak göz tansiyonu olan kişiler, göz yaralanması geçirenler, kortizon tedavisi olanlar, şeker hastası olanlar, guatr hastaları ve 40 yaşın üzerindeki kişiler göz muayenesini ihmal etmemelidir. Genetik yatkınlık varsa, ailedeki herkes göz kontrolünden geçmelidir. Görmede bulanıklık yaşayanlar, sabahları baş ağrısıyla uyananlar, görmede ışıklı halkalar görenler, göz çevresinde ağrı hissedenler göz tansiyonu hastası olabilir. Geç kalındığı zaman kalıcı körlüğe neden olan bu rahatsızlıkta geriye dönüş yoktur. Yani görme siniri hasar gördüyse, tedaviyle hastanın yeniden görmesi sağlanamaz. Bu yüzden uzmanlar göz tansiyonunda erken teşhisi oldukça önemser.

  Göz Tansiyonu DeğerleriGöz tansiyonu değerleri ne kadar olmalı

  Göz içi basıncı yani göz tansiyonu değerleri normalde 10-20 mmHg aralığında olmalıdır. Sağlıklı bir kişide göz tansiyonu 17 mmHg olduğunda normal kabul edilir. Göz tansiyonu 20 mmHg değerinin üzerine çıkması halinde, kişide göz tansiyonu olduğu düşünülür. Bu değer ölçümü tek başına hastalığın teşhisi için yeterli olmaz. Ancak hastalık için ilk belirti olarak kabul edilir. Hastanın detaylı göz muayenesi yapılır, görme sinirleri değerlendirir. Bu muayene sırasında hastanın yakınmalarına göre görme alanı testi de yapılabilir.

  Özellikle ailesinde göz tansiyonu bulunan kişilerin 30 yaşından itibaren her yıl, göz tansiyonu öyküsü bulunmayanlarda 40 yaşından itibaren 2 yılda bir göz tansiyonunu ölçtürmelidir. Bu hastalığın görme sinirlerine fazla hasar vermesini engeller, tedaviyle göz tansiyonu kontrol altına alınır. Miyop rahatsızlığı olanlar ise, göz tansiyonu bakımından riskli olduklarından 20 yaşından itibaren her yıl göz tansiyonunu ölçtürmelidir. Çocukluk çağında, hatta bebelik çağında bile doğuştan göz tansiyonu rahatsızlığı olabildiğinden, göz muayeneleri ihmal edilmemelidir. Göz tansiyonu değerleri dikkate alınarak, ölçüm yapılan göz tansiyonu bunlarla karşılaştırılmalıdır.
  ]]>
  İdeal Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/ideal-tansiyon.html Sun, 11 Nov 2018 15:49:37 +0000 İdeal Tansiyon, Bütün atardamar sistemi içerisinde bulunan kan basıncına tansiyon denir. Tansiyon kan basıncı ile oluşmaktadır. Kalbin kanı atardamar sistemine pompalaması sonucunda büyük tansiyon oluşmaktadır. Küçük tansiy İdeal Tansiyon, Bütün atardamar sistemi içerisinde bulunan kan basıncına tansiyon denir. Tansiyon kan basıncı ile oluşmaktadır. Kalbin kanı atardamar sistemine pompalaması sonucunda büyük tansiyon oluşmaktadır. Küçük tansiyon ise, kalp gevşediği andan itibaren başlayan kan basıncıdır. Kısaca özetlemek gerekirse kalbin gevşemesi sırasında küçük tansiyon, kalbin kasılması anında ise büyük tansiyon meydana gelir. Tansiyonun tanımı basınç ve gerilimdir. Atardamar sistemi içinde oluşan tansiyon halk arasında bilinmekte olan bir tansiyondur. Bunun dışında ise akciğer damarları içinde bir tansiyon bulunmaktadır. Bu tansiyona ''pulmoner'' tansiyon denilmektedir. Bütün bu tansiyon çeşitlerinin dışında birde toplardamar sitemi içinde bulunan bir tansiyon vardır. Bu tansiyona ise ''venöz'' denilmektedir. Bizim konumuz ise halk arasında bilinmekte olan kısaca tansiyon denilen atardamar tansiyon çeşididir. İdeal tansiyon ölçüsünün Dünya sağlık örgütünde yer alan normal tansiyon sınırları olarak belirlendiği limitleri bulunmaktadır. Bulunan bu limitlere göre 120'ye 80 yani normal tansiyon ölçüsüdür. Bu ölçü bütün uluslar, cinsiyetler ve cinsler arasında ortalama ideal tansiyon şeklinde kabul edilmektedir. Büyük tansiyon 135 (mmHg), küçük tansiyon ise 85 (mmHg) üzerinde ise hipertansiyon denilmektedir. Büyük tansiyonda 120-135 civarı, küçük tansiyonda ise 80-85 civarını prehipertansiyon olarak adlandırılır. Şahsa göre tansiyon farklılık göstermektedir.

  İdeal TansiyonHer insanın tansiyonu bahsedildiği gibi mi olmak zorundadır. Bu tanımlanan veriler ortalama verilerdir. Ancak bazı kadınların tansiyonu gençlik çağlarında 90-60 tansiyon ile geçirebilmektedirler. İlerleyen yaşlarda ise bu kadınların tansiyonu 120-80 civarında çoğu zamanda normal kabul edilmekte olan tansiyonda hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Arada bir 130-80 civarı da hipertansiyon olmaktadır. Bazı durumlarda ise 80 yaşın üstünde olan bireylerde damarların elastikiyetinde düşüş olduğu için birtakım sorunlar çıkmaktadır. Kalp kanı damarlara gönderdiği zaman genç yaştaki bireyler de elastik damarlarda genişleme oluştuğu için çok basınç artışı oluşmamaktadır. Ancak 80 yaş üstünde olan kişilerde ise elastikiyet kaybolmaktadır. Ayrıca damarlarda kireçlenme meydana gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı bu yaşta olan kişiler için 140/150/160 (mmHg) düzeyinde olan büyük tansiyon normal kabul edilmektedir. Hipertansiyon türünün püf noktaları hipertansiyon esas olarak yüksek kan basıncı olarak adlandırılmaktadır. Kan basıncı, kanı kalpten alarak dokulara taşımakta olan damarlarda oluşan basınçtır. Ayrıca fiziksel durum, cinsiyet, ırk ve yaş kan basıncını etkilemektedir. Doktora başvurmanın en büyük nedenlerinden birisidir. 

  Hipertansiyonun Erken Klinik Teşhisi Şu Nedenlerden Dolayı Önemlidir
  • Kandaki basınç oldukça normal sınırlar içinde dahi olsa felç riski yada kardiyovasküler hastalık ile sürekli ilişki halindedir.
  • Kandaki yüksek kan basıncı diyabet, şişmanlık, kolesterol yüksekliği gibi diğer risk faktörleri olmadan gözükmektedir. 
  • Organlarda meydan gelen hasarlar beklenenden çok daha erken seviyede oluşmaktadır.
  • Hipertansiyon genelde uzun yıllar boyunca sessiz olduğu için klinik teşhisi tansiyon aleti kullanılarak yapılan doğru kan basıncı ölçü ile ölçülerek anlaşılmaktadır. Ancak bu ölçümde şu dört soruyu cevaplar iken fiziki muayene ile laboratuvar değerlendirmeleri, hastalığı dikkatli bir şekilde sorgulamak içine dahil edilmektedir.
  • Yalancı tansiyon mesela acele ile çıkılan dik bir yokuşu çıkmasının ardından hissetmiş olduğu heyecan yada korku içinde olan bir kişinin tansiyonu muhtemelen yüksek çıkmaktadır. Bu oldukça büyük bir olasılıkla yalancı tansiyondur. Yalancı tansiyonun tedavisi edilmesine gerek duyulmaz. Özetleyecek olursak hipertansiyon tanısı onaylanmadan önce kan basıncı ilk ölçümlerin hemen ardından en az iki ayrı zaman içinde ölçüm yap]]> En Düşük Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/en-dusuk-tansiyon.html Mon, 12 Nov 2018 01:27:36 +0000 En düşük tansiyon, arterlerde bulunan kanın damar duvarlarına yaptığı düşük basınçtır. Kalbin 2 çeşitli hareketi bulunur. Kasılma(aktif) ve gevşeme(dinleme aşamaları). Kasılma aşamasında olan basınç sistolik kan b En düşük tansiyon, arterlerde bulunan kanın damar duvarlarına yaptığı düşük basınçtır. Kalbin 2 çeşitli hareketi bulunur. Kasılma(aktif) ve gevşeme(dinleme aşamaları). Kasılma aşamasında olan basınç sistolik kan basıncı, gevşeme vaktiyle damarlara yapılmış olan basınç ise diastolik kan basıncı olarak isimlendirilir.

  Tansiyonun en genellikle normal değerleri 120/80 mm Hg' dır veya 12/8 olarak bilinir. Tabi bu rakamlar bireyin fizyolojik yapısı ve çevredeki faktörlere yönelik değişir (beden pozisyonuna, soluk alma ritmi, baskı seviyeyi, fizyolojik durum, kullanmakta olduğunuz ilaçlar, ne yediğiniz ve içtiğiniz, üstelik günün belli saatleri gibi faktörler) Kan basıncı geceleri en düşük düzeyinde izler, uyanma ardından ise yükselme gösterir. Tıpta hipotansiyon denilen düşük kan basıncı, artık su yüzüne çıkmamış herhangi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Fakat önemli olan, kan basıncını genellikle düşük onay edilen düzeylerde izleyen ve bununla alakalı hiçbir sorun vermeden, sıhhatli biçimde yaşamına süre gelen kişiler de bulunur. Buna bağlı olarak tansiyonun beden amaçlı tek sorun olup oluşturmadığını fakat yeniden vücudun verdiği sinyallerden anlayabiliriz. Baş dönmesi, sersemlik duygusu, bulantı,göz kararması, soluk almakta zorluk, halsizlik, rengin solması benzeri belirtiler tansiyonun sorun oluşturacak biçimde düştüğüne işaret edebilir. 

  En Düşük TansiyonDüşük Kan Basıncı Nedir 
  Normal kan basıncı değerleri 120/80 olarak belirlenmiştir. Eğer tansiyonunuz 90/60 (yüksek kan basıncı 90-düşük kan basıncı 60) değerlerinin altına inmişse tansiyonunuz düşük manasına gelmektedir. Ölçtürdüğünüzde tansiyonunuzun düşük çıkması illa ki sağlığınızın tehdit altında olduğu manasına gelmez. Birtakım bireylerin kan basıncını sözü edilen 90/60 değerlerinin altında meydana gelmesine nazaran nihai derece sıhhatli hayat sürmektedirler. Kan basıncı düşüklüğünün tek meseleye yol açıp açmadığı birtakım şikayetlerin belirgin olarak görülmesi ile anlaşılır. Bayılma, anormal kalp atışları, kansızlık benzeri belirtilerin görülmesi kan basıncı düşüklüğüne karşın önlem alınması gerektiğini bilgi verir. Kan basıncı oldukça çok düştüğünde bedendeki kan akışının uzuvlara olması gerektiği kadar oksijen ve besin taşıyamaması söz konusudur. Bu vaziyette kişiler şuur kaybı yaşayabilir üstelik kan basıncını önemli biçimde düşen hastalar şok veya inme geçirebilir. İşin aslı bireylerin yaşı ilerledikçe fazla veya düşük kan basıncı yakıntılarının ortaya çıkması da beklenen tek vaziyettir. Fazla kan basıncı rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların düşük kan basıncı şikayetine yol açması da yabancı olasıdır. 

  Ortostatik (Postural) Hipotansiyon 
  Kronik olarak, sürekli biçimde kan basıncını düşük olan kişiler çoğunlukla uzanır veya oturur pozisyondayken ayağa kalktıklarında sersemleme veya fenalık duygusu yaşarlar. Bireylerin midesi bulanabilir ve rengi solabilmektedir. Bu hale ortostatik hipo kan basıncı ismi verilir ve çoğunlukla kan basıncını tertip eden sinirlerdeki problemlerden kaynaklanır. Uzunca zamandır diyabet hastası olan kimselerde bu şikayet görülebilmektedir. 

  Nörojenik Hipotansiyon 
  Nörojenik hipotansiyon semptomları de yeniden ortostatik hipotansiyon bulgularıyla benzerlik gösterir. Ama bu defa belirtiler uzunca zaman ayakta durduktan ardından veya üzücü, korkutucu veya güzel olmayan tek tecrübe yaşadıktan ardından meydana gelmektedir.

  Düşük Kan Basıncı Rehabilitasyonu Ne Türlü Olur 
  Düşük tansiyona en uyumlu tedavi, tansiyonun düşmesine neden olan faktöre yönelik değişecektir. Söz gelişi eğer kan kaybı sebebiyle kan basıncı düşmüşse en güzel tedavi kan nakli veya kaybedilen sıvıların damardan verilmesi olacaktır. Düşük kan basıncı bununla birlikte tuz alarak, sıvı/akışkan alımını arttırarak, sıhhatli beslenerek, tansiyonun yükselten]]> Göz Tansiyonu Kaç Olmalı https://www.tansiyonlar.com/goz-tansiyonu-kac-olmali.html Tue, 13 Nov 2018 00:58:33 +0000 Göz Tansiyonu kaç olmalı, Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, birçok insanda görülebilecek yaygın bir göz hastalığıdır. Aynı zamanda karasu hastalığı da denmektedir. Tedavisi gerçekleşmez ise görme kaybına Göz Tansiyonu kaç olmalı, Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, birçok insanda görülebilecek yaygın bir göz hastalığıdır. Aynı zamanda karasu hastalığı da denmektedir. Tedavisi gerçekleşmez ise görme kaybına neden olabilir. Hastalarda göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeni ile görme siniri de zarar görebiliyor bu yüzden dünyada en sık görme kaybı nedenidir. 40 yaşın üzerinde genel olarak her 40 kişiden 1'inde görülür ve hastalığın ortaya çıktığı 20 kişiden 1'inde her iki gözde de total körlüğe yani kalıcı görme kaybına neden olur. Görme yeteneği için gerekli olan göz içindeki sıvı basıncı, göz sinirine zarar verecek düzeyde yükseldiğinde göz tansiyonu meydana gelir. Bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Göz muayenesi sırasında tespit edilen anormal derece de göz içi basıncı artışı hastalığın belirtileri olabilir. Bu hastalığın bir türü de ileri yaşlarda ani bir krizle ortaya çıkan dar açılı bir hastalıktır. Hastalığın riskini arttıran faktörler arasında sigara, hipotroidzm (guatr), diyabet (şeker hastalıkları), göz yaralanmaları, migren, şiddetli kansızlık, uzun süreli kortizon tedavisi, ilerleyen yaş ve normale oranla yüksek yada düşük kan basıncı bulunur. 


  Göz Tansiyonu Kaç OlmalıGöz Tansiyonu Kaç Olmalıdır,
   göz tansiyonu çok sinsi seyirli bir hastalıktır. Seneler içinde yavaş yavaş görmenin azalması ile kendini gösterir ancak bu uzun süreli olduğu için hastanın bunu fark edebilme şansı azdır. Sinsi seyirli bu hastalıkta görme kaybı çevreden başlayarak merkeze indiği için hastalığın son zamanlarında fark edilir. Ortalama göz tansiyonu 17 olup birimi milimetre civarıdır. Sağlıklı kişilerde göz içi basıncının ortalama seviyeleri 6-21 mmHg arasında görülür ve gün içerisinde değişiklik gösterebilir. Göz tansiyonu olan hastalarda 20 mmHg üzerindedir. Göz tansiyonu gün boyunca 5 mmHg yada daha fazla basınç gösterir ise glokom hastalığına yakalanma olasılığı artar. Ancak bir insan gözünün göz içi basıncına dayanıklılığı da değişebilir. Hastalarda normalden yüksek sayılan 22-26 mmHg göze bir zarar vermeyebilir fakat ilerlememesi için tedavi gereklidir. Bazı hastalarda ise 18 mmHg olduğunda hasara neden olur. Göz tansiyonu 20 mmHgnin altında olanlarda ise görülme nedenleri arasında sinirleri besleyen kılcal damarların kan akımında yetersiz olması, kişinin kornea tabakasının incelmesi şeklinde görülür. 

  Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir, genellikle rahatsızlık tamamen ortadan kaldırılamaz ancak durdurulabilir. Hastalarda kullanılan, doktorun önerisi ile alabileceğimiz göz damlaları tedavide yardımcı olabilir. Damladan sonra göz bir süre kapatılarak etkisi arttırılır. Sürekli olarak ölçümler yapılmalıdır. Hastalarda ameliyat kararı alınır ise ameliyat lazerle yada klasik yöntemle yapılır. Ameliyattaki başarı oranı yüzde 80-90 arasında değişmektedir. Bebeklerde bu hastalığın tedavisinde gözün sıvı çıkış kanalları gelişmediği için tek yol ameliyattır. Başarı şansı büyüklerdeki kadar yüksek değildir. Tedavi ömür boyu süreceği için hastanın rolü çok önemlidir ve kararlılık ister. Hastalık tamamen ortadan kaldırılamayacağı için tedavideki amaç hastalığın durdurulmasıdır.]]>
  Hiper Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/hiper-tansiyon.html Tue, 13 Nov 2018 23:44:30 +0000 Hiper tansiyon, tansiyon yani kan basıncına insanın hayatta kalması için mutlaka ihtiyacı vardır. Şayet tansiyon olmasaydı vücutta oksijen ve gerekli olan besinlerin taşınmasını sağlayan kan dolaşımı olmazdı. Hiper tansiyon, tansiyon yani kan basıncına insanın hayatta kalması için mutlaka ihtiyacı vardır. Şayet tansiyon olmasaydı vücutta oksijen ve gerekli olan besinlerin taşınmasını sağlayan kan dolaşımı olmazdı. Tansiyon, kalbin kan pompalama sırasında atardamar çeperlerine uyguladığı basınç olarak tanımlanır. Zamanla damarlara devamlı güç uygulanırsa damar çeperindeki dokular gereğinden fazla gerilerek farklı sağlık problemleri ortaya çıkar. Hiper tansiyon ise yüksek tansiyonu tanımlayan bir terimdir.

  Tansiyon ölçümünde sonuçlar genelde 2 rakamla okunur. Örneği büyük tansiyon 13, küçük tansiyon 7 şeklinde veriler alınır. Hiper tansiyonda küçük ve büyük tansiyon aynı anda yüksek olabilir. Büyük rakam sistolik kan basıncı, küçük rakamsa diastolik kan basıncı şeklinde tanımlanır. 14/9'dan daha yüksek çıkan değerler hiper tansiyon olarak açıklanır.

  Hiper tansiyon belirtileri

  Hiper tansiyon belirtileri genelde belirgin değildir. Birçok kişi hiper tansiyona maruz kaldığını herhangi bir şikayet karşısında doktora başvurduğunda anlayabilir. Herhangi bir bulgu yaşanmadığı için hiper tansiyon zamanla böbrek ve kalp problemlerine yol açabilir. Beraberinde şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, bilinç bulanıklığı, görmeyle ilgili sorunlar ve burun kanaması hiper tansiyon nedeniyle yaşanacak belirtiler arasındadır. Bu şekilde belirtiler yaşanıyorsa sebebi hiper tansiyonun tehlikeli bir çeşidi olan maling hiper tansiyon olabilir.

  Yaş ilerledikçe tansiyon değerlerinin yükselmesi normaldir. Sebebi yaşa bağlı olarak damarların esnekliğini kaybetmesidir. Yaş haricinde başka etkenler de tansiyonu olumsuz etkileyebilir. Bu etkenler, vücudun susuz kalması, böbrek-sinir sistemi ve damarlarda yaşanan sorunlar ve hormon dengeleri olarak sıralanabilir.

  Hiper TansiyonHiper tansiyon riskini arttıran etkenler nelerdir

  • Obezite
  • Stres ve kaygı
  • Aşırı alkol kullanımı-sigara
  • Tuz alımının fazla olması
  • Aile içinde hiper tansiyon olması
  • D vitamini eksikliği
  • Potasyum eksikliği
  • Stres
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Yaş
  • Şeker hastalığı

  Birçok hastada hiper taniyona neyin ya da nelerin neden olduğu tespit edilemez. Bu durum tıp camiasında primer hiper tansiyon olarak tanımlanır. Kullanılan bazı ilaçlar ya da başka bir hastalık nedeniyle hiper tansiyonun ortaya çıkması skonder hiper tansiyon olarak tanımlanır. Skonder hiper tansiyona yol açan hastalıklar, kronik böbrek yetmezliği, hiperparatiroidi, böbrek üstü bez hastalıkları, Gebelik ya da gebelik zehirlenmesi, doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar, kilo vermek amacıyla kullanılan ilaçlar, böbreğe kan taşımakta sorumlu olan damarların tıkalı olması olarak sıralanır.

  Hiper tansiyon nasıl kontrol altına alınır

  Hiper tansiyon ortaya çıktıktan sonra kişinin mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Hasta tansiyonun risklerini, nelere yol açabileceğini ve neler yapması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde öğrenmelidir. Hiper tansiyon çok ilerlemiş ve erken bir dönemdeyse yaşam tarzında uygulanacak bazı değişikliklerle kontrol altına alınabilir. Hiper tansiyonun erken dönemlerinde genellikle ilaç kullanımı tavsiye edilmez.

  Hiper tansiyon için ilaç kullanılması gerekiyorsa, reçete edilen ilaçlar kesinlikle doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Başkalarının kullandığı ve başkalarına iyi gelen bir tansiyon ilacı kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanılan ilaç nedeniyle yan etkiler yaşanıyorsa bu durum hakkında doktora bilgi verilmeli ve gerekirse ilaç değiştirilmelidir.

  Hiper tansiyon için alınabilecek önlemler nelerdir

  Tansiyon düzenli aralıklarla ölçtürülmelidir. Fakat gün içinde tansiyon değerleri değişebilir. Örneğin yemeklerin ardından tansiyon değerlerinde değişim olabilir. Yemek ardından ölçülen tansiyonlar genellikle yüksek çıkar. Kalp, böbrek ya da şeker ha]]> Göz Tansiyonu Ameliyatı https://www.tansiyonlar.com/goz-tansiyonu-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 06:57:54 +0000 Göz tansiyonu ameliyatı; Göz tansiyonu gözün içindeki basıncın artması olayıdır. Bu basıncın artması nedeniyle görme sinirlerinin hasar görmektedir. Göz tansiyonu glokom hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Göz tansiyon Göz tansiyonu ameliyatı; Göz tansiyonu gözün içindeki basıncın artması olayıdır. Bu basıncın artması nedeniyle görme sinirlerinin hasar görmektedir. Göz tansiyonu glokom hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Göz tansiyonu ameliyatı bu sorunun tedavi yöntemidir. Göz tansiyonu çok sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalık olması nedeniyle erken teşhis oldukça önemlidir. Aksi taktirde görme sinirleri çok fazla hasar görür ve bunun tedavisi çok daha zor olacaktır. Göz tansiyonu hastalığının tedavisinde tek yol göz tansiyonunu düşürmektir. Böylelikle sinirler üzerindeki basıncı azalmış ve görme sinirleri kurtulmuş olur. Bunun içinde göz tansiyonu ameliyatı tam çözüm olarak görülmektedir. İlaçlar ile yapılacak tedavide hiç bir zaman kesin çözüm elde edilmemektedir. İlaç tedavisinde iyileşme %40 oranındadır.


  Göz Tansiyonu AmeliyatıGöz tansiyonu ameliyatı nasıl uygulanmaktadır;  Göz tansiyonu ameliyatları günümüzde gelişmiş teknoloji ile birlikte çok kısa sürede yapılmaktadır. Ayrıca cerrahi operasyonla yapılabildiği gibi lazer ile de göz tansiyonu ameliyatı yapılmaktadır. Göz tansiyonu ameliyatında gözün içerisinde görme sinirlerine baskı yapan sıvıyı boşaltabilmek için bir kanal açılmaktadır. Bu ameliyatlar arasında en fazla tercih edilen (trabekülektomide) gözün içinde biriken sıvının dışa akıtılması için gözde bulunan mevcut kanal dışında yeni bir kanal açılmaktadır. Ameliyat yeri tam olarak gözdeki beyaz ve renk gölgenin birleştiği yerde ve üst taraftadır. Açılan bu kanalın genişliği göz tansiyonun düşme olasılığı açısından önem taşımaktadır. Göz tansiyonu ameliyatında açılan kanal yeterince geniş olmaz ise göz tansiyonunun düşmeme olasılığı bulunabilir. Ameliyat sonrası hasta tekrar göz tansiyonu ile karşılaşabilir buda hastanın memnuniyetsizliğine yol açmaktadır. Her şeyin yolunda gittiği taktirde, genelde de yolunda gitmektedir yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyattır ve genelde lokal anestezi kullanılmaktadır. 

  Göz tansiyonu ameliyatı sonrası hastayı neler bekliyor ve nelere dikkat etmeli; Göz tansiyonu ameliyatı olacak hastalardan bir çoğu sonrasında yaşayacaklarından dolayı endişe duymaktalar. Görme kaybı korkusu gibi, ağrı yaşanır mı gibi. Göz tansiyonu ameliyatından sonra hastada görme kaybı görülmemektedir sadece ilk birkaç hafta bulanıklık olacaktır fakat dikişler tamamen eriyip ilaçlar bittiğinde görme normale dönecektir. Görme kaybı yaşanmadığı gibi görmede her hangi bir artış da görülmeyecektir. Bu ameliyat sonrası hasta herhangi bir ağrı duymamakla birlikte üst göz kapağında ilk bir ay düşüklük yaşayacaktır. Göz tansiyonu ameliyatı zor ve riskli ameliyatlar arasında yer almaktadır. Fakat emin ellerde ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılan bu ameliyatta risk yok denilebilecek kadar azdır. Bu nedenle ameliyat sonrası hasta için çok ta meşakkatli bir süreç değildir. Kısaca ameliyat sonrası hastayı bekleyen olumsuzluklar ilk bir ay görmede düşüklük dikişlerden dolayı üst göz kapağın hareket ettiği esnada sürtme gibi durumlarla karşılaşa bilinir. Göz tansiyonu ameliyatı sonrasında hastanın en çok dikkat etmesi gereken  faktörler doktorun talimatlarına kesinlikle uymasıdır. İlaçlarını düzenli kullanıp gözünü mikrop kaptırmamaya özen göstermelidir. Ameliyat bittikten sonra ki ilk gün göz kapalı tutulmalıdır ertesi gün açılabilir. Ayrıca ilk bir hafta kesinlikle su değmemesi gerekir. İlk bir haftadan sonra yüz yıkansa bile göze su gelmemesine dikkat etmek gerekir. 
  ]]>
  Tansiyon Nasıl Ölçülür https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-nasil-olculur.html Wed, 14 Nov 2018 16:07:59 +0000 Tansiyon nasıl ölçülür, Tansiyon kanın damarlar içerisindeki basıncıdır. yani kan basıncı da diyebiliriz. Damarların içerisindeki kanın akabilmesi için belli bir basınca ihtiyaç vardır. Bu basınç kalbin kasılması ile kan Tansiyon nasıl ölçülür, Tansiyon kanın damarlar içerisindeki basıncıdır. yani kan basıncı da diyebiliriz. Damarların içerisindeki kanın akabilmesi için belli bir basınca ihtiyaç vardır. Bu basınç kalbin kasılması ile kanı damarların içine pompalamasıdır. Atardamarların elastikliği ile de bu basıncın dengelenmesi sağlanır. Kalp kasıldığında kanı belli bir basınçla pompalar. Bu sırada damar içerisindeki basınç en yüksek seviyeye ulaşır. biz bu basınca halk arasında yüksek tansiyon diyoruz. Kalbin genişlemesi le damarlara giden basınç durur ve atardamarların elastikliği devreye girer. Tansiyon ölçümü esnasında kalbin kasılması devam edecektir.

  Tansiyon çeşitleri;
  • Büyük tansiyon: ölçüm sırasında ilk gelen nabız sesidir.
  • Küçük tansiyon: ölçüm sırasında son gelen nabız sesidir.
  Bu arada dikkat edilecek en önemli husus tansiyonu ölçülecek kişinin son yarım saat içerisinde alkol, sigara, çay, kahve ve kola gibi içecekleri almamış olması ve ağır bir egzersiz yapmamış olmasıdır. Belirli bir yaşın üzerindeki kişilerde ise belirli bir zaman yürüyüşü yada merdiven çıktıktan sonra ölçülmesi sağlıklı değildir. Doğru sonuçlar alamazsınız. 

  Tansiyon Nasıl ÖlçülürTansiyon ölçümü;

  Yapılırken kullanacağımız aletin adı steteskoptur. Steteskopun kolu sıyırarak dirsek büküm yerinin iki parmak yukarısından takılan yerine maşon denir. Maşon takılırken sıkıca kol genişliğine oturacak şekilde sarılmalıdır. Steteskopun sesleri duyacağımız kulaklığı kulağımıza yerleştirip diğer ucunu da dirsek çukuruna yerleştiririz. Nabız atışlarını şişirme işlemi başlamadan duyarız. Yavaş yavaş 2 saniye ara ile pompalama işlemi ile maşon şişirilir. Maşonu göstergeden takip ederek 180 mm. hava basıncına gelinceye kadar şişir ve nabız sesi geliyor mu diye bir taraftan da dinleriz. Halen ses geliyor şüphesi içerisinde iseniz 30 mm. hava basıncı daha uygulayınız. Ses gelmediğinden emin olduğunuzda şişirmiş olduğumuz maşonun içerisindeki hava basıncını boşaltmaya başlayabilirsiniz fakat yavaş yavaş boşaltacaksınız. İlk sesi duyuncaya kadar hava basıncını düşürmeye devam ediniz. Atışları ilk duyduğunuz basıncı göstergeden bakarak aklınızda tutunuz. İşte bu basınç sistolik basınçtır. Yani büyük tansiyon dediğimiz tansiyon çeşididir. Artık damar içerisindeki kan akışı başlamıştır. Maşon içerisindeki hava basıncını düşürmeye devam ediniz. Nabız sesleri basınç düştükçe zayıflayacak ve bir noktadan sonra da kaybolacaktır. Seslerin kaybolduğu göstergedeki nokta ise küçük tansiyondur. yani sesleri ilk ile son duyduğumuz basınçlar bize o kişinin büyük ve küçük tansiyonunu verir. 

  Tansiyon ölçümü, saat, tarih ve nabızla birlikte kayıt altına alınır ki  başka birisi ölçmeye geldiğinde önceki ölçümlerden kendi ölçümü arasındaki değer değişikliklerini takip edebilir. 

  Tansiyon ölçümü cihazı olmadığı durumlarda ellerimizle de ölçülür. Sağ bileğimizin iç yüzünün başparmağa yakın yerinde diğer elimizin işaret ve yüzük parmağını koyarak nabız atışlarını sayarız. Elle ölçüm olarak geçer. Yalnız buradaki hassas konu bu ölçüm sadece eğitimini almış kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü yanlış bir ölçüm yapılma olasılığı yüksektir. Genelde insanlar bu yöntemi kişinin yaşayıp yaşamadığı gibi durumlarda kullanır. 
  ]]>
  Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür https://www.tansiyonlar.com/yuksek-tansiyon-nasil-dusurulur.html Wed, 14 Nov 2018 23:13:54 +0000 Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür, Yükselen tansiyonun belirtileri içinde en sık rastlanılan rahatsızlıklar düzensiz şekilde atan kalp atışları, baş dönmesi, nefes darlığı, kalp ağrısı, baş ağrısı, kulak çınlamas Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür, Yükselen tansiyonun belirtileri içinde en sık rastlanılan rahatsızlıklar düzensiz şekilde atan kalp atışları, baş dönmesi, nefes darlığı, kalp ağrısı, baş ağrısı, kulak çınlaması, bulanık yada çift görme ve burun kanamasıdır. Yüksek tansiyon tanısı koymak için öncelikle kan basıncı ölçülmektedir. Sistolik yani büyük tansiyonun normali 130 milimetre cıva, diastolik yani küçük tansiyonun normali ise 85 milimetre cıva olmak üzere tam iki değere bakılmaktadır. Yüksek tansiyon teşhisi için ölçülen bu değerlerden bir tanesinin yüksek çıkması yeterlidir. Yüksek tansiyon genelde herhangi bir rahatsızlık hissi yada hemen müdahale edilmesi gereken bir sorun çıkartmamaktadır. Ancak ender de olsa inme gibi oldukça ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu sebep ile uzun vade süre içinde kalp ve damar hastalıklarına yol açabileceği için yükselen tansiyonun normale düşürülmesi ve düzende tutulması oldukça önemlidir.

  Tansiyon Neden Yükselir

  Yükselen tansiyon olaylarının yaklaşık yüzde doksanının nedeni bilinmemektedir. Bu tür nedeni bilinmemekte olan yüksek tansiyona ''esansiyel hipertansiyon'' denilmektedir. Sigara içme, obezite hastalığı, fazla tuzlu yiyecekler tüketmek, aşırı yiyecekler yemek ve düzenli egzersiz yapmamak hastalığın en büyük nedenleri arasında bulunmaktadır. İlerleyen yaşlarda tansiyon doğal olarak yükselecektir. Bir başka neden ise ailesel bir hastalıktır. Ayrıca yüksek tansiyona doğum kontrol hapları, böbrek hastalığı ve aşırı tüketilen alkol sebep olabilmektedir. Yüksek tansiyon normalde 18-11 gibi oldukça yüksek bir değer vermedikçe herhangi bir belirti vermemektedir. Tansiyonunuzun aşırı yükselmesi durumunda görülen belirtiler içinde düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, baş dönmesi, bulanık yada çift görmek sayılabilmektedir. Normalde yüksek tansiyon herhangi bir rahatsız edici belirti vermemesinden dolayı düzenli olarak tansiyonunuzu ölçmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise yüksek tansiyonun vücuda siz farkına varmadan verdiği zarardır.

  Yüksek Tansiyon Nasıl DüşürülürYüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür
  • Limon tansiyon düşürmede en bilindik yöntemdir. Bir bardağın içine sıkmış olduğunuz yarım limonu sulandırarak içtiğinizde tansiyonunuz düşmeye başlayacaktır. Limonun yanında nar suyu da tansiyonu düşürmede oldukça faydalıdır. Ayrıca nar suyu tansiyonu düşürmenin dışında tansiyonu uzun süre dengede kalmasını da sağlamaktadır.
  • Soğuk su sinirlerinizi uyardığı için yükselen tansiyonun düşmesini sağlamaktadır. Başınız ile ellerinizi soğuk suyla yıkayarak kısa sürelide olsa bir çözüm sağlayabilirsiniz. Duş alacak kadar kendinizi iyi hissetmekte iseniz duş almanızda yükselen tansiyona oldukça iyi gelecektir. Fakat dikkat etmeniz tek nokta suyun aşırı soğuk olmamasıdır.
  • Greyfurt suyu da limon suyu gibi aynı etkiyi göstermektedir. Ancak düzenli kullandığınız ilaçlar var ise greyfurt suyu ile etkileşime gireceğinden ciddi yan etkilere neden olmaktadır.
  • Tansiyon düşürme yöntemleri içinde en çok başvurulan yiyeceklerden biride sarımsaktır. Nar, greyfurt yada limon gibi besinlere göre sarımsağın daha hızlı tansiyon düşürücü etkisi vardır.
  • Her gün yapmış olduğunuz yarım saat egzersiz bile tansiyonun düşmesinde oldukça faydalı olacaktır. Normalde pek hareketli olmayan kişiler en az birkaç hafta içinde olumlu sonuçlar alabilirler. 
  • Tuzsuz ayran ile yoğurtta yükselen tansiyonu düşürmede oldukça faydalıdır. İçmiş olduğunuz ya da yemiş olduğunuz ayran ve yoğurtun tuzsuz olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü tuz tansiyonu düşük olanlara önerilmektedir.
  • Beslenme şekliniz de tansiyon üzerinde önemli farklar yaratmaktadır. Beslenmeniz sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve düşük yağ oranına sahip süt ürünleri bakımından oldukça zengin olmalıdır.


  ]]>
  Tansiyonu Ne Düşürür https://www.tansiyonlar.com/tansiyonu-ne-dusurur.html Thu, 15 Nov 2018 00:19:38 +0000 Tansiyonu ne düşürür, yüksek tansiyon dünya genelinde yaygın bir şekilde görülen ve kontrol altına alınabilen bir sağlık sorunudur. Dengeli bir beslenme programıyla kan basıncı yani tansiyon kontrol edilebilir. Bu Tansiyonu ne düşürür, yüksek tansiyon dünya genelinde yaygın bir şekilde görülen ve kontrol altına alınabilen bir sağlık sorunudur. Dengeli bir beslenme programıyla kan basıncı yani tansiyon kontrol edilebilir. Bu sayede kalp, böbrek, beyin ve göz sağlığı da korunmuş olur. Tansiyonu düşürmek amacıyla uzmanlar tarafından önerilen sebze, meyve, süt ve süt ürünleri, farklı bitkilerden yararlanılabilir.

  Tansiyonu ne düşürür

  Sebzeler: Sebzeler tansiyonu düşürmek ve genel sağlığı durumunu korumak için tüketilebilir. Lif, potasyum, magnezyum ve farklı vitamin ve minerallerce zengin olan sebzeler sağlığın gelişimi için faydalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere gün içinde haşlanmış ya da çiğ sebze tüketimi sayesinde tansiyon düşürülebilir. Tansiyonu düşürmek için brokoli, domates, kabak, ıspanak, patates gibi sebzeler tercih edilebilir.

  Meyveler: Tıpkı sebzelerde olduğu gibi meyvelerde lif, vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yüksek tansiyonu düşürmek için meyvelerden yararlanılabilir. Şeftali, muz, elma, kavun, turunçgiller faydalı olur.

  Süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kalsiyum damar tıkanıklığı önlemek, damar sağlığını korumak için önerilen minerallerden biridir. Yoğurt, peynir, süt gibi besinler günlük beslenme programına eklenerek düzenli tüketilmelidir. Ancak tüketilen ürünün az yağlı ya da yağsız olması gerekir.

  Tam tahıllar: Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan arpa, yulaf, kepekli ekmek, esmer pirinç kan basıncını düşürmek için faydalıdır. Şeker ve beyaz un gibi rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı besinler tüketilmelidir.

  Balık: Protein tansiyonu düşürmek için önemli bir kaynaktır. Ancak proteinin hangi besin tarafından alındığı önemli bir ayrıntıdır. Somon, mezgit ve ton balığı kaliteli protein kaynakları arasındadır. Haftada düzenli olarak 1-2 defa balık tüketerek vücuda kaliteli protein alınabilir. Düzenli balık tüketim, vücuda dışarıdan alınabilen omega-3 yağ asidi ihtiyacını karşılamak için de faydalıdır.

  Kuruyemişler: Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler tansiyonu düşürmek ve sağlıklı yağ kaynağı olarak günlük aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

  Karpuz çekirdekleri: İçeriğinde kan damarlarını genişleten cucubocitrin adlı bir madde bulunan karpuz çekirdekleri, böbreklerin fonksiyonlarını arttırır ve bu sayede kan basıncı seviyesi azalır. Günde düzenli olarak 1 şeker kaşığı kurutulmuş karpuz çekirdeği tüketmek tansiyonu düşürmek için faydalı olur. Ancak tüketime uzun süre devam edilmemelidir. Aksi halde sağlık açısından risk yaratabilir.

  Tansiyonu Ne DüşürürKereviz: Kerevizin içeriğinde bulunan fitokimyasal tansiyonun düşmesini sağlar. Kereviz düzenli tüketildiğinde tansiyon hastalığına yakalanma riski de azaltılabilir. Gün içinde 1 kase kereviz sapı tüketmek tansiyonun yanı sıra kan damarlarının sağlığını da olumlu yönde etkiler.

  Hindistan cevizi suyu: Hindistan cevizi suyu yüksek tansiyon hastaları için oldukça faydalıdır. C vitamini bakımından da zengin içeriğe sahip olan Hindistan cevizi suyu tansiyon haricinde birçok hastalığa karşı koruyucu etki sağlar.

  Acı biber: Çok şiddetli olmayan hiper tansiyon hastaları için acı biber tüketimi faydalıdır. Acı biber, kanda toplanan trombositlerin oluşmasını önler ve kan akışını düzenler. Acı biberin direkt tüketilmesi gerekmez. Acı biber yemeklere eklenerek kullanılabilir.

  Soğan suyu: İçeriğinde yer alan guercetin adlı madde sayesinde yüksek tansiyona karşı iyi gelir. Yüksek tansiyon sorunu olan kişiler günde bir tane çiğ soğan tüketmelidir. Beraberinde soğan suyu ve bal tüketimi de yüksek tansiyonu düşürmek için faydalı olur. Bir hafta boyunca bir bardak soğan suyuna bir miktar]]> Çocuklarda Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/cocuklarda-tansiyon.html Thu, 15 Nov 2018 07:09:17 +0000 Çocuklarda Tansiyon, Tansiyon sözcüğü sözlükte basınç ile gerginlik gibi anlamlarda kullanılmaktadır ve sağlık anlamında ise tansiyon en sade anlamı ile atardamarlarda bulunan kan basıcı anlamına gelmektedir. Aşağıd Çocuklarda Tansiyon, Tansiyon sözcüğü sözlükte basınç ile gerginlik gibi anlamlarda kullanılmaktadır ve sağlık anlamında ise tansiyon en sade anlamı ile atardamarlarda bulunan kan basıcı anlamına gelmektedir. Aşağıdaki yazıda çocuklarda tansiyon ve çeşitleri belirtilmiştir.

  Çocuklarda Yüksek Tansiyon

  Çocuklara özel olarak her yaş gurubunda olması lazım olan tansiyonun sistolik yani büyük ve drastonik yani küçük değerleri için hazırlanmış olan persantri eğrileri bulunmaktadır. persantri eğrilerine göre yüksek olarak belirlenmiş olan değerlerin çocuk yaştaki kişilerde tespit edilmesine yüksek tansiyon adı verilmektedir. 10 yaşından daha küçük olan çocuklarda esansiyel yüksek tansiyon ismi verilen, kalıtımsallığa eğilimi olan ve herhangi bir organ bozukluğu sebebi ile oluşmayan tansiyon çok nadir olarak görülmektedir. 10 yaşından daha küçük olan çocuklarda genel olarak böbrek rahatsızlıkları yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra, çocuklarda kalp rahatsızlıkları, endokrin rahatsızlıkları ve beyin rahatsızlıkları da ikincil olarak yüksek tansiyona sebep olabilmektedirler. Tansiyon rahatsızlığının görülme olasılığı aşırı kilolu çocuklarda zayıf çocuklara kıyasla daha fazla olabilmektedir. Tansiyon hastalığı çocuk yaşta olan kişilerde genel olarak bir tesadüf sonucunda belirlenmektedir. Çocuklarda yüksek tansiyonun başta ağrı, görmede bozukluk ile burun kanaması yapma olasılığı bulunmaktadır.

  Çocuklarda Tansiyon

  Beyaz Önlük Sendromu: Çocuklarda tansiyon doktor muayenesi sırasında çocuğun aşırı heyecan duyması sebebi ile yüksek bulunabilmektedir. Bu sebeple de çocuğun bir süre dinlendirilmesi ve daha sonra tansiyonunun tekrar ölçülmesi gerekmektedir. Tansiyonun tekrar yüksek çıkması halinde ise, çocuğun eve gönderilmesi ve evde taşınılabilir bir tansiyon aleti ile bir gün boyunca tansiyonunun kontrol edilmesi gerekebilmektedir.

  Çocukta yüksek tansiyon olması halinde bunun hangi sebeple olduğunun öğrenilmesi ve bu sebebi yok edecek tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Çocukta esansiyel, kalıtımsal yüksek tansiyon olması halinde doktor tansiyonun düşmesini sağlayan ilaçlar verebilmektedir.

  Çocuklarda Düşük Tansiyon (Orthostaze)

  Düşük tansiyon durumu genel olarak zayıf ve çok küçük olmayan çocuklarda görülmektedir. Düşük tansiyon belirtileri çocuklarda aniden ayağa kalkma ya da çok fazla ayakta kalma gibi durumların sonucu olarak nefessiz kalma, baş dönmesi, baygınlık ya da çarpıntı şeklinde belli etmektedir. Düşük tansiyon durumu görülen çocukların değerlendirilmelerinin yatma pozisyonundayken ve ayakta iken tansiyon ve nabız ölçme şeklinde yapılması gerekmektedir. Düşük tansiyonu olan çocuğa doktoru tarafından tuzlu yiyecekler tüketmesi ve kahve içmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra, doktor gerekli gördüğü takdirde çocuğa tansiyonunun yükselmesi amacı ile ilaç da yazabilmektedir. 

  ]]>
  Tansiyon Nedir https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-nedir.html Fri, 16 Nov 2018 02:19:41 +0000 Tansiyon Nedir, tansiyonu kısaca kan basıncı olarak tanımlanabilir. Damarlarımızdaki kan, dolaşım sırasında bir basınç oluşturur. Kalp, kanı 30 mmHg basıncı ile damarlara pompalar. İnsan damarları esnek olmasa aynı basınç Tansiyon Nedir, tansiyonu kısaca kan basıncı olarak tanımlanabilir. Damarlarımızdaki kan, dolaşım sırasında bir basınç oluşturur. Kalp, kanı 30 mmHg basıncı ile damarlara pompalar. İnsan damarları esnek olmasa aynı basınç vücudun her tarafına yayılır. Kalpten çıkan kanın damarlara yaptığı basınç yavaş yavaş azalır. Kılcal damarlarda 1-1.5, kolda ise 13-16 mmHg basıncına kadar düşer. Damarlar kireçlenmiş ise yani esnekliğini kaybetmişse, kan basıncındaki bu yumuşama görülmez ve tansiyon gerektiğinden yüksek çıkar. Buna hipertansiyon denmektedir. Kan basıncının düşmesine yol açan hastalıklar da vardır. Hastanın tansiyonunun düşmesi haline ise hipotansiyon ismi verilir. Yaşa göre değişen tansiyon gençlerde 12-13, yaşlılarda ise ortalama tansiyonun 16-17'ye kadar çıktığı görülür. Tansiyonun çıkması yada düşmesi sağlığımız için zararlı olabilir. Bebeklerde oldukça küçük değerlerde olan tansiyonun yaş ilerledikçe bu değerlerin arttığı görülür. Tansiyonun hastalarda hipotansiyon ve hipertansiyon şeklinde ikiye ayrıldığı görülür. Kan basıncı veya tansiyon iki ölçümle ifade edilebilir. Kalbin kasılması tıp dilinde sistol ,kalbin gevşemesi ise diastol olarak bilinir.Bunlar sistolik basınç (büyük tansiyon) ve diyastolik basınç (küçük tansiyon) şeklinde de ifade edilmesi mümkündür.Sağlıklı bir yetişkinin kan basıncı değerleri 120/80 mmHg gibi ortalama bir değerde olmalıdır. Bu değerdeki 120 mmHg sistolik kan basıncı değerini 80 mmHg ise diastolik kan basıncı değerini ifade etmektedir.

  Hipertansiyon, sinsi seyirli bir hastalıktır. Belirti vermeden ortaya çıkacağı gibi kontrol altına alınmaz ise kalp hastalığı, bacak ve boyun damarlarında tıkanma, böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, görme kaybı ve felce yol açar. Hipertansiyon da öncelikle hasta dinlenmiş olmalı, ölçüm yapılan cihaz manşonunun (ek bileziği) boyutu uygun olmalı, hasta ölçümden kısa süre önce kahve veya sigara içmemeli ve ölçüm yapılırken manşon kalp seviyesinde tutulmalıdır. Hastalığı etkin duruma getirmemek için hastanın tuz tüketimi kısıtlanmalı, alkol tüketiminden kaçınmalı, bu hastalıkla ilgili ilaç kullanılıyorsa ilaçlar düzenli alınmalı, sigara kullanımına son verilmeli, meyve sebze tüketimi artırılmalı doymuş yağ tüketimi ise azaltılmalı ve düzenli fiziksel egzersizler yapılmalıdır.


  Tansiyon NedirHipotansiyon,
  henüz su yüzüne çıkmamış bir sağlık sorunu olarak görülür. Ancak tansiyonu düşük olan ve bu değerlerde devam eden hastalarda hiçbir problem yaşanmadığı da görülür. Bu nedenle tansiyonun vücut için Bir sorun teşkil edip etmediğini vücudun verdiği sinyallerle anlarız. Bu hastalarda düşük tansiyon bir sorun ise belirtilerini göz kararması, baş dönmesi, mide bulantısı, nefes almakta güçlük, yüz renginin solması ve sersemlik hissi şeklinde gösterir. Hipotansiyon'un nedenlerinde kalp rahatsızlıkları, vücudun susuz kalması, vitamin eksikliği ve kansızlık görülür. Tansiyonun düşmesiyle birlikte vücudu oksijensiz bırakıp hayati organların zarar görmesine sebep olunabilir. Tedavi yöntemi, tansiyonun düşmesine neden olan sebeplere göre değişiklik gösterir. Kan kaybı nedeni ile düşmüşse tedavi kaybedilen sıvıların damardan verilmesi yada kan nakli şeklinde yapılır. Düzenli hareket edilmemesi halinde tedavi basınç çorapları giyilerek yapılır. Bunların yanı sıra doktor gözetimi altında hastaya vitamin ve ilaç takviyesi de yapılır.]]>
  Soda Tansiyonu Yükseltirmi https://www.tansiyonlar.com/soda-tansiyonu-yukseltirmi.html Fri, 16 Nov 2018 04:48:02 +0000 Soda Tansiyonu Yükseltir mi; Soda genellikle göl etrafında kristal şekilde bulunur. Hafif alkali bir tadı vardır, suda çözünür. Antiasit özellikli olduğundan sindirimi kolaylaştırmak için kullanılır. Soda içeriğinde bul Soda Tansiyonu Yükseltir mi; Soda genellikle göl etrafında kristal şekilde bulunur. Hafif alkali bir tadı vardır, suda çözünür. Antiasit özellikli olduğundan sindirimi kolaylaştırmak için kullanılır. Soda içeriğinde bulunan sodyum tansiyonu yükseltebilir. Bu nedenle tansiyon hastaları soda kullanımını sınırlandırmalıdır. Tarihte ilk, balıkları taze tutmak için kullanıldı. Ülkemiz de Van gölü civarında bulunur. Havaların ısınması ile birlikte, serinlemek için çözüm arayışları başladı. Bu çözümlerden biri de soda içmek, soda; vücudumuz mineral dengesinin korunması için oldukça önemli bir içecektir. Ayrıca sodanın vücut kalsiyum ve magnezyum ihtiyacı karşılamak gibi görevi vardır.

  Sodanın vücudumuza olan etkileri;

  Soda içinde enerji vereci besin bulunmaz ancak sulandırılmış halde içildiğinde, serinletici etkisi vardır. Soda asit oranı yüksek bir içecektir. Asitin mide ve sindirim sistemine olan olumsuz etkisi nedeni ile ülser ve diğer mide sorunları olan kişiler sodayı tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Mineral yönünden oldukça zengin içeriğe sahip soda, hiper tansiyon tehlikesi olan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmez. 

  Soda,  değişik kafein ve esansiyel ile farklı tatlara dönüştürülerek özellikle gençlerin, çocukların tercihi haline getirilmektedir.  Sodanın tansiyon yükseltici etkisinin yanında; genellikle tek başına kullanılmaması ve lezzetinin artırılması için şeker eklenmesi aynı zaman da kilo sorununa neden olmaktadır. 

  Soda Tansiyonu YükseltirmiSerinlerken tansiyon hastası olmayalım,

  Havaların ısınması ile birlikte, damarlar genişler ve tansiyon düşer. Kan basıncı ölçülür iken damarın sertleşmesi ve gevşemesine dikkat edilmelidir. Damarlar büzüştüğünde tansiyon yükselir, gevşediği sırada ise tansiyon düşer. Damarlarda ki büzüşme atardamar da fazla etki göstermese de daha çok küçük damarlar da etkisini gösterir. Soda içildiğinde hem tansiyon hastaları, hemde yüksek tansiyon hastaları dengesizlik yaşarlar. Geleneksel olarak hamamlarda kese işleminden sonra ikram edilen sodanın amacı sıcaktan düşen tansiyonu yükseltmektir.

  ]]>
  Baş Dönmesi Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/bas-donmesi-tansiyon.html Fri, 16 Nov 2018 07:12:06 +0000 Baş dönmesi tansiyon, bu şikayet tansiyon hastalarında sık sık görülen problemler arasında yer alır. Özellikle hastaların baş dönme belirtilerinin yanında yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, kan hastalıkları, beyin hast Baş dönmesi tansiyon, bu şikayet tansiyon hastalarında sık sık görülen problemler arasında yer alır. Özellikle hastaların baş dönme belirtilerinin yanında yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, kan hastalıkları, beyin hastalıkları gibi problemlerde baş dönmesi belirtileri arasında yer alır. Tedaviye başlamadan önce baş dönmesinin tansiyonla ilişkilendirilmesi için gerekli testlerin yapılması gerekir. Yorgunluk, uzun süre ayakta kalma, ani heyecan, ani tansiyon düşmesi, damar problemleri gibi sebeplerin yanında morarma gibi problemlerde görülüyor iste vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir. Tansiyon kişinin yaşına göre yüksek olmasının yanında, baş dönmesi ile beraber tansiyon yüksekliği beraberinde seyrederse Hiper tansiyona sebep olur. Kalbin son bölümünde büyümenin yanı sıra böbrek hastalıklarında, kan hücrelerinin çoğalmasını, iç salgı bezi hastalıklarında ve aşırı kiloları tansiyonun baş dönmesi ile birlikte şikayet edildiği belirtilir. Baş dönmesi ve tansiyon dikkate alınması gereken şikayetler arasında yer alır. Bu problemler kişide gözlendiği zaman dikkate alınmazsa kişide beyin kanaması gibi istenilmeyen sonuçlar oluşmasına zemin hazırlar.

  Baş Dönmesi TansiyonBaş dönmesi tansiyon sebepleri

  Baş dönmesi kişide ataklar halinde bulunurken; kriz zamanında yanında bulantı ve kusma ile beraber görülür. Depresyon gibi durumlarda bu şikayetlere neden olur. Uzmanlar tarafından baş dönmesi tansiyonunun algı bozuklukları gibi problemlere neden olduğu gözlenir. Bu oluşum hareket ilizyonu olan vertigo hastalığı ile ortaya çıkar. Hastaların genellikle baş dönmesi ve tansiyon gibi belirtilerin dışında gözünü açtığı zaman etrafındaki o şeylerde kayma gibi problemler olduğu gözlenir. Baş dönmesi hastalığı da gebelikte görülen şikayetler içinde bulunur. Santral ve Periferik diye iki kısma ayrılır. Santral baş dönmesinin nedenleri sinir sistemini oluşturan nörolojik hastalıkların sebep olmasıdır. Periferik nedenleri ise baş dönmelerinin yüzde 80'lik kısmını oluştururken; bunların başlıca sebepleri arasında kronik orta orta kulak hastalıkları, migren, ameliyata bağlı travma gibi başka oluşumlar olarak orta çıkar.

  Baş dönmesi tansiyonda yapılacak işlemler

  Baş dönmesi tansiyon olan kişilerin önce genel hikayesinin dinlemesi gerekir. Hikayede baş dönmesinin Periferik mi yoksa santral mi emin olmak için nörolojik kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Muayenenin sonrasında odyolojik inceleme ile iç kulak fonksiyonlarının ölçülmesi için gerekli tetkikler, emar ve tomografi gibi görüntülü tekniklerinin kullanılması ile baş dönmesi tansiyon sebebinin anlaşılması gerekir.

  Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra hastalığa bağlı olan gerekli tedavinin yapılması sağlanır. Baş dönmesi ve tansiyonun kontrol altına alınması sağlanır. Hastanın bu dönemde kendine son derece dikkat etmesi, tansiyonu yükseltecek veya aşırı şekilde düşürecek gıdaları tüketmemesi tavsiye edilir.

  Baş dönmesi tansiyonda hastanın dikkat etmesi gereken unsurlar 

  Baş dönmesi tansiyon problemi olan kişilerin stresten uzak kalmaları, günlük yaşamlarında oldukça önemlidir. Uyku ve yemek gibi işlemleri düzen altına alarak yapmaları, stres hormonlarının azalmasını sağlaması gerekir. Günlük belirli saatlerde uyuyup, belirli saatte uyanmaları gerekir. Düzenli kahvaltı yapıp, düzenli akşam yemeği yemeleri tavsiye edilir. Günde 5 öğün yemek yemeleri; üç ana, iki ara öğün olmak üzere dengeli beslenmeleri ve vücutlarına dinlendirerek çalışmaları tavsiye edilir. Vücutlarına giren tuz miktarına dikkat etmeleri gerekir. Tansiyonları düşük olsun  veya yüksek olsun tuz konusunda dikkat etmeleri gerekirken; baş dönmesi ve tansiyonun yanında kulak çınlaması gibi sesler duyuluyor ise tuzu kesinlikle hayatlarından çıkarmalara gerekir. Ayrıca alkol ve sigara gibi olumsuz alışkanlık]]> Normal Tansiyon Değerleri https://www.tansiyonlar.com/normal-tansiyon-degerleri.html Fri, 16 Nov 2018 21:00:22 +0000 Normal Tansiyon Değerleri; Dünyada en yaygın hastalıkların başında tansiyon hastalığı yer almaktadır. Dünya nüfusunun  dörtte biri kadar kişide bulunan ve önlemi alınmadığı takdirde ciddi rahatsızlıklara neden olan hasta Normal Tansiyon Değerleri; Dünyada en yaygın hastalıkların başında tansiyon hastalığı yer almaktadır. Dünya nüfusunun  dörtte biri kadar kişide bulunan ve önlemi alınmadığı takdirde ciddi rahatsızlıklara neden olan hastalıklar arasında sayılmaktadır. Fakat Dünyanın genelinde olduğu gibi ülkemizde de toplum olarak tansiyon hastalıkları ciddiye alınmamaktadır. Bundan dolayı tansiyon hastalıkları ileri safhalarda çok daha ciddi sorunlar ile beraber diğer bazı hastalıkları da tetiklemektedir. Bu nedenle tansiyon hastalığında tansiyonu olanlar devamlı kontrol altında tutarak önlemini almalı ve hastalığın ilerlememesi için sık sık ölçerek yükselmesini veya azalmasına gözlemleyerek, evinizde kullanacağınız besinler yardımıyla dengeleyebilirsiniz. 

  Günümüzde tansiyon ölçmek eskiden olduğu gibi zahmetli ve zor bir işlem olmaktan çıkmıştır. Gelişen teknolojiye bağlı olarak tansiyon ölçümleri elektronik cihazlarla kolay bir şekilde  bireyler tarafından ölçüm yapabilmektedir. Teknolojinin verdiği bu imkanlarla tansiyon değerleri her dakika kontrol edilebilmektedir. Sağlıklı bir tansiyon ölçümünü gerçekleştirdikten sonra tansiyon değerlerine göre müdahaleler yapılabilmektedir. Fakat birçok birey henüz tansiyon değerleri hakkında bilgisi olmadığı için yanlış tedavi  uygulaması yapmaktadır. 
  Bu yüzden her bireyin normal küçük ve büyük tansiyonunun ideal değerleri kaç olmalıdır bilmesi gerekir. Bu durumda normal tansiyon değerleri hakkında bilgi verecek olursak,

  Normal Tansiyon DeğerleriNormal Değerler; Sağlıklı bir kişinin normal tansiyon değerleri halk arasında 12/8 olarak bilinen, tıpta 120/80 tabir edilen şeklindedir. Fakat 110-120-130 yüksek tansiyon değerleri ve 70-80-90 küçük tansiyon değerleri de normal kabul edilmektedir.
  120 olarak elde edilen veri yüksek tansiyon ya da büyük tansiyon olarak bildiğimiz yüksek basıncı belirtmektedir. 80 olarak elde edilen veri ise düşük tansiyon veya küçük tansiyon olarak bilinen en düşük kan basıncını belirtmektedir. 
  Bu değerler  yüksek tansiyonda 110 altı, 140 üstü  olması halinde sağlıklı normal değerler değildir. Küçük tansiyonda ise 70 altı ve 90 üstü normal sağlıklı değerler olmamaktadır.

  Tansiyon Çeşitleri ve Değerleri; 
  • Düşük tansiyon ve değeri;  <90 <60
  • Normal tansiyon ve değeri; <120 <80
  • Sağlıklı tansiyon ve değeri; <140 <90
  • Yüksek tansiyon ve değeri; <140-160 <90-100
  • Hiper tansiyon ve değeri; >160 >100
  Normal Değerleri İçin Yapılması Gerekenler; Normal tansiyon değerlerini korumak için birçok yapılması gerekenlerin yanında, tansiyon değerlerinin çıkması ya da düşmesi sonucu ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşabilecekleri için normal değerler korunmalıdır. Bu değerleri korumak için bir kaç tavsiye aşağıda  maddeler halinde sunulmuştur.

  Sağlıklı bir şekilde Sık sık ölçüm yapılmalıdır. Çıkan değerler sonucunda uzmanların size verdiği tavsiyeler ışığında dengelemeye çalışmalısınız. Normal tansiyon değerleri için sonraki adım çıkan sonuca göre tedaviler gerçekleştirmektir. Çok yüksek ve çok düşük çıkmadığı zamanlar evde kendiniz besin yardımıyla tansiyonunuzu dengelemeye çalışarak normal tansiyon değerlerini sağlayabilirsiniz.  

  Yüksek olan tansiyon değerlerinde limon, düşük bir tansiyon değerleri durumunda ise yükselmesi için tuz ayran kullanılabilir.

  ]]>
  Tansiyona Ne İyi Gelir https://www.tansiyonlar.com/tansiyona-ne-iyi-gelir.html Fri, 16 Nov 2018 21:22:59 +0000 Tansiyona Ne İyi Gelir: Yüksek tansiyon bir diğer adı ile hiper tansiyon, basit bir anlatım ile kanın damarlar içerisinde yaptığı basıncın artmasına verilen isimdir. Normal bir insanda kan basıncı 130/85 olarak kabul edilmekted Tansiyona Ne İyi Gelir: Yüksek tansiyon bir diğer adı ile hiper tansiyon, basit bir anlatım ile kanın damarlar içerisinde yaptığı basıncın artmasına verilen isimdir. Normal bir insanda kan basıncı 130/85 olarak kabul edilmektedir. Günümüz de stresli hayat tarzı ve bozuk beslenme alışkanlıkları ister istemez kişinin tansiyonunu yükseltebilmektedir. Yüksek tansiyon tıbbi olarak ciddi sorunlara taşıyabilmektedir. Bu neden ile yüksek tansiyonun ihmal edilmemesi ve gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Ateroskleroz, kalp ve böbrek hastalıkları yüksek tansiyonun en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. İhmal edilen yüksek tansiyon hastalığı ciddi boyutlara erişerek inme yani felç ya da ölümlere kadar götürebilmektedir. Bunun için kişiler, tansiyonunu düzenli olarak ölçtürmeli ve doktorları ile görüşmelidir. Doktorun uygulayacağı ilaçlar ile tedavi süreci devam etmelidir. Tüm bu ilaç tedavisinin yanı sıra kişinin uygulayacağı bir takım diyetler ve yüksek tansiyonu düzenlemek üzere çeşitli alışkanlıklarında yapacağı bir takım değişiklikler ya da edinilecek yeni alışkanlıklar ilaca olan ihtiyacı azaltabilir veya ilaç kullanmadan da tansiyonunuzu normal seviyelerde tutmanıza yardımcı olabilmektedir.

  Tansiyona Ne İyi GelirTansiyona Ne İyi Gelir: Yapılan çalışmalarda tansiyonun kilo ile doğru orantılı olarak ilerlediği gözlemlenmiştir. Bunun için, en başta fazla kilolardan kurtulmak faydalı olacaktır. Özellikle erkeklerde oluşan bel çevresinde ki kilo tansiyon yükselmesinde de önemli rol oynamaktadır. İdeal bel çevresi olan, erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 89 cm altı tansiyonu olumlu etkileyecektir. Özellikle düzenli yapılan egzersiz ve yürüyüşler  de tansiyon açısından olumlu olacaktır. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlığında yapılacak önemli düzenlemelerde tansiyona olumlu katkı sağlayacak bir diğer husustur. Beslenmede sebze, meyve,tam tahıllar, süt ve süt ürünleri, balık ve kuru yemiş tüketiminin sağlık açısından ve tansiyon açısından son derce faydalıdır. Özellikle potasyum içeren besinler;

  Süt, yoğurt, kayısı, muz, kavun, avokado, hurma, nektarin, üzüm, ton balığı, tavuk, balık, hindi, havuç, kereviz, fasulye, patates, ıspanak, yer kabak ve domatesi beslenmemize katarak yüksek tansiyon için gereken potasyumu sağlaya bilmektesiniz. Tabi sigara ve alkol tüketimi alışkanlığından kesinlikle vazgeçmek gerekmektedir.

  Kalsiyum eksikliği hipertansiyon ile alakalandırılmaktadır. Tansiyon için tavsiye edilen beslenme diyetlerinde potasyum ve magnezyum ile beraber kalsiyum içeren gıdalarda bulunmaktadır. Yaşa ve cinsiyete göre gerekli olan günlük kalsiyum oranı değişmek ile birlikte uzmanlarca tavsiye edilen doz 310-400 miligram arasında değişmektedir. Yeterli miktarda kalsiyum almak için süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, badem ve tofu tüketmek faydalı olacaktır.

  Magnezyum kan damarlarını rahatlatıp yüksek kan basıncının olumsuz etkilerine ve tansiyonun yükselmesine karşı koruma sağlamaktadır. Yeteri miktarda magnezyum için badem, mısır gevreği, yulaf ezmesi, patates, ıspanak, yer fıstığı, fıstık ezmesi, buğday kepeği, yoğurt, pişmiş fasulye, börülce, kahverengi pirinç, avokado, kepekli ekmek, süt, yoğurt, barbunya, muz ve kuru üzümü öğünlere eklemekte fayda vardır.


  ]]>
  Gizli Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/gizli-tansiyon.html Sat, 17 Nov 2018 13:36:41 +0000 Gizli Tansiyon, tansiyon tıp dilinde kan basıncı olarak bilinir. Kan damarların içinden akabilmek için belirli bir basınca ihtiyaç duyar. Bu basınç kalbin kasılma hareketiyle kanın damarların içine pompalamasını ve elastik ya Gizli Tansiyon, tansiyon tıp dilinde kan basıncı olarak bilinir. Kan damarların içinden akabilmek için belirli bir basınca ihtiyaç duyar. Bu basınç kalbin kasılma hareketiyle kanın damarların içine pompalamasını ve elastik yapıdaki atardamarların bu basıncı dengelemesiyle oluşur. Kalp kasılma hareketi esnasında kanı atardamarların içine belirli bir basınç yüzdesiyle pompalar. Bu esnada basınç en yüksek seviyeye ulaşır. Bu basınca halk arasında büyük tansiyon adı verilir. Kalbin kasılma sonrası gevşemesiyle damarların içine pompalanan kan kendini durdurur. Bu esnada atardamarın elastik yapısı sayesinde kana belirli bir oranda basınç uygulayarak kan akımını sağlar. Bu basınca halk arasında da küçük tansiyon adı verilir. Sağlıklı her bireyin mevcut sağlığını koruyabilmesi için tansiyonunu sürekli kontrol etmesi gerekir. 

  Gizli TansiyonGizli Tansiyon Belirtileri

  Bu belirtiler kişide kişiye göre değişse de hemen hemen aynıdır. Gizli tansiyonda ise bu belirtiler bulunmaz. Bu durum hasta açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Gizli tansiyonu genelde genetik faktörler, yaş ve cinsiyet durumu tetikler. Örneğin yaş ve cinsiyet durumu incelendiğinde yapılan araştırmalar sonucunda 50 yaşın altındaki erkeklerde ve 50 yaşın üstündeki kadınlarda gizli tansiyon görülme olasılığı genç yaştakilere göre farklılık gösterir. Genetik faktörler incelendiğinde ise kalp ve dolaşım rahatsızlığı olan olan bir kişide gizli tansiyon yakalanma olasılığı neredeyse %75'in üzerindedir. Gizli tansiyon yüksek ve düşük olarak da görülebilir. Gizli düşük tansiyonun nedenleri arasında vücudun susuz kalması ya da vücuttaki vitamin eksikliği ve kansızlık sıralanabilir. Gizli yüksek tansiyonda ise düşük tansiyonda olduğu gibi çok net belirtiler bulunmaz. Fakat bazı durumlar vardır ki göz ardı edilmemelidir. Bunlar baş ve kalp ağrısı, kulak çınlaması ve burun kanamaları olarak sıralanabilir. Özellikle gizli tansiyonda en tehlikeli durum kişinin az yada çok fark etmeksizin alkol tüketmesidir. Alkol tüketildiği zaman gizli tansiyon durumu ilerler ve ciddi sorunlara yol açar. Tansiyonun vücut dengesi için bir sorun olup oluşturmadığı vücudun verdiği reaksiyonlardan anlaşılabilir. Baş dönmesi, sersemlik ve halsizlik hissi, nefes almakta güçlük gibi belirtiler tansiyondaki dengesizliğe işaret olabilir. Gizli tansiyonun en belirgin özelliklerinden biri bulanık görme durumudur. Ayrıca gizli tansiyon yaz kış demeden kişide terlemeler yaratır. Kişi yazın olmasa bile kışın bu terlemelerin farkına vararak mutlaka doktora görünmelidir. Genellikle gizli bir şekilde vücutta beliren bu tansiyon sağlıklı kişilerde bile sıkıntılar yaratabileceği için belirli aralıklar ile tansiyonun ölçtürülmesi gerekir. Aksi halde kalp ritminde bile değişiklikler oluşabilir. Bu değişikliler sonucunda kandaki basınç artarak atardamar bile patlayabilir. O nedenle bu bu yaşanabilecek olumsuz durumları önleyebilmek için gizli tansiyonda erken tanı büyük önem taşır. Erken tanı ve teşhisin konulabilmesi için belirli aralıklarla yaklaşık altı ayda bir gibi kan basıncı ölçülmelidir. 

  Olması Gereken Tansiyon Değerleri

  Belirli zaman aralıklarında yapılan kan basıncı değerlerindeki farklılık yaş gruplarında farklılık gösterebilir. 1-10 yaş arasında 100-70 mmhg, 10-18 yaş arasında 110-73 mmhg, 18-35 yaş arasında 120-75 mmhg, 35-50 yaş arasında 130-80 mmhg, 50-70 yaş arasında 140-85 mmhg, 70-90 yaş arasında ise 150-87 mmhg olmalıdır.

  Gizli Tansiyonda Beslenme 

  Gizli tansiyon teşhisi konulmuş kişiler beslenmelerine mutlaka dikkat etmelidir. Vücuttaki aşırı yağ kalp hastalığı riskini arttırdığı için tüketilen tüm besinlerin yağ miktarı dikkate alınmalıdır. Vücuttaki var olan fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir. Beslenme türü olarak daha çok tam tahıllı besinlere, kuru baklagillere ve balığa önem verilmelidir. ]]> Tansiyon Düşürücü Bitkiler https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-dusurucu-bitkiler.html Sun, 18 Nov 2018 13:35:50 +0000 Tansiyon Düşürücü Bitkiler, Son yıllarda giderek artan tansiyon hastalığı ülkemizde hemen hemen genç yaşlı demede herkesin sorunu haline gelmektedir. Tansiyona bağlı olarak da kişilerin bazı hastalıklara yakalanma riski de a Tansiyon Düşürücü Bitkiler, Son yıllarda giderek artan tansiyon hastalığı ülkemizde hemen hemen genç yaşlı demede herkesin sorunu haline gelmektedir. Tansiyona bağlı olarak da kişilerin bazı hastalıklara yakalanma riski de artmaktadır. Kalbin vücuda pompaladığı kanın damarlara uyguladığı basınçla alakalıdır. Bu nedenle kilonun kontrol altında tutulması da gerekmektedir. Çünkü tansiyon farklı rahatsızlıkları doğurabileceği gibi kilo, stres ve sağlıksız beslenme gibi olumsuzluklar da tansiyonu etkilemektedir. Tansiyonun dengede kalması için bazı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Aşağıda artan tansiyonda yenilmesi gereken besinler yer almaktadır. Bu besinleri sık tüketmeniz tansiyon artması sorunlarınız varsa bu sorunların  düzenlenmesini sağlayacaktır. 

  Tansiyon Düşüren Bitkiler: 

  Sarımsak; Her derde deva olan sarımsak tansiyonu da dengelemede bir numaramızdır. Tam bir antioksidan olan sarımsak size hem enerji verir hemde kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kan dolaşımını normalleştirir. 

  Tansiyon Düşürücü BitkilerSemiz Otu: İster salata içine isterseniz de yoğurda koyarak da tüketmeniz halinde semi otu tansiyonu düşürücü bitkiler arasındadır. Magnezyum eksikliğini gidererek dolaylı yoldan tansiyonunuzu da dengeler. 

  Havuç ve Brokoli: İki besin de tansiyon düşürmede oldukça güçlüdür. Mutlaka tansiyon yükselmesi yaşayanların tüketmesi gerekmektedir. 

  Ispanak: Öğle yemeklerinde ıspanak çorbası tüketilmesi tansiyon hastaları için son derece tansiyon dengeleyicidir. Aynı zamanda çok hafif yağda kavrulmuş olarak sarımsaklı yoğurtla da yiyebilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmıştır. 

  Yeşil Elma: Bolca lif barındıran yeşil elma sindirimi kolaylaştırma ve tansiyonu düşürme etkisi olan bir meyvedir. 

  Aynı zamanda kereviz, muz, rezene, soğanda tansiyonu düşürücü bitkiler arasında sayılmaktadır. 
  ]]>
  Yüksek Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/yuksek-tansiyon.html Sun, 18 Nov 2018 16:09:01 +0000 Yüksek tansiyon, vücuttaki kan dolaşımında damarlardaki kan basıncının olması gerekenden daha yüksek olmasıdır. Buna aynı zamanda hiper tansiyonda denir. Toplumda oldukça önemli bir sağlık sorunu olan yüksek tansiyon kontrol Yüksek tansiyon, vücuttaki kan dolaşımında damarlardaki kan basıncının olması gerekenden daha yüksek olmasıdır. Buna aynı zamanda hiper tansiyonda denir. Toplumda oldukça önemli bir sağlık sorunu olan yüksek tansiyon kontrol altına alınmaz, tedavi edilmezse, kalp büyümesine, kalp yetmezliğine, damarlarda daralmaya, felç, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Tansiyon kalbin kanı pompalaması sırasındaki atardamar çeperlerinde uygulanan basıncı ifade eder. Bu basıncın yükselmesi yüksek tansiyon sorununun yaşanması demektir. Yüksek tansiyon 14/9 değerinin üzerindeki basınçtır. Hastalarda baş dönmesine, baş ağrısına, kulak çınlaması, kalp ağrısı, bulanık görme, nefes darlığı, burun kanaması, düzensiz kalp atışları gibi belirtiler ortaya çıkar. Özellikle yaşı ilerleyen kişilerde damar çeperlerinin esnekliğini kaybetmesi nedeniyle tansiyon normal değerlerinin üzerine çıkabilir.

  Yüksek tansiyon teşhisi nasıl konur

  Hastalara yüksek tansiyon tanısı konulması için kan basıncının ölçülmesi gerekir. Ölçümde kalbin kasılması sırasındaki damarlara giden kanın yaptığı basınç yani sistolik değere, kalbin gevşediğinde atardamara yaptığı basınç yani diastolik değere bakılır. Bunlara büyük tansiyon ve küçük tansiyonda denir. Bu değerlerin birisi bile yüksek çıksa, kişide yüksek tansiyon olduğu anlamına gelir. Ancak bu değerlerin bir defa yüksek çıkması, tanı koymaya yeterli olmaz. Çünkü insanlarda stres, üzüntü, gerginlik gibi etkenlerde tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Yüksek tansiyon tanısını koyabilmek için belirli aralıklarla tansiyonun ölçülmesi gerekir. Hastaların yakından izlenmesi doğru tedavinin uygulanmasını sağlar.

  Yüksek TansiyonYüksek tansiyon hangi sorunlara neden olabilir

  Yüksek tansiyon belirli bir döneme kadar hastalarda fazla belirtiye neden olmaz. Sinsice vücuda zarar vermeye devam eder. Bu etki vücutta geri dönüşümü olmayan, oldukça ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bunların arasında;
  • Kalp hastalıkları: Koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, kalp krizi gibi hastalıklarının nedeni yüksek tansiyon olabilir.
  • Böbrek yetmezliği
  • Beyin kanaması, beyin damarlarında daralma ve tıkanıklık, felç
  • Körlük
  • Atardamarlardaki genişleme sonucunda kangren, ani kanama sonucunda ölüm
  Yüksek tansiyon ihmal edilirse, oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle herkesin tansiyon ölçümünü yaptırması gerekir. Daha çok ailesinde yüksek tansiyon öyküsü olanlar, 40 yaşını geçenler, kilosu fazla olanlar, gebe kadınlar, diyabet hastaları her ay düzenli olarak tansiyon ölçümü yaptırmalıdır. Bu etkenler yüksek tansiyon riskini arttırmaktadır.

  Yüksek tansiyon nedenleri

  Yüksek tansiyon oluşumunda genetik ve çevresel etkenler rol oynar. Ailesinde birinci derece akrabalarında yüksek tansiyon olan kişilerde hastalık riski yüksek olur. Buna stres, aşırı kilo, beslenme hataları gibi çevresel etkenler eşlik ederse yüksek tansiyon riski de artar. Bazı hastalarda kullanılan ilaçlar, özellikle depresyon ve romatizma ilaçları da yüksek tansiyona yol açabilir.

  Yüksek tansiyon hastaları hangi önlemleri almalıdır

  Yüksek tansiyon hastaları yaşamlarına nasıl devam edecekleri konusunda doktorundan detaylı bilgi almalıdır. Yaşam tarzında yapacakları değişimleri en kısa sürede uygulamaları gerekir. Özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri, tuz kullanımını kısıtlamaları gerekir. İlaçlarını doktorun önerdiği dozda ve zamanda kullanmaları gerekir. Düzenli olarak tansiyon ölçümü yaparak, değerleri kontrol altında tutmaları önemlidir. Bu önlemler özellikle kalp hastası, şeker hastası ve böbrek hastası olanlar için daha önemlidir. Yüksek tansiyon hastaları düzenli bir yaşam sürmelidir.
  ]]>
  Tansiyon Diyeti https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-diyeti.html Mon, 19 Nov 2018 04:57:47 +0000 Tansiyon Diyeti, Tansiyon, atardamarlardaki kanın basıncına denir. Damarlarımızdaki kanın rahatça akabilmesi için belli bir basıncın olması gerekmektedir. Bu basınç kalbin kasılması ile kanın damarlara pompalanmasını sağlar Tansiyon Diyeti, Tansiyon, atardamarlardaki kanın basıncına denir. Damarlarımızdaki kanın rahatça akabilmesi için belli bir basıncın olması gerekmektedir. Bu basınç kalbin kasılması ile kanın damarlara pompalanmasını sağlar, kalp kasılmaları sırasında kalp kanı damarlara belli bir basınçla yollar, bu sırada bu basınç en yüksek seviyeye ulaşır, bu tansiyona halk arasında yüksek tansiyon denir. Kalbin gevşemesiyle birlikte damarın içine pompalanan kan durur, bu sırada araya damarların elastikliği girer, öncelikle genişlemiş olan damar kana bir basınç uygular ve kalbinde genişlemesini sağlayıp kanın rahat akmasına yardımcı olur, işte bu sırada oluşan en küçük basınca da halk arasında küçük tansiyon denir. İşte buna bağlı olarak tansiyonun düşmesinin yada yükselmesinin bir çok nedeni olmasıyla beraber, özellikle kilo almamızla ve yediklerimizle  ilgilidir, tansiyon hastası olduğumuz tanısı koyulduğundan itibaren, doktorumuz yememiz gerekenler ve yemememiz gerekenler diye özel bir diyet listesi hazırlayıp verecektir. Genel olarak herkesin bünyesi farklı olduğu için, tansiyon değerlerinin de aynı olması beklenemez, bu yüzden normal bir insanın tansiyon değerini bulmak için, hiç bir şikayeti olmadan ara ara tansiyonunun ölçülüp bir kenara yazılması gerekmektedir. Yüksek tansiyon düşük tansiyona göre çok daha tehlikelidir, yüksek tansiyonda yasaklanan bir çok yiyecek, yani uzun bir  diyet listesi varken, düşük tansiyonda ise diyet listesi daha çok hareket kısıtlamasıdır.

  Tansiyon DiyetiYüksek Tansiyon Diyet Listesi
  • Protein, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan süt ve süt ürünleri yağı azaltılmış olarak, yani az yağlı yada yağsız olanlardan kullanılmalıdır.
  • Kırmızı et tüketimi azaltılmalı ve hayvansal yağlar tüketilmemeli
  • Tuz kesinlikle tüketilmemeli, eğer yapamıyorsanız olabildiğince azaltılmalı
  • Bol posalı, potasyum, protein ve magnezyum deposu olan kuru yemişler ve baklagiller arttırılmalı
  • Yağlı ve şekerli tatlılardan uzak durmalıyız
  • Limonu bol tüketebiliriz
  • Hazır paketlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız
  • Alkollü içeceklerden uzak durmalıyız
  Düşük Tansiyon Diyet Listesi
  • Tuz alımını biraz arttırmamız gerekir
  • Yemek yerken sık ve az yemeliyiz
  • Uyku iyi alınmalı ve çok uzun süre ayakta kalınmamalı
  • Çok aşırı sıcak yerlerden uzak durulmalı
  • Çok ani hareketlerden kaçınmalıyız
  • Alkollü içeceklerden uzak durmalıyız
  ]]>
  Tansiyon Belirtileri https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-belirtileri.html Mon, 19 Nov 2018 10:49:03 +0000 Tansiyon Belirtileri, tansiyon kişinin vücudundaki kan basıncı anlamına gelmektedir. Çoğunlukla tansiyonu olan hastaların atardamardaki kan basınçları normalden daha yüksektir. İki çeşitte tansiyon mevcut olmaktadır. Bu Tansiyon Belirtileri, tansiyon kişinin vücudundaki kan basıncı anlamına gelmektedir. Çoğunlukla tansiyonu olan hastaların atardamardaki kan basınçları normalden daha yüksektir. İki çeşitte tansiyon mevcut olmaktadır. Bunlar düşük tansiyon ve yüksek (hipertansiyon) tansiyondur. 

  Tansiyon BelirtileriYüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir 

  Yüksek tansiyonu olan kişilerin genellikle ensesinde ve başında ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılar ile beraber kulaklarda çınlama, nefes darlığı, çarpıntı, bulanık görme ya da çift görme, kalp ağrısı, burun kanaması, sıkıntı duygusu hissetme, düzensiz bir şekilde kalp atışı ve erken yorulma şeklinde belirtiler göstermektedir. Yüksek tansiyon ileri dönemlerde kişinin zarar görmüş olan organlarında bozukluklara sebep olabilmektedir. Yüksek tansiyonun belirtileri ilk zamanlarda kolaylıkla hissedilebilen belirtileri, kişinin aşırı tuz tüketimi, sigara kullanması, yaşam kalitesi, soya çekim (genetik), hareketsiz kalmak, doğum kontrol hapı kullanmak yüksek tansiyona yakalanma riskini arttıran ögeler arasında sayılabilir. Kişinin küçük tansiyonun düşük olmasından kaynaklı olarak hastalık hızlı bir şekilde gelişir. Bu durumun önlenmemesi halinde kişinin böbrek yetmezliği sorunu ile karşı karşıya kalırken, aynı zamanda bir kaç ay içerisinde kişinin ölümüne bile yol açabilmektedir. Bunun dışında yüksek tansiyona bağlı olarak kalp krizi, beyin kanaması, gözün retina kısmındaki damarlarda meydana gelen hasarlar, felç durumları, görme bozuklukları durumlarına neden olabilmektedir. Yüksek tansiyonu olan kişiler mutlaka tuz kullanımını oldukça azaltmalıdır. Yüksek tansiyon pek çok kişide kronik olarak seyir eden bir durum dur.

  Kişinin tansiyonu düştüğü zaman en sık olan belirtiler arasında gözlerinin kararması, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, güçsüzlük hissedilmesi, halsizlik durumları, ellerde ve ayaklarda üşüme, hatta bazen kişide bayılma durumu, baş dönmesi ve bilinç kaybı adlandırılır. Bazı kişilerde düşük tansiyon sebebi ile kusma, mide bulantısı ve aşırı halsizlik şeklinde belirtilerde ortaya çıkabilmektedir. Tansiyonun aniden düşmesi durumunda kişi aşırı terler ve yüzünde solgunluk görülür. Aniden tansiyonu düşen kişinin bu belirtiler ortaya çıktığı zaman mutlaka bir yere yatırılarak ayakları derece açı ile yukarı kaldırılmalıdır.  Ayrıca bazı kişilerin tansiyonu düşmesine rağmen bu belirtilerin hiçbirinden şikayetçi olmayabilir. Kişide beklenmedik bir anda aniden gelişen tansiyon düşüklüğü ciddi olan belirtiler ile karşılaşılmasına yol açabilmektedir. Düşük tansiyon çoğunlukla kişinin organlarına yeterli derecede kanın gitmemesi şeklinde değerlendirilmektedir. Eğer düşük tansiyon devam eder ise, kişinin organlarının görevlerini yerine getirmesi için gerekli olan oksijen taşınamaz ve kan basıncının düşmesine neden olur. Ayrıca kişi uzandığı yerden aniden kalkması ya da otururken ayağa kalktığında düşük tansiyonun belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin ortaya çıkmasının nedeni de vücuttaki kanın hızlı bir şekilde bacaklarda ve ayaklarda toplanmasından kaynaklanmaktadır.
  ]]>
  Sarımsak Tansiyonu Düşürürmü https://www.tansiyonlar.com/sarimsak-tansiyonu-dusururmu.html Tue, 20 Nov 2018 10:20:15 +0000 Sarımsak Tansiyonu Düşürürmü, Sarımsak doğal antibiyotik olan şifalı bir bitkidir. Eski Mısırlılar, bitkilerle dini inanışlar arasında bağlantılar kuruyorlardı. Eğer hastalıkları gönderen tanrılarsa, tedavi Sarımsak Tansiyonu Düşürürmü, Sarımsak doğal antibiyotik olan şifalı bir bitkidir. Eski Mısırlılar, bitkilerle dini inanışlar arasında bağlantılar kuruyorlardı. Eğer hastalıkları gönderen tanrılarsa, tedavilerini de onlara bağlamak gerekiyordu. Bu nedenle soğan ve sarımsak onların gözünde yeri çok büyüktü. Bunların tanrılara ait kutsal bitkiler olduğuna inanıyorlardı. M.Ö. 1352 yılında ölen ünlü firavun Tutankamon'un mezar odasında sarımsak dişleri bulunmuştu. Doğanın insanlığa sunduğu bir mucizevi bitkidir. Aslında birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir besin kaynağıdır. Sarımsak yemeklerin içerisinde, çay şeklinde, sarımsak kapsülleri ve tabletleri kullanılarak tüketilebilir. Ancak ağır kokusundan ziyade acımsı bir tadı vardır. Bundan dolayı mutfaklarda daha çok yemeklerin, çorbaların, turşuların, yoğurtların, cacık gibi besinlerin içerisinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sarımsağın tansiyon üzerinde olumlu yarattığı düşünülmektedir. Bu sebeple sarımsağın içerisinde bulunan allicin isimli madde damarların genişlemesine yol açarak tansiyonu belli oranlarda düşmesini sağlamaktadır. Çünkü sarımsağı sarımsak yapan en önemli etkenlerden biriside taşıdığı kükürtlü uçucu yağdır. Sarımsak antioksidan özelliklidir. İçeriğinde A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, çinko, fosfor ve demir minerali bulunur. Bunun yanı sıra allicin vücuda girdiği anda parçalanır ve hidrojen silfur gazı yayar. Bu durumda sarımsak yenildiği zaman insan nefesinin ve terinin kokmasına neden olur. Bu bağlamda sarımsağın içeriğinde bulunan allicin maddesi, insan vücudunda damarları gevşeten ve tansiyonu düşüren bu maddedir.

  Sarımsak Tansiyonu DüşürürmüSarımsağın Bilimsel Yönde Faydaları;

  • Sarımsak yemek vücuda enerji verir ve dinç hissettirir.
  • Zehirlenmelere karşı sarımsak yemenin faydası vardır.
  • Vücutta oluşan tüm iltihaplı hastalıklara karşı faydalıdır.
  • Şeker hastalığına ve kolesterol hastalığına karşı iyi gelir.
  • Sarımsak yemek hazmı kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir.
  • İdrar söktürücüdür. Sarımsak ezilip bal şerbeti ile içilir.
  • Sarımsak ezilip balla macun yapılırsa kanı temizler.
  • Sarımsağın A vitamini ile gece körlüğüne faydalıdır.
  • Astım, verem ve akciğer rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
  • Diğer bitkilerden 58 kat daha fazla kalsiyum içerir.
  • Sarımsak yemek virüslerin çoğalmasını engeller.
  • Tansiyonu düşürür. Sarımsak iyice ezilip limonla içilir.
  • Kanser hücreleriyle savaşır ve üremesini engeller.

  Sarımsak ve Kullanım Reçetesi;

  Tansiyon düşürücü olarak kullanımı; 10 gr sarımsak başı ezilir. Üzerine 10 gr etil alkol eklenir. Daha sonra bu karışım bir gün bekletilir. Bekletildikten sonraki aşamada ince bir bez yada süzgeçle süzülür. Elde edilen özsudan günde üç defa 15 ila 25 damla kadar alınmalıdır. Doğrudan yenerek, salatalara veya yoğurda karıştırılarak yenir. Veya sarımsak sütü de yapılabilir. Sarımsak kurutulmuş bir şekilde üç yada dört dişi soyulur. Sonra ufak ufak doğrayarak bir bardak sıcak su ile alınması durumunda, tablete karşı faydası daha fazla olmaktadır. Ancak sarımsağın bu şekilde tüketimi ile bağırsaklardaki zararlı bakterilere ve mantarlara karşı etkisi de büyüktür. Sarımsak çiğneyerek yenildiği zaman, içerisindeki etkin maddeleri en üst düzeyde olur. Bu durumda da kansere olan etkisi daha az görülmektedir. Pişirilen sarımsakta allicin maddesi bozulma gösterebilir. Bu yüzden sarımsağın antibiyotik özelliği de kaybolmuş olur. Ayrıca pişen yemeklere sarımsak atıldığı takdirde, yemek buharı ile nahoş kokuyu veren bileşiklerde özelliğini yitirir.

  ]]>
  Küçük Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/kucuk-tansiyon.html Wed, 21 Nov 2018 03:01:13 +0000 Küçük tansiyon, tansiyon kelime anlamı olarak basınç ve gerginlik demektir. Tıp dilinde ise atardamarların içerisindeki kan basıncını ifade eder ve atar damarın içerisindeki kanın pompalanabilmesi için belirli bir seviyede bas Küçük tansiyon, tansiyon kelime anlamı olarak basınç ve gerginlik demektir. Tıp dilinde ise atardamarların içerisindeki kan basıncını ifade eder ve atar damarın içerisindeki kanın pompalanabilmesi için belirli bir seviyede basınç olması gerekir.  Bu basınç kalp ile atar damar arasında kanın pompalanmasını sağlamaktadır. Kan pompalanırken damar içerisindeki basınç en yüksek düzeye ulaşır. Bu basınca tıp dilinde sistolik basınç adı verilir. Kalbin gevşemesiyle damar içerisinde pompalanan kan durur ve bu sırada basınç en düşük seviyeye iner. Bu basınca Tıp dilinde diastolik basınç adı verilir. Diastolik basınca küçük tansiyon da denilir. Tansiyon kişinin yaşına bağlı olarak veya bünyesine bağlı olarak ya da o andaki psikolojisine göre de değişebilir.

  Küçük tansiyon kalbin gevşemesiyle kan akımını sağlar ve bu esnada damarlara belirli bir basınç sağlar. Bu basınca küçük tansiyon adı verilir. Sağlık alanında diastolik olarak adlandırılan küçük tansiyon belirli bir sınıra kadar sorun olmamakla beraber küçük tansiyon yüksekliğinin uzun zaman belirli bir seviyeden düşük kaldığında sorun olur. Böyle durumlarda şoka girme, denge ve şuur bozuklukları meydana gelebilir. Özellikle küçük tansiyon yüksekliği 70 milimetreden düşük kalması durumunda ve bu durumun uzun sürmesi halinde beyne yeteri kadar kan gidemeyeceği için geçici hafıza kaybı ve denge bozukluğu meydana gelir. Küçük tansiyonda en çok rastlanan durum kişi otururken veya yatarken tansiyonu normal iken ayağa kalkmasıyla tansiyonun birden düşmesi durumudur. Bu şekilde tansiyonun düşmesine ortostatik hipotansiyonda denir.Küçük Tansiyon

  Küçük tansiyon özellikle yanlış beslenme veya aşırı yorgunluk ya da çok sıcak bir ortamda bulunmak gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Kişinin bu durumlara dikkat etmesine rağmen küçük tansiyon yüksekliği normale dönmüyorsa mutlaka bir hekime başvurmalıdır. Gerekirse doktor kontrolü altında tansiyonunu normale çevirecek ilaç kullanmalıdır. Bu konuda asla doktorun dışında birinin tavsiyesine uyarak tansiyon hapı kullanılmamalıdır ve mutlaka doktora başvurarak tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmelidir.
  ]]>
  Tansiyon Hastalığı https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-hastaligi.html Wed, 21 Nov 2018 08:27:54 +0000 Tansiyon Hastalığı, Her yaş gurubunda görülebilen tansiyon hastalığı konusuna geçmeden önce tansiyonun ne olduğunu bilmekte fayda vardır. Sözlükte basınç ve gerginlik gibi anlamları olan tansiyon kelimesi, sağlık ala Tansiyon Hastalığı, Her yaş gurubunda görülebilen tansiyon hastalığı konusuna geçmeden önce tansiyonun ne olduğunu bilmekte fayda vardır. Sözlükte basınç ve gerginlik gibi anlamları olan tansiyon kelimesi, sağlık alanında bakıldığında tek başına kullanımında atardamarların içinde bulunan kan basıncını ifade etmek için kullanılmaktadır. kanın akabilmesi için damarda basınç olması gerekmektedir. Kalbin kasılması sonucunda kan damarların içine pompalanmakta ve atardamarların elastik özellikte olmasından dolayı basıncın dengelenmesi sistemleri basıncı oluşturmaktadır. Kalbin kasılması ile birlikte kan belli bir basınçla atardamarlara pompalanmaktadır. Bu esnada damarda bulunan basınç en yüksek düzeyde olur. Bu basınca halk dilinde büyük tansiyon denilmektedir. Kalp gevşediğinde damarda pompalanmakta olan kan durmaktadır. Bu esnada damarın elastik özelliği devreye girmektedir. İlk olarak geniş bir hal almış olan damar kana basınç uygulamakta ve kalbin gevşemesi ile birlikte de kanın akımını sağlamaktadır. Bu esnada oluşmuş olan en düşük basınca ise halk dilinde küçük tansiyon adı verilmektedir.

  Tansiyon Hastalığı

  Tansiyon Hastalığı Türleri

  Düşük Tansiyon: Düşük tansiyonun tıp dilindeki ismi hipotansiyondur. Düşük tansiyon belli bir düzeye gelene dek kişide bir sorun olmamakla birlikte normalden daha az olması aslında kalp ve damar ile ilgili rahatsızlıkların oluşmasına de engel olmaktadır. Düşük tansiyonun hastalık olarak adlandırılması için sistolik tansiyonun uzun süre boyunca 70 mm daha düşük olarak kalması gerekmektedir. böyle bir durum kişinin şoka girmesine sebep olabilmektedir. Düşük tansiyon en fazla ortostatik şekli ile görülmektedir. Bu durum bir kişinin oturma veya yatma pozisyonunda iken normal düzeyde seyreden tansiyonunun kişinin ayağa kalkması ile düşmesi durumudur. Böyle bir durumda beyne normalden daha az kan gitmektedir ve bu sebeple de kişide geçici denge ve bilinç bozuklukları görülebilmektedir. Bu durum genellikle sıvı kaybı olan kişilerde görülmektedir, ancak kişinin sıvı alması halinde de bu durum devam ediyor ise ya da yüksek tansiyon hastası olup tedavi gören bir kişide görülüyor ise mutlaka bir uzman doktor ile görüşülmesi gerekmektedir.

  Yüksek Tansiyon: Kan dolaşımını sağlamak amacı ile damarlarımızda bulunması gereken kan basıncının normalin üstünde olmasına yüksek tansiyon adı verilmektedir. Yüksek tansiyonun tıp dilindeki ismi hipertansiyondur. Hipertansiyon hastalığı Türkiye’de yaklaşık olarak her üç kişiden birinde görülmektedir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde kalp ve damar rahatsızlıklarına, felce, böbrek yetmezliğine ve körlük gibi rahatsızlıklara sebep olabilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Bu sebeple de bu rahatsızlığın teşhisinin erken konulması önemlidir. Yüksek tansiyonun herhangi bir belirti vermesi için tansiyonun çok yüksek düzeylerde olması gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastalarında en fazla rastlanan belirtiler başta ağrı, baş dönmesi, nefes darlığı, kalpte ağrı olması, görme bozuklukları, burun kanaması, kalp ritminin düzenli olmaması ve kulak çınlamasıdır. 

  ]]>
  Tansiyon Çeşitleri https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-cesitleri.html Thu, 22 Nov 2018 06:19:42 +0000 Tansiyon çeşitleri, 3 tanedir. Kan basıncının durumunu belirleyen tansiyonların biri normal tansiyon, diğeri yüksek tansiyon ve bir diğeri ise düşük tansiyondur. Günümüzde çok görülen sağlık problemlerinden birisi de tansi Tansiyon çeşitleri, 3 tanedir. Kan basıncının durumunu belirleyen tansiyonların biri normal tansiyon, diğeri yüksek tansiyon ve bir diğeri ise düşük tansiyondur. Günümüzde çok görülen sağlık problemlerinden birisi de tansiyon düşüklüğü ya da tansiyon yüksekliğidir. Bir insanın tansiyonu hakkında bilgi vermesi için hem düşük hem de yüksek tansiyonun birbirleriyle olan ilişkisine bakılması gerekir. 

  Tansiyon düşüklüğü: Tansiyon düşüklüğü olan kişilerde kısa süreli baş dönmeleriyle kendini belli ediyor. İnsanlarda birden bire yataktan kalkıldığında ya da ani bir hareket yapıldığı zamanlarda baş dönmesi olur. İnsan vücudunda kan dolaşımı normal düzeye dönünceye kadar bu şekilde baş dönmeleri sürer. Tansiyon düşüklüğünün çeşitli nedenleri olabilir. Önce bu nedenlerin bilinmesi gerekir. Bir doktor tarafından bu nedenin bulunmasıyla doğru bir tedavi yapılır. Tansiyon düşüklüğü olan insanların ani hareketler yapmaması gerekiyor. Yemek aralarını fazla uzatmamak gerekiyor. Biraz tuzlu yemek yemeli ve ani baş dönmesi olduğu zamanlarda tuzlu ayran içmelilerdir. Çok fazla sıkmayan karın korseleri de kullanabilirler. Doktor kararı ile kan basıncını geçici olarak arttırıcı ve dolaşımı düzenleyici ilaçlar da kullanılabilir. 

  Tansiyon ÇeşitleriTansiyon yüksekliği: Yüksek tansiyon yani hipertansiyondur. Yüksek tansiyon ihmal edilirse ya da tedavi yapılmazsa tehlikeli bir hastalıktır. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon günümüzde çeşitli ilaçlarla tedavi edilmektedir. Yüksek tansiyon çoğu insanlarda görülebilir. Bir rahatsızlık olmadığı zamanlarda da bile arada bir, en az yılda bir kez tansiyon ölçtürmek insanlar için faydalı olur. Yüksek tansiyon olan insanlarda periz, dinlenme ve ilaç kullanmak gibi yöntemlerle faydalı olunur. İlgilenilmez ise başıboş bırakılırsa ileride kalp hastalıklarına ve beyin kanamalarına yol açabilir. Yüksek tansiyonda tuz azaltılır, yorgunluktan, aşırı sıcaktan ve ağır yemekler yememek gerekir.

  Normal tansiyon: Genel olarak herkesin bünyesinin farklı olduğunu bilmek gerekiyor. Bu nedenle herkesin tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenmez. Bu nedenle bir kişide tansiyonun yükselmiş ya da düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, herhangi bir şikayetini ya da hastalığın olmadığı dönemde tansiyonun zaman zaman ölçülüp değerlerinin bir kenara kaydedilmesi yararlıdır. Herkesin tansiyon değerleri farklıdır ama genel olarak normal kabul edilen sınırları da ihmal etmemek gerekiyor.
  ]]>
  Büyük Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/buyuk-tansiyon.html Fri, 23 Nov 2018 05:59:40 +0000 Büyük tansiyon, Tansiyon kısaca damar içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Damarlarda kan dolaşırken belirli bir basınç oluşur. Bu basınç gün içerisinde yeme içme, iş yapma ya da ruh haline göre değişebilir. Bu kan ba Büyük tansiyon, Tansiyon kısaca damar içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Damarlarda kan dolaşırken belirli bir basınç oluşur. Bu basınç gün içerisinde yeme içme, iş yapma ya da ruh haline göre değişebilir. Bu kan basıncı tıp dilinde sistolik basınç ve diyastolik basınç olarak ikiye ayrılır. Büyük tansiyon sistolik basınç olarak da adlandırılır. Büyük tansiyon kan basıncının belirli bir sürede devamlı olarak yüksek olması durumudur. Buna hipertansiyonda denir. Hipertansiyon önemli bir sağlık sorunu olup devamında birçok rahatsızlıklara sebep olur. Kişinin büyük tansiyonu olup olmadığı bazı uygulamalar ile ölçüm yapılarak ortaya konur. Bunlar şöyledir:
  • Ölçüm doğru pozisyonda yapılmalı.
  • Arka arkaya iki ölçüm yapılmalı. 
  • Ölçüm yapılmadan önce kişi dinlenmiş olmalı.
  • Kesinlikle ölçüm yapılmadan önce kişi sigara veya kahve içmemiş olmalı.
  • Ölçüm cihazının manşon boyutu doğru olmalı.
  • Yapılan ölçümde büyük tansiyon 140 mm ve üzeri Küçük tansiyon ise 90 mm ve üzerinde olması durumu büyük tansiyonu ifade eder.
  • Yetişkin bir kişinin normalde büyük tansiyonu 120 mm' den küçük tansiyonu ise 80 mm'den düşüktür.
  • Büyük tansiyon 120-139 mm arasında Küçük tansiyonda 80-89 mm arasında ise kişinin yüksek tansiyonun sınırında olduğunu gösterir.
  Büyük TansiyonBüyük tansiyon hangi rahatsızlıklara yol açar
  Büyük tansiyon kişide;
  • Baş ağrısı                           
  • Görme bozukluğu
  • Çabuk yorulma
  • Nefes darlığı
  • Burun kanaması
  • Çarpıntı 
  • Körlük
  • Felç
  • Kalp yetmezliği
  • Böbrek hastalığı
  • Ani ölüm gibi durumlara neden olabilir.
  Büyük tansiyonda mutlaka doktora başvurmalı ve gerekirse bazı tetkikler yapılmalıdır. Bu tetkikler;
  • İdrar tahlili
  • Biyokimya tetkikleri
  • Tam kan sayımı
  • Açlık kan şekeri
  • EKG
  • Akciğer Grafisi
  Büyük tansiyon riski taşıyanlar;
  • Ailesinde yüksek tansiyon hastası bulunanlar
  • Sigara kullananlar
  • Diyabet hastaları
  • Yaşça 60 ve üstünde olanlar
  Büyük tansiyon hastalarının şunlara dikkat etmesi gerekir;
  • Tuz tüketimini azaltmalı
  • Sigara kullanmamalı
  • Aşırı kilodan sakınmalı
  • Düzenli fiziksel aktivite yapmalı
  • Alkolü çok az tüketmeli
  ]]>
  Ani Tansiyon Düşmesi https://www.tansiyonlar.com/ani-tansiyon-dusmesi.html Fri, 23 Nov 2018 20:08:04 +0000 Ani tansiyon düşmesi, düşük tansiyon olarak bilinen bir çok kişide bulunan, ani baş dönmesi olarak görülen bir problemdir. Altında yatan nedenleri bir çok kişi bilmez iken insanlar tarafından pek ciddiye alınmaz. Çok sık yaş Ani tansiyon düşmesi, düşük tansiyon olarak bilinen bir çok kişide bulunan, ani baş dönmesi olarak görülen bir problemdir. Altında yatan nedenleri bir çok kişi bilmez iken insanlar tarafından pek ciddiye alınmaz. Çok sık yaşanırsa hasta olan kişi veya kişiler tarafından, ancak o zaman doktora gitme ihtiyacı duyarlar. Kan basıncının oluşturduğu etkiler kişiden kişiye göre değişmektedir. Düşük tansiyon, sebepleri olarak basit bir göz kararması ve baş dönmesi olarak yaşanan bu durum karşısında, altında çok ciddi nedenler yatabilir. Vücudun susuz kalması nedeni ile böyle bir durum karşısında tansiyon düşüklüğü, ortaya çıkan nedenlerden biridir. Düşük tansiyon tedavi edilebilir bir durumdur. Asıl önemli olan sebebinin bulunması ve tedavi edilmesidir. Altında yatan sebepleri araştırarak önlem alınmalıdır. Özellikle aniden gelişen tansiyon düşüklüğü, kişide ciddi bir bulgular gösterebilir. Baş dönmesi, göz kararması, bulantı, bayılma, ve buna benzer durumlar tansiyon düşüklüğü nedenlerindendir. 

  Ani tansiyon düşmesinde ne zaman doktora gidilmelidir

  Çoğu zamanlar tansiyon düşüklüğü ciddi bir hastalığa bağlı olmaz. Fakat tansiyonunuz düşük ise kendinizi iyi his edebiliyorsanız, bunun altında yatan önemli bir sebep olmadığı görülür. Kişi ciddi bir baş dönmesi, fenalık hissi göz kararması gibi şikayetler basit önlemler alınmalıdır. Özellikle suyu fazla tüketerek sıvı alımını artırınca tansiyon yükselir. Bu durum karşısında vücut cevap vermez ise şikayetler sürekli devam ediyorsa doktora görünmekte mutlaka fayda vardır.
   
  Ani Tansiyon DüşmesiAni tansiyon düşmesinin nedenleri nelerdir.

  İnsanların yaşadığı stres gibi durumlar tansiyon düşüklüğüne sebebiyet vermektedir. Hasta olanan kişilerde aldığınız ilaçlardan, fiziksel durumunuzdan, yediğiniz ve içtiğinizden etkilenen tansiyon düşmesi görülebilir. Ayrıca bayanların gebelik döneminde ani tansiyon düşmeleri oldukça normal bir durumdur. Gebelik sonlanınca bu durum ortadan kalkar, geçici olarak yaşanılan tansiyonda düşüşler normaldir. Yetersiz beslenme, vücudun susuz kalması durumu, bir çok nedenlere bağlı olan tansiyon düşmesi tedavisi mümkün olan durumlardır.

  Ani tansiyon düşmesinin tedavisi.

  Sizi rahatsız edecek kadar tansiyon düşüklüğü varsa, önemli olan bu düşüşe sebep olan nedeni aramaktır. Doktorunuzun tavsiye edeceği durumlarda ise tansiyon kolaylıkla düzene girer. Vücut susuz ise bol su içerek tansiyon normale döner. Düşük tansiyon hastaları ise az ve sık yemek yiyerek dengelerini sağlamalıdır. Çok uzun süre aç kalınmamalı, uykularını iyi almalı, çok ayakta çok uzun kalmamalıdır. Ani hareketlerden kaçınmalı özellikle yataktan kalkarken, otururken yavaş hareket ederek dikkatli olunmalıdır. Tansiyon düşmesi sebepleri bunlardan kaynaklı ise basit kolay çözülür. Doktorunuz bazı testler ve incelemeler yaparak ciddi olmayan nedenlerden kaynaklandığını size anlatarak yardımcı olacaktır. Ani tansiyon düşmesi doktor ve hastanın yardımları ile takibe alınarak kontrol altına alınır. Tedavisi ise hasta ile doktor tarafından uyulan tavsiyelerle bu sorun ortadan kalkmış olur. Bu durumlar ilaç kullanmanızı gerektirecek ciddi hastalığınızın olmadığını anlatıyor.
  ]]>
  Gebelikte Tansiyon Yükselmesi https://www.tansiyonlar.com/gebelikte-tansiyon-yukselmesi.html Sat, 24 Nov 2018 15:55:29 +0000 Gebelikte tansiyon yükselmesi, gebelik dönemi hem anne hem de çocuk sağlığı için oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Tansiyon yükselmesi hem normal insanlar için hem de gebeler için oldukça riskli hastalıklardan biridi Gebelikte tansiyon yükselmesi, gebelik dönemi hem anne hem de çocuk sağlığı için oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Tansiyon yükselmesi hem normal insanlar için hem de gebeler için oldukça riskli hastalıklardan biridir. Yüksek tansiyon gebeliğe bağlı oluşabileceği gibi normalde de olup gebelikte devam eden bir hastalık olabilir. Gebeliğe bağlı oluşan yüksek tansiyonda gebeliğin bitmesi ile hastalık da geçebilir. Gebelik öncesinde yüksek tansiyon hastası olan kişiler doktor kontrolünde gebe kalmalı düzenli olarak tansiyon ölçümü yapmalıdır. Aksi halde gebeliğin yirminci haftası itibari ile tansiyon yüksekliği daha da artarak gebelik zehirlenmesine sebep olabilir. Gebelikte yüksek tansiyon anneye de bebeğe de zarar verebilir. Bu zararların başında anne de körlük, beyin kanaması, böbreklerde yetmezlik, sık sık kasılmalar, kan pıhtılaşması oluşur. Şiddetli baş ağrıları, hızlı kilo alımı, yüzde şişlik, mide de ağrı ve yanmalar görülebilir. 

  Gebelikte Tansiyon YükselmesiGebelikte tansiyon yükselmesi, gebelikte tansiyon yüksekliği durumunda muhakkak doktor kontrolünde olmak gerekir. Gebenin durumu doktor tarafından incelenerek gerekli tedavilere başvurulur. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Günlük olarak sebze meyve tüketilmeli ve yürüyüş yapılmalıdır. Doktorun tavsiyesine uygun ilaçlar kullanılmalıdır. Eğer yüksek tansiyon gebelik öncesinde de var ise ve ilaç kullanılıyorsa doktor kontrolünde bu ilaçlara devam edilebilir. Ya da gerekli görüldüğünde aspirin alınabilir doktor tavsiyesine uyularak. Yüksek tansiyonu hafife alınmayacak kadar ciddi bir rahatsızlıktır. Anneye verdiği rahatsızlıkların yanı sıra bebekte zeka geriliğine, düşüğe sebep olabilir. Bu nedenle muhakkak doktor tavsiyelerine uyulmalı gerekli tedbirleri almalıdır. 

  Gebelikte yüksek tansiyonu dengelemek için alınması gereken önlemler
  • Anne adayının ağır işler yapmaması mümkün olduğunca yatarak istirahat etmesi gerekir.
  • Stresten uzak durmalı ve huzurlu sakin bir ortamda gebeliği sürdürmelidir. 
  • Açık ve temiz hava da yürüyüş yapmalıdır.
  • Bol bol sıvı tüketmelidir. 
  • Çok sıcak vakitlerde dışarıya çıkmaktan kaçınmalıdır.
  • Aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, sebze yemeklerine ağırlık vermelidir.
  • Aşırı kilo alımı olduysa kilo vermeye çalışmalıdır. 
  • Ekmek tüketimini bırakmalıdır.
  ]]>
  Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü https://www.tansiyonlar.com/gebelikte-tansiyon-dusuklugu.html Sun, 25 Nov 2018 11:50:24 +0000 Gebelikte tansiyon düşüklüğü, ilk aylarda daha çok görülmektedir. Bunun nedeni gebelikte oluşan hormonsal değişikliklerdir. Hamilelikte tansiyon düşüklüğü gebeliğin son aylarına doğru normal haline gelmektedir. Gebel Gebelikte tansiyon düşüklüğü, ilk aylarda daha çok görülmektedir. Bunun nedeni gebelikte oluşan hormonsal değişikliklerdir. Hamilelikte tansiyon düşüklüğü gebeliğin son aylarına doğru normal haline gelmektedir. Gebelikte tansiyon düşüklüğü, yüksek tansiyon kadar tehlikeli durum oluşturmamaktadır. Gebelikte oluşan bulantı, baş dönmesi nedeniyle hamile kişide halsizliğe, yorgunluğa ve tansiyon düşmesine neden olmaktadır. 

  Hamilelerde tansiyon düşüklüğünde protein ağırlıklı beslenme, vitamin ve demir takviyesi alınması önerilir. Hamilelerde tansiyon düşüklüğünün bir başka nedeni de rahmin ve karnın büyümesi sonucunda rahmin alt tarafında geçen damarlarda oluşan basınç yapması nedeniyle sırt üstü yapmalarda tansiyon düşüklüğü yapmaktadır. Hamilelerde tansiyon düşüklüğünün bir başka nedeni gebelik dönemi sürecinde kalbin pompaladığı kan miktarının artması ve damarlarda direncin düşmesidir. Bu durum gebeliğin 3. ve 7. aylarında görülmekte olup anne adayının sol tarafına yatması önerilmektedir. Hamile bayanlarda bu durum 24. haftadan sonra tansiyonun normale dönmektedir. Gebeliğin sıcak havalara gelmesi de tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Sıcaklar nedeniyle terle sıvı kaybı oluşacağından bol sıvı tüketilmelidir. Hava sıcaklığı nedeniyle insanlarda damarlarda genişleme nedeniyle de tansiyon düşüklüğü olmaktadır. Ayrıca düşük tehlikesi ile gebelerde kanama olması tansiyonun düşmesine yol açmaktadır. 

  Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü

  Gebelerde düşük tansiyon olması halinde halsizlik, baş dönmesi, göz kararması, yorgunluk ve çok uyku haline rastlanılmaktadır. Tansiyonun çok düşmesi durumunda bayılma zihin karışıklıkları ve konuşma bozuklukları oluşmaktadır. Hamilelerde tansiyon düşüklüğü olduğu zaman yavaş hareket edilmeli ve mümkünse ayaklar yüksek şekilde yatırılmalıdır.Hamilelikte tansiyon düşüklüğü olduğu durumlarda acilen doktora başvurulmalıdır. Tansiyon düşmesine neden olan faktörler araştırılmalı ve tedavi planlanmalıdır.

   

  ]]>
  Küçük Tansiyon Düşüklüğü https://www.tansiyonlar.com/kucuk-tansiyon-dusuklugu.html Sun, 25 Nov 2018 18:32:39 +0000 Küçük Tansiyon Düşüklüğü, Kalbin kanı vücuda gönderdiği kan basıncına büyük tansiyon,vücuttaki kanın tekrar kalbe dönüşteki kan basıncına küçük tansiyon denir. Küçük tansiyon düşüklüğü tıpkı büyük tansi Küçük Tansiyon Düşüklüğü, Kalbin kanı vücuda gönderdiği kan basıncına büyük tansiyon,vücuttaki kanın tekrar kalbe dönüşteki kan basıncına küçük tansiyon denir. Küçük tansiyon düşüklüğü tıpkı büyük tansiyon gibi çok tehlikeli durumlar yaratabilir, kan basıncının düşmesiyle ortaya çıkar. Yani tansiyon kan basıncı anlamına gelir, çok fazla kan kaybı tansiyonun düşmesine yol açar ve nabız neredeyse alınamaz bu durumlar ölüme kadar gidebilir.

  Küçük tansiyon düşüklüğü  60 yaş üstündeki kişilerde daha çok görülür, nitekim sağlıklı olmalarına rağmen genç insanlarda da görülebilir. Oturulan yerden ani kalkmalar bir anlık tansiyon düşüklüğü gösterebilir.

  Küçük Tansiyon DüşüklüğüKüçük tansiyon düşmesinin belirtileri
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Yorgunluk
  • Susama
  • Bayılma
  • Terleme
  • Göz kararması
  Küçük tansiyonun düşmesine bir çok şey sebep olabilir stres, yetersiz beslenme, hamilelik, aşırı susuz kalma, ishal, bacakta bulunan varisler ve kan kaybı gibi. Küçük tansiyon düşüklüğü olan kişilerin bol su tüketmeleri, alkol ve stresten uzak durup, dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekir. Tansiyon düşüklüğünün iyi olduğu düşünülse bile yüksek tansiyon kadar tehlikelidir. Tansiyon yetişkin bir insanda 120/80 olmalıdır, yani halk arasında 12 ye 8 denir. Bu çocuklar için yüksektir çocuklarda daha düşük olur. Yaz aylarında sıcak havada tansiyonun düşmesine neden olur, bunun için bol su ve sıvı tüketilmelidir.

  Küçük tansiyon yaşa göre değişebilir. Küçük tansiyonu düşen kişiye ilk müdahale düz bir yere uzanarak ayaklarının altına yastık koyup yükseltmektir bu şekilde kan beyin ve kalbe doğru giderek basınç sağlar yükselmesini neden olur.tuzlu ayran veye benzeri tuzlu besinler vermek suretiyle yükseltilebilir. Kullanılan bazı ilaçlar da küçük tansiyonun düşmesine neden olabilir, yüksek tansiyon ilaçları bunların başında gelir. Tansiyon  ölçümü yapılırken kişi dinlenmiş olmalı,sigara ve kahve içmemiş olmalı, uygun pozisyonda bulunmalıdır, art arda iki kere ölçüm olması gerekir. Küçük tansiyon 80 altındaysa küçük tansiyon düşük demektir.
  ]]>
  Hamilelikte Tansiyon Kaç Olmalı https://www.tansiyonlar.com/hamilelikte-tansiyon-kac-olmali.html Mon, 26 Nov 2018 00:52:31 +0000 Hamilelikte tansiyon kaç olmalı, Günümüz insanlarının en çok yaşadığı problemden biride hamilelikte tansiyon olayıdır. Hamile olan bir çok anne adayı tansiyon problemi oluştuğu zaman gerekli ilaçları alma yada tansiyonunu Hamilelikte tansiyon kaç olmalı, Günümüz insanlarının en çok yaşadığı problemden biride hamilelikte tansiyon olayıdır. Hamile olan bir çok anne adayı tansiyon problemi oluştuğu zaman gerekli ilaçları alma yada tansiyonunu dengeleme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için genelde zor durumda kalabilir. Genelde ölçümler de 12-8 tansiyon normal sayılır fakat her insanın bünyesine göre tansiyon değişkenlik göstermektedir. Hamilelikde tansiyon normal zamandaki ki tansiyona göre biraz daha düşük çıkabilir. Bu çok normaldir. Bu yüzden hamilelikte ideal tansiyon şu olmalıdır diye bir şey söylememiz söz konusu bile değildir. Hamilelikte tansiyon 14 ve üzeri sınırlara çıkarsa eğer çok dikkat edilmesi gerekir. Tansiyon sınırını aşmış olmak demektir hem annenin hemde bebeğin sağlığı için hemen en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır. Havalardaki dengesizlikler, aşırı sıcaklar stres hamilelikte tansiyon sınırını aşırı decede etkilemektedir. Bu yüzden annenin hamilelik döneminde tansiyon kontrolü için belirli periyotlarda doktora muayene olması fayda vardır.Hamilelikte Tansiyon Kaç Olmalı

  Hamilelik döneminde annenin her türlü tedbirli olması bol sıvı ve su tüketmesi egzersiz ve yürüyüş yapması ,ani hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Birçok anne adayı hamilelikte tansiyon olayını çok fazla ciddiye almayıp klasik yollarla tansiyonunu dengeleme çabasına girerler. Anne adaylarının bu konuda bilinçlenmesinin sağlanması ve sağlık kuruluşlarına gitme konusunda teşvik edici çalışmaların yapılması gerekir. Hamilelikte tansiyon sınırlarını Anne adayının bünyesine göre belirleyecek olan kişi uzman hekimlerdir. Her kesin kan basıncı değişkenlik gösterdiği için tansiyon sınırları konusunda ezbere bir rakam söylemek yanlış olabilir.
    

  ]]>
  Hamilelikte Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/hamilelikte-tansiyon.html Mon, 26 Nov 2018 16:25:23 +0000 Hamilelikte tansiyon, normal şartlarda bile önemli olan tansiyon ciddi sorunlara yol açmaktadır. Hamilelik bekleyen bir kişi hamile kalmadan önce tansiyon değerlerini bilmesi gerekmektedir. Çünkü her hamile kadın için tansiyon Hamilelikte tansiyon, normal şartlarda bile önemli olan tansiyon ciddi sorunlara yol açmaktadır. Hamilelik bekleyen bir kişi hamile kalmadan önce tansiyon değerlerini bilmesi gerekmektedir. Çünkü her hamile kadın için tansiyon değeri değişebilmektedir. Hamilelikte tansiyon çoğu zaman anne ve bebek ölümüne yol açmaktadır. Gebelikte tansiyonun yükselmesi ve düşmesi durumunda vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulmalıdır. Gebelikte tansiyon düşmesinden ziyade yükselmesi daha iyidir.

  Hamilelikte sürecinde yüksek kan basıncı ile karşılaşıyorsanız tedavi olunmalıdır ve kontrol altına alınmalıdır. Hamilelikte yüksek tansiyon bebeğin sağlığını riske atabilmektedir. Bebek besinini anneden aldığı için tansiyonun yüksek olması plasentaya yetersiz kan akışı olmadığı için bebeği tehlikeye düşmesini sağlamaktadır. Bebeğin gelişimini de engellemektedir. Hamilelikte tansiyonun yükselmesinin belirtileri; şiddetli baş ağrısı, hızlı kilo alımı, vücudunda şişlik ve görme de bozukluklar meydana gelmektedir. Hamilelik sürecinde tansiyon düşüklüğü yüksek olmasından daha sık bir durumdur. Tansiyonun düşmesiyle kişide baş dönmesi, bulantı, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetler meydana gelmektedir. Hamilelikte tansiyon düşmesi özellikle ilk aylarında bulantı ile daha çok sıklaşmaktadır. Bunun için hasta ağız yoluyla yemek yemediğinden serum ile sıvı verilmelidir. Hamilelikte rahimin büyümesi ile rahimin altından geçen damarlarda tansiyonun düşmesine yol açmaktadır. Hamilelikte tansiyon gebeliğin sonuna kadar dengelenir. Hamilelikte oluşan tansiyon dengesizliği doğumdan itibaren 6-12 hafta sonra normal sınırlara dönebilmektedir.Hamilelikte Tansiyon 

  Hamilelikte tansiyonun dengede tutulması için düzenli doktor kontrolü altında olunmalı, tansiyonun yükselmesi ve düşmesine neden olacak durumlardan kaçınılmalı, dengeli beslenilmeli ve kilonun kontrol altına alınmalıdır. Uzman doktorun önerileri dikkate alınmalıdır.

  ]]>
  Gebelikte Tansiyon Kaç Olmalı https://www.tansiyonlar.com/gebelikte-tansiyon-kac-olmali.html Tue, 27 Nov 2018 07:22:04 +0000 Gebelikte tansiyon kaç olmalı: Gebelikteki tansiyon hem anne sağlığı açısında hemde bebek açısında çok önemlidir. Ve gebelik boyunca tansiyon değerlerine dikkat edilmelidir. Tansiyonun yükselmesi veya düşmesi hem annenin sağ Gebelikte tansiyon kaç olmalı: Gebelikteki tansiyon hem anne sağlığı açısında hemde bebek açısında çok önemlidir. Ve gebelik boyunca tansiyon değerlerine dikkat edilmelidir. Tansiyonun yükselmesi veya düşmesi hem annenin sağlığını hemde bebeğin sağlığını önemli derecede etkilemektedir. Tansiyon iki değeri ile ifade edilir. Büyük değer ve küçük değer olmak iki çeşitte bulunmaktadır. Normal insanlarında, gebe olan anne adaylarında tansiyon değerleri ideal olmalıdır. Tansiyonun çok yüksek olması bebeğinin sağlığını çok ciddi bir şekilde etkilemektedir. 

  Gebelikte her doktor kontrolüne gidildiği zaman değerler ölçülmeli ve tansiyon değerleri takip edilmelidir. Gebelikte tansiyon değeri küçük tansiyon 10-20 mmHg, büyük tansiyon değeri de 140-90 mmHg arası olmalıdır. Eğer tansiyon değeri normal değerlerin altında veya üstünde ise hemen doktora başvurulmalıdır. Kontroller normal değer alana kadar gözetim altında kalınmalıdır.Gebelikte Tansiyon Kaç Olmalı

  Gebeliğin son zamanlarına doğru değerlerde yükselme görülür. Tansiyon kan basıncına göre artış gösterdiği için gebeliğin son günlerinde kan basıncı yükselir ve tansiyon yükselir. Gebelikte bebeğin büyümesi için gerekli olan su ve oksijen anneden sağlanır. Yeterli miktarda anne kanı kanı plasentada dolaştığı için besin ve oksijen kordon bağı ile bebeğe iletilir. Eğer tansiyonu yani kan basıncı yüksek olan anne adayının plasentalara kan akımı yetersiz şekilde akar. Kan basıncının yetersiz olması bebeğin büyümesini engeller. 
  ]]>
  Limon Tansiyonu Düşürürmü https://www.tansiyonlar.com/limon-tansiyonu-dusururmu.html Tue, 27 Nov 2018 14:31:25 +0000 Limon tansiyonu düşürürmü, tansiyon hastalığı aniden yükselmesi veya aniden düşmesi gibi oluşumlarla kendini gösterebilir. Halk arasında limon tansiyonu düşürmek için kullanılan yöntem olarak kullanılabilir. Tıbbi araşt Limon tansiyonu düşürürmü, tansiyon hastalığı aniden yükselmesi veya aniden düşmesi gibi oluşumlarla kendini gösterebilir. Halk arasında limon tansiyonu düşürmek için kullanılan yöntem olarak kullanılabilir. Tıbbi araştırmalarda limon tansiyonu düşürmede etkileri kanıtlanmıştır. Limon içerisinde bulunan flavonoidler ACE gurubu delilerin tansiyon ilaçlarındaki bulunan bir madde ile tansiyonun etkisini düşürdüğü bilinir. Ani tansiyon yükselmelerine bağlı olan rahatsızlıklarda kişiye limon suyu verilmesi oldukça iyi gelir. Ayrıca menopoza giren bayanlarda görülen ani tansiyon yüksekliklerinde bir bardak limon suyu verilmesi halinde tansiyonda düşme gözlenir. Limonun içerisinde bulunan C vitamini ve P vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Tedavi amacıyla tansiyon düşürmek için kullanılırken; kan basıncını düşürme etkisi gözlenir. 

  Ayrıca tansiyon düşürme işleminde limon suyunun sarımsaktan daha faydalı olduğu bilinir. Kişiden oluşan tansiyonun aniden düşmesi veya aynı şekilde yükselmesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Limon suyu içerken dikkatli olunması gerekir. Yüksek tansiyon gibi durumlarda limon suyu oldukça etkilidir. Tansiyon yüksekliğinde limon sıkılarak yarım çay bardağı sulandırılıp içilmesi gerekir. Yüksek tansiyona iyi gelirken; limonun faydaları oldukça çoktur. Ayrıca limon suyu karaciğerdeki bütün hastalıkların temizlenmesini sağlarken; ağız kokusunun giderilmesini destekler. Limon suyu ile ağızda bulunan yaralıların temizlenmesi sağlanırken, vücutta birçok etkisi bulunur. ancak ani tansiyon düşüklüklerinde limon suyunun içilmesi tansiyonun daha fazla düşmesine neden olması bakımından sakınca teşkil edebilir.

  Limon Tansiyonu DüşürürmüLimon suyu tansiyon düşürmesi ile dikkat edilmesi gereken diğer noktalar

  Bazı durumlarda kişilerin sosyal hayatına dikkat etmesi stres gibi ortamlardan uzak kalmaları tansiyon yükselmesinin önüne geçer. Ayrıca limon suyu içmenin ilaç kadar etkili olmadığı unutulmamalıdır. Tansiyon ilaçlarının düzenli kullanmaları saatlerini aksatmadan ilaçlarının kullanmaları gerekir. Aksi taktirde istenilen sonuçlar elde edilmezken; beyin kanaması oluşması meydana gelebilir.  Ayrıca günlük yaşantılarında kafein içeren içecekleri içmemeleri gerekir. Ağrı kesici ilaçlar tansiyonun ani yükselmesine neden olduğundan doktor bilgisi dışında kendi kendine ilaç kullanmaya karar vermemeleri gerekir. 

  Ayrıca grip ilaçları tansiyon yüksekliklerine neden olduğu için doktorun ilaçlar yazarken bilgilendirilmesi gerekir. Stres altında bulunmamak, ani heyecan veya üzülmek gibi durumlarda dikkat edilmeli gerekir. Kişinin kullanacağı tuz miktarına dikkat etmesi tansiyon yükselmesine engelliler. Tüketilen tuz miktarı tansiyonun yükselmesine neden olduğu unutulmamalıdır. Salamura turşu, hazır gıdaların fazla tuz içermesi sebebiyle kullanılmaması gerekir. Yüksek tansiyon hastalarının yemeklerde tuz kullanmaları oldukça zararlıdır. Yüksek tansiyon düşmanının tuz olduğu belirtilmiştir. Bireylerin yaşı ilerlediği zaman sofrada tuz bulundurmaması gerekir. Yüksek tansiyon 45'li yaşlarda ortaya çıkarken; tansiyonu düşürmek için limon suyu kullanmanın faydası vardır.  Asıl sorun tansiyon hastasının düzenli ilaç kullanılması ile giderilir.  Bu sebepten limon suyu ile tedavi edilmesi yerine gerekli tetkikler yapılarak, uygun tansiyon ilacının kullanılması; ancak şiddetli baş ağrısı ve zonklama gibi durumlarında hastanın kendisine bilerek tansiyonun yükseldiğini anladığı zaman yarım limon suyu içmesi tavsiye edilir.
  ]]>
  Bebeklerde Göz Tansiyonu https://www.tansiyonlar.com/bebeklerde-goz-tansiyonu.html Wed, 28 Nov 2018 01:46:21 +0000 Bebeklerde göz tansiyonu, tıpta glokom olarak tanımlanan göz tansiyonu çeşitli tiplerde etkili olabilir. Genellikle yetişkinleri 40 yaşından sonra etkisi altına alsa da, bebeklerde doğuştan gelen bir rahatsızlık şeklinde ortaya Bebeklerde göz tansiyonu, tıpta glokom olarak tanımlanan göz tansiyonu çeşitli tiplerde etkili olabilir. Genellikle yetişkinleri 40 yaşından sonra etkisi altına alsa da, bebeklerde doğuştan gelen bir rahatsızlık şeklinde ortaya çıkabilir. Doğuştan bebeklerde göz tansiyonu daha çok akraba evlilikleri sonucunda doğan bebeklerde ortay çıkar. Bu sorun 10-15 bin doğumda bir görülmektedir. Göz tansiyonu bilindiği gibi görme sinirinde hasara yol açmakta ve tedavisi ihmal edilirse kalıcı körlüğe neden olmaktadır. Görme sinirindeki hasar tedaviyle bile geri döndürülemez. Yani göz tansiyonu tedaviye başlayıncaya kadar hasar vermeye devam eder. Tedavi sadece göz tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve körlüğün oluşmasını engeller. Göz tansiyonu körlüğe neden olan hastalıkların arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

  Bebeklerde Göz TansiyonuBebeklerde göz tansiyonu teşhisi nasıl yapılır

  Göz tansiyonu her yaştan kişiyi etkisi altına alabilen, toplumsal bir sağlık sorunudur. Hastayı yaşamı boyunca etkilemeye devam eder. Bu nedenle göz tansiyonu tedavisi hastanın yaşamı boyunca sürer. Hastalarda göz tansiyonunun teşhis edilmesi genellikle görme hasarının oluştuğu dönemde mümkün olur. Çünkü bu aşamaya kadar ihmal edilir. İnsanların düzenli göz doktoruna gitme alışkanlığı bulunmadığından, görmede sorun yaşamadıkları sürece göz tansiyonu şüphesi de olmaz. Bebeklerde göz tansiyonu teşhisi de oldukça güçtür. Ancak ailede göz tansiyonu öyküsü bulunuyorsa, bebeklerde genetik olarak bu rahatsızlığın olabileceği akla gelmelidir. Bu durumda bebeğin bir göz muayenesinden geçirilmesi ve göz tansiyonun ölçülmesi gerekir. Göz tansiyonu herkeste etkili olabileceği için, her yaş grubunda göz tansiyonu ölçümü yapılmalıdır.

  Bebeklerde göz tansiyonu belirtileri

  Her yaş grubunda etkili olan göz tansiyonun tanısında rutin göz muayenelerinin önemi büyüktür. Bunun dışında bebeklerde göz tansiyonu olduğuna dair bazı belirtiler olabilir. Aileler bunları ihmal etmemelidir. Özellikle bebeklerin gözlerinde ağrı olması, bulanık görmesi, karıncalanma olması yani gözleriyle ve görme duyusuyla ilgili sorunlar olması halinde, bebeklerin göz tansiyonu bakımından muayene edilmesi gerekir. Özellikle ailede bu rahatsızlığın bulunması halinde, rutin göz kontrolleri asla ihmal edilmemelidir.

  Bebeklerde göz tansiyonu tedavisi nasıl olur

  Bebeklerde görülen göz tansiyonu hastalığın ikincil türüdür. Bazen bebeğin göz tansiyonu rahatsızlığıyla doğması da mümkündür. Bu nedenle erken aşamada bunun teşhis edilmesi ailelerin bilinçli olmasıyla sağlanabilir. Bebeğin gözlerini alışık olmadığımız şekilde kırpması, göz yaşarması, ışığa bakamaması, gözlerde büyüme olması gibi belirtiler görüldüğünde, ailenin bebeği göz doktoruna götürmesi gerekir. Bu sorun akraba evliliklerinde yaygın görüldüğünden, bu şekilde doğan bebeklerde dikkatli olunmalıdır. Bebeklerde göz tansiyonu tedavisinde yetişkinler gibi ilaç tedavisi uygulanmaz. Bunun tedavisi için ameliyat yapılması gerekir. Eğer erken aşamada bebeklerde göz tansiyonu teşhisi yapılır ve ameliyat edilirse, genellikle iyileşme sağlanabiliyor. Fakat göz tansiyonu ile ilgili tedavi yaşam boyunca devam ediyor. Bebekler ameliyatın ardından düzenli olarak kontrollere götürülmeli, gereken tedavi ihmal edilmemelidir.
  ]]>
  Küçük Tansiyon Kaç Olmalı https://www.tansiyonlar.com/kucuk-tansiyon-kac-olmali.html Wed, 28 Nov 2018 15:59:29 +0000 Küçük Tansiyon Kaç Olmalı, Kanın damarlara uygulamış olduğu basıncının ölçülmesi anlamına gelen tansiyon, birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle büyük ve küçük tansiyonun değerlerine dikkat etmeli ve tansiy Küçük Tansiyon Kaç Olmalı, Kanın damarlara uygulamış olduğu basıncının ölçülmesi anlamına gelen tansiyon, birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle büyük ve küçük tansiyonun değerlerine dikkat etmeli ve tansiyonun düşmesi ya da yükselmesi durumunda oldukça ciddi problemlerin ortaya çıkacağı bilinmelidir. Kalbin gevşemesi durumunda damarın içine pompalanan kanın durduğu esnada devreye damarın elastikliği girer, genişlemiş durumda olan damar kana bir basınç uygular ve kalbin gevşemesi esnasında kan akımını yapar. Bu durumda oluşan en düşük basınca küçük tansiyon, tıp dilinde ise diastolik tansiyon adı verilir. Bu basınç 12 cm aralığındaki civa sütununun tabanına yapacağı basınç ile karşılaştırılıp belirlenir. Yani kişinin tansiyonu 12 ise bu basınç 12 cm yüksekliğinde olan civa sütununun tabana yapacağı basınca eşdeğer olur. Büyük tansiyon ve küçük tansiyon arasında olan fark nabız basıncını gösterir ve küçük tansiyon, yaşa, bünyeye, tansiyonun ölçüldüğü andaki kişinin ruh haline veya bedensel durumuna göre farklılık gösterebilir. 

  Küçük Tansiyon Kaç OlmalıKüçük tansiyon ideal değeri, 70-90 arası, yani halk arasında 7, 8, 9 diye bildiğimiz değerlerde olmalıdır. Bu aralıkta olan tansiyon ölçümleri kişinin küçük tansiyonun normal değerde olduğu gösterir.

  Küçük tansiyonun bu değerlerden yüksek olması, kişinin normal hayatta yediği yiyeceklere dikkat etmeden oldukça yağlı yiyecekleri tüketmesi, bedensel olarak oldukça yorulması ya da aşırı derecede sıcak ortamlarda bulunması gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkarabilir. Bu durumlarda her şeyden önce küçük tansiyon yüksekliğinin ortaya çıkarabileceği risk faktörleri yönünden mutlaka bir doktora başvurmalı ve küçük tansiyonun kontrol altında tutulmalıdır. Şayet küçük tansiyon yüksekliği erken dönemde ise, bu durumda ilaç kullanımı önerilmez ve kişinin hayatında yapacağı birtakım değişiklikler ile küçük tansiyonun dengede tutulması sağlanır. Fakat küçük tansiyon yüksekliği için ilaç kullanılması gerekiyorsa, kesinlikle doktorun önereceği ilaçlar kullanılmalı, başkalarının kullandığı yada önerdiği ilaçlar kesinlikle alınmamalıdır.

  Küçük tansiyonun bu değerlerden düşük olması, aşırı miktarda kan kaybedilmesi, hamilelik, yetersiz ve dengesiz beslenme, hipertansiyon ve depresyon gibi ilaçları gibi bir takım ilaçlar küçük tansiyonun düşmesine neden olabilir ve bu durumda vücuda göz kararması, bulantı, baş dönmesi, yorgunluk, susama hissi ve bayılma gibi birçok zararlı etkiler yaratır. Bu nedenlerden dolayı küçük tansiyon değerinin düşük çıkıyor ise bu durumda kesinlikle doktora başvurmanız gereklidir. Doktorun önereceği birtakım ilaçlarla, bol su içip sigara ve alkol tüketimini azaltarak, uzun süre aynı pozisyonda kalmayarak ve düzenli uyku alışkanlığı edinerek küçük tansiyon düşüklüğü problemini ortadan kaldırabilirsiniz

  ]]>
  Tansiyon Düşmesi https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-dusmesi.html Wed, 28 Nov 2018 17:16:32 +0000 Tansiyon Düşmesi, Kanı vücuda pompalayan kalbin, olması gerekli olan basıncı uygulamaması durumunda ortaya çıkan tansiyon düşüklüğü, tıp dilinde hipotansiyon olarak isimlendirilir ve henüz kendini belli etmemiş olan bir sa Tansiyon Düşmesi, Kanı vücuda pompalayan kalbin, olması gerekli olan basıncı uygulamaması durumunda ortaya çıkan tansiyon düşüklüğü, tıp dilinde hipotansiyon olarak isimlendirilir ve henüz kendini belli etmemiş olan bir sağlık probleminin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ancak tansiyonu devamlı düşük değerlerde devam eden ve bu durumdan dolayı hiçbir sorun yaşamayıp sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettiren kişilerde bulunmaktadır. Düşük tansiyonun vücut için bir sorun oluşturup oluşturmadığını sadece vücudun verdiği belirtilerden anlayabiliriz.

  Normal olan tansiyon değeri, 120/80 olarak kabul edilmektedir. Tansiyonunuz şayet 90/60 değerlerinin yani büyük tansiyon 90, küçük ise 60'ın altında ise bu durum tansiyonunuzun düştüğü anlamına gelmektedir. Fakat ölçtürdünüz de tansiyonunuzun düşük olması her zaman sağlığınızın kötüye gittiği anlamına gelmeyebilir. Tansiyon ölçümünde doğru sonuç elde edebilmek için günde iki defa ve bir aktivite yapıp oturduktan en az beş dakika sonra ölçüm yapılmalıdır.

  Tansiyon düşmesi nedenleri nelerdir
  Yaş, stres ve aşırı sıcak havaya maruz kalma gibi birçok etkenlerden kaynaklanan tansiyon düşüklüğü, kişide sersemleme hissine neden olur ve en çok kişinin kullandığı ilaçlardan veya vücudun yeteri kadar su almamasından dolayı meydana gelir.
  Yetersiz beslenme, kalp yetmezliği, anormal kalp ritmi gibi kalp hastalıkları, kansızlık, karaciğer hastalıkları, yeme bozuklukları, şeker hastalığı, hormonsal sorunlar, antidepresan ve idrar söktürücü ilaçlar tansiyonun düşmesine neden olabilir. Sürekli olarak yaşanan tansiyon düşüklüğü kesinlikle dikkate alınması gereken bir durumdur. Çünkü tansiyon düşüklüğü, ciddi bir rahatsızlığı işareti olabilir. Bu sebepten dolayı tansiyon düşmesi durumunda, altında yatan nedenin araştırılması ve tedavi edilmesi için kesinlikle doktora başvurulması ihmal edilmemelidir.

  Tansiyon DüşmesiTansiyon düşmesi belirtileri nelerdir
  Baş dönmesi, sersemlik hali, bulanık görme, mide bulantısı ve kusma, göz kararması, uyku hali, yorgunluk, kalp çarpıntısı, susuzluk, depresyon, bayılma, cilt renginin solması, soğuk terleme ve konsantrasyon eksikliği gibi durumlar tansiyon düşüklüğünün belirtileri arasında sayılabilir. Ancak bu gibi belirtiler birçok nedenlerden dolayı da kaynaklanabileceği için tek başına tansiyon düşüklüğüne işaret etmez. Bu nedenle bu gibi durumlarda tansiyonun ölçülmesinde fayda vardır.

  Tansiyon düşmesi kimlerde görülür
  Her yaşta kişiye etkileyebilen tansiyon düşüklüğü, ileri yaşta olan yetişkinlerde daha sık görülmektedir. Merkezi sinir sistemi hastalıklarından olan Parkinson hastalığı gibi ya da kalp hastalıklarından yaşayan kişilerde düşük tansiyon şikayetleri artar. Düşük tansiyon aynı zamanda hareketsiz bir yaşam tarzı olan kişilerde daha sık görülen bir problemdir.

  Tansiyon düşmesi nasıl tedavi edilir
  Düşük tansiyon belirtileri yaşandığı zaman ve bu durum sık tekrar ettiğinde vakit kaybetmeden doktora gidilmeli ve gerekli muayene ve gerekli testler yapılmalıdır. Bu testlerde tansiyonun düşmesine neden olan sebepler araştırılır ve tedavi yöntemi ona göre uygulanır. Tansiyon düşüklüğü kan kaybından kaynaklanıyor ise, bu durumda tedavi kalp nakli veya damardan kaybedilen sıvıların verilmesi ile yapılır. Tansiyon düşüklüğü kişinin farklı bir hastalığından kaynaklanıyor ise, hastalığın tedavisi için uygulamalar yapılır ve doktorlar tarafından sebebe bağlı olarak tansiyon ilaçları önerilerek, kan basıncının dengelenmesi sağlanır. 

  Bazı doktorlar ise tansiyon düşüklüğü durumunda, yatarken başın yüksekte tutulmasını, tuz tabletlerini veya tuz alıkonum hormonlarının kullanımını önerebilirler. Tansiyon düşüklüğü kişinin kendi yapısından kaynaklanıyor ise, daha fazla su tüketimi yapılarak, tuzlu ayran, tuzlu su, kahve, lim]]> Tansiyon Değerleri https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-degerleri.html Thu, 29 Nov 2018 11:41:11 +0000 Tansiyon değerleri, kalbe kanın gidebilmesi için bazı damarlar içinde bir basın oluşur ve bu basıncın hızına göre de ortaya çıkan duruma verilen addır. Kalbe giden kan değerinin belli bir hızı bulunur ve bu hız sayesind Tansiyon değerleri, kalbe kanın gidebilmesi için bazı damarlar içinde bir basın oluşur ve bu basıncın hızına göre de ortaya çıkan duruma verilen addır. Kalbe giden kan değerinin belli bir hızı bulunur ve bu hız sayesinde damarlara gidecek olan kan pompalanarak ulaşması gerek damarlara ulaşır. Bu hız bazen çok yüksek derecede olur ve kanı pompalayan basınç en yüksek değerler ulaşır. Bu durumun aksine bazende çok yavaş bir hızla ilerleyip alçak bir hız ile kanı pompalayarak basıncı yavaşlatır. Bu tür durumların ortaya çıkması ise tansiyon değerlerinin durumunu belirleyen bir durumdur. Tansiyon değerleri bazen yüksek, bazen alçak ve bazende normal bir düzeyde olur. İşte bu tür durumların oluşmasında asıl mesele kanı pompalayan basıncın hız durumudur. Kalbe giden basınç ile ortaya çıkan tansiyon değerlerini beraber inceleyelim;
  • Tansiyon DeğerleriYüksek tansiyon; damarlarda ki kanın akabilmesi için belli bir basınç olması gerekir ve bu basınç kalbin kasılmasını ve belli bir hız ile kalbe pompalanmasını sağlar. İşte bu hızın en yüksek dereceye geldiği an büyük tansiyon ortaya çıkar. Kanın en yüksek derecede ki basınç ile pompalanması büyük tansiyon adını verdiğimiz durumu ortaya çıkarır ve 80 ve üzere değerlerin tansiyon değerinin yüksek olduğunu gösterir. Kan basıncı en yüksek derece de olduğu için kişi sağlık açısından çok zararlı durumlar yaşar. Kalbin yüksek basıncı sonucunda atma hızı artar ve baş dönmesi kalp çarpıntısı gibi durumlar ortaya çıkar. 
  • Normal tansiyon; kanın damarlara ulaşırken kalbe pompalanmasında ki basıncın normal düzeyde olma durumuna verilen addır. Her insanın farklı bir tansiyon durumu vardır bunu sebebi de yaş ve kalp basınç düzeyinde görülen farklılıklardır. Kan basıncının en normal düzeyi gene bir bakış açısı ile 120 ye 80 değerleridir. Ancak bu oran herkes için geçerli değildir çünkü yaşı küçük olanlar için bu değerler onlar için yüksek olabilir. Ancak yetişkin insanlar için bu değerler en normal ve olması gereken değerlerdir. Bu değerlerin altına düştüğünde düşük, üstüne çıktığında yüksek tansiyon durumları ortaya çıkmaktadır.
  • Düşük tansiyon; kalbe ulaşacak olan kanın basıncının en düşük bir basınç ile pompalanmasına verilen addır. Damarlara ulaşan kan sonucunda kalbin damarlarında bir gevşeme olur ve en yavaş hız ile kan kalbin damarlarına girmeye çalışır ancak bu hız bazen durma noktasına gelebilir. Hızın en düşük düzeyde olması ile pompalanma durumu yavaş bir şekilde çalışır ve bu sebepten de basınç azalır. 80 ve altı gibi değerler düşük tansiyon durumunu gösteren bir değerdir. Düşük tansiyonun ortaya çıkması durumun da kişide baş dönmesi, mide bulantısı ve başka birçok sorun ortaya çıkmaya başlar. Bu sebepten seksen ve altı tansiyon değerlerinde düşük tansiyon riski göz önünde bulundurulmalıdır.
  Görüldüğü üzere tansiyon değerlerinin ortaya çıkmasında en etkili olan durum kanın kalbe gitme hızı ve basıncın hızı ile olmaktadır. Basınç hızının yüksek olması ile yüksek tansiyon, basıncın düşük ve en yavaş düzeyde olması ile de düşük tansiyon ortaya çıkmaktadır. Bir kişide normal tansiyon olarak adlandırılması gereken değer ise kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu değişiklik de kişinin bünyesinin zayıflık ve güçlüğüne ve en önemlisi de yaşının kaç olması ile bağlantılıdır. Ancak yine bir hesaplama yapılması gerekir ise 80 ve üzeri durumlarda yüksek tansiyon olduğu 80 ve altında ki değerlerin ise düşük tansiyon sorununu ortaya çıkardığı bilinmektedir. Normal tansiyon değerleri ise 120 ye 80 değeri olmaktadır. Yetişkin insanlar için en normal değer bu değerdir ancak yine de kişiden kişiye bu değer değişkenlik gösterir. Bu sebepten bir kişinin normal tansiyon değerlerini öğrenebilmek için her gün düzenli bir şekilde ölçüm yapılır ve ortalama tansiyon düzeyi hesaplanır. Hesaplamadan sonra kişinin yüksek, düşük ve normal tansiyon değerleri anlaşılır.
  ]]>
  Normal Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/normal-tansiyon.html Fri, 30 Nov 2018 00:16:59 +0000 Normal tansiyon, tüm atardamar sistemi içerisinde bulunan kan basıncı olarak tanımlanır. Büyük kan basıncı, kalbin atardamarlara kan pompaladığı anda meydana gelen kan basıncıdır. Küçük kan basıncı ise, kalp gevşem Normal tansiyon, tüm atardamar sistemi içerisinde bulunan kan basıncı olarak tanımlanır. Büyük kan basıncı, kalbin atardamarlara kan pompaladığı anda meydana gelen kan basıncıdır. Küçük kan basıncı ise, kalp gevşemeye geçtiğinde meydana gelen kan basıncıdır. Başka bir deyişle özetle kalbin kasılması esnasında önemli kan basıncı, gevşemesi esnasında ise minik kan basıncı meydana gelmektedir. Tansiyonunun kelime manası gerilim ve basınçtır. 

  Atardamar sistemi içinde meydana gelen kan basıncı bilinen tansiyondur. Bunun yanında akciğer damarları içinde bir kan basıncı vardır. Buna pulmoner tansiyon denir. Tüm bunlara ilaveten bir de toplardamar sistemi içinde bir kan basıncı vardır. Buna da venöz tansiyon adı verilir. Bizim konumuz kısaca kan basıncı olarak adlandırılan atardamar tansiyonudur. 

  Normal Kan Basıncı Değerleri Nelerdir  
  Tıpta genellikle herkesin bünyesinin çeşitli olduğunu bilmek gereklidir. Bu nedenle herkesin kan basıncı ölçüm değerlerinin benzer olması beklenmez. Bu sebeple bir kişide tansiyonun yükselmiş ya da düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, rastgele bir şikayetinin ya da hastalığının meydana gelmediği dönemde tansiyonunun bazen ölçülüp değerlerinin bir kenara kaydedilmesi faydalıdır. Herkesin kan basıncı değerlerinin çeşitli olduğundan bahsettik ama genellikle normal onaylanan değerleri ihmal etmemek gereklidir. Yapılmış uzunca araştırmalar neticesi, yaşın artışıyla minik değişmeler olmakla beraber sistolik kan basıncı için 120-140 mm Hg, yada Türkiye'de yaygın söylendiği benzeri 12-14 arası, diastolik kan basıncı için 70-90 mm Hg ya da 7-9 arası olması şeklinde tansiyona ilişkili olarak bir sıhhat problemidoğmadığı belirlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü normal kan basıncı limitleri olarak tespit edildiği limitler var. Bu sınırlara 120'ye 80 başka bir deyişle normal tansiyondur.  

  Normal TansiyonTansiyon Kaç Olmalı
  Kan basıncı kaç olmalı, genellikle yeryüzünde en sık hastalıkların en başında kan basıncı hastalığı bulunmaktadır. Dünyadaki nüfusun 1/4 civarı insanda var olan ve tedbiri alınmadığında önemli rahatsızlıklara neden olan hastalıklar içerisindedir. Ama hayat genelinde meydana geldiği benzeri ülkemizde de topluluk olarak çok fazla birey aracılığıyla kan basıncı hastalıkları önemsenmemektedir. Bundan ötürü kan basıncı hastalıkları önemli sıkıntılar ile beraber hastalarını huzursuz etmektedir. 
   
  Tansiyon Kişiye Yönelik Değişebilir
  Peki herkesin kan basıncını yukarıda belirtildiği benzeri mi olmak zorundadır Hayır. Bu bilgiler aşağı yukarı verilerdir. Ama mesela birtakım bayanlar gençliklerini 90/60 kan basıncıyla geçirebilirler. İlerleyen yaş grubundaki bu bayanlar için 120/80 benzeri genellikle normal onay edilen kan basıncı da hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Bazen 130-80 mm Hg de hipertansiyon olabilmektedir. Birtakım vaziyetlerde, mesela 80 yaş üstünde yaşa ilişkili olarak damarların elastikiyeti az meydana geldiği için sıkıntılar çıkabilir. Kalp, damarlara kan pompaladığında, çocuk yaşta var olan kişilerde elastik damarlar genişlediği için çok fazla basınç artışı olmaz. Ne varki 80 yaş üstünde elastikiyet kaybolabilir, bununla beraber damarlarda kireçlenme görülür. Bu sebeplerden ötürü da bu yaşta olanlar için 140­-150­-160 mm Hg düzeyindeki önemli kan basıncı normal olabilmektedir. 
  ]]> Tansiyonu Ne Yükseltir https://www.tansiyonlar.com/tansiyonu-ne-yukseltir.html Fri, 30 Nov 2018 09:01:11 +0000 Tansiyonu Ne Yükseltir, Tansiyon, damar sistemi içinde yer alan kanın, basıncı olarak adlandırılır. Tansiyon yükselmesinin yani, hipertansiyonun en önemli sebepleri arasında, beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır. Gün içeris Tansiyonu Ne Yükseltir, Tansiyon, damar sistemi içinde yer alan kanın, basıncı olarak adlandırılır. Tansiyon yükselmesinin yani, hipertansiyonun en önemli sebepleri arasında, beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır. Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz besinlerden,tansiyonu ne yükseltir Bunu bilmek, kan basıncı değerini kontrol altında tutabilmek için oldukça önemlidir. Tansiyonu yükselten yiyecekler arasında ilk sırayı yağ, tuz ve şeker almaktadır. Bunun yanında, alkol ve kafeini tüketim sıklığı da tansiyon yüksekliğinin sebepleri arasındadır. 

  Kafein; Kafein sadece kahvede bulunmamaktadır. Kolalı içecek ve yiyeceklerin yanı sıra, çikolatada da kafein bulunmaktadır. Kafein vücudun adrenalin salgılayıp, kan basıncının yani tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır. Şekerli içeceklerden uzak durmak, kafeinsiz kahve tüketmek ve kararında çikolata tüketmek tansiyonu dengede tutabilmek için, oldukça önemlidir. 

  Tansiyonu Ne YükseltirSodyum; Neredeyse tüketmiş olduğumuz yemeklerin tümünde bulunan sofra tuzu, tansiyon yükselten sebeplerin en önemlilerindendir. Tansiyonumuz yüksek olsun yada olmasın sağlık açısından tuzu, mümkün olduğu kadar azaltmak gerekmektedir. Düşük miktarda sodyum içeren tuzu, marketlerden bulmak mümkündür. Özellikle, fastfood ürünleri çok fazla tuz içermektedir. Bunu unutmayıp, fastfood ürünleri ona göre kısıtlı tüketmek doğru olacaktır. 

  Şeker; Vücudumuza giren şekerin büyük bir kısmı, vücudumuzda yaş olarak depolanmaktadır. Bu durumda, tansiyon yükselmesine sebep olmaktadır. Meyvelerde bulunan şekerin ise, tansiyon üzerinde hemen hemen hiç bir etkisi yoktur. Çünkü meyvelerde bulunan şeker, doğal şekerdir. Bu sebeple vücudun ihtiyaç duyduğu şekeri, tatlılardan yada şekerli içeceklerden değilde, meyvelerden almak oldukça doğru bir seçim olacaktır. 

  Beslenme alışkanlığı dışında, kalp rahatsızlıkları, böbrek ve sinir sistemi sorunları da yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Sürekli olmayan, gelip geçici tansiyon yüksekliği, çoğunlukla sinir bozukluğundan oluşmaktadır. Fakat tansiyon yüksekliği devamlı oluşuyorsa, sebebinin bulunup tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer tansiyonunuz uzun süre yüksek olursa kalp krizi, göz hastalıkları, felç, böbrek rahatsızlıkları ve beyinde oluşabilecek sorunlar gibi çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Tansiyonu yüksek olanların tükettikleri gıdalara dikkat etmesi, sakin bir hayat geçirmesi ve fazla yorulmaktan uzak durmaları gerekmektedir. 

  ]]>
  Yüksek Tansiyon Değerleri https://www.tansiyonlar.com/yuksek-tansiyon-degerleri.html Sat, 01 Dec 2018 07:48:32 +0000 Yüksek Tansiyon Değerleri, Yüksek tansiyon kan basıncının artmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması,ara ara burun kanaması gibi belirtiler gösterse de hiç bir belirti olmayabilir. Yük Yüksek Tansiyon Değerleri, Yüksek tansiyon kan basıncının artmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması,ara ara burun kanaması gibi belirtiler gösterse de hiç bir belirti olmayabilir. Yüksek tansiyon olup olmadığı en güzel tansiyon ölçümüyle belli olur.

  Yüksek tansiyon genellikle herhangi bir sağlık sorunu için doktora gidildiğinde rutin kontroller sırasında çıkar. Yüksek tansiyon kan basıncının artmasıyla damarlara büyük zarar verebilir,kalp krizi ve felç gibi, beyin kanaması riski vardır. Kişinin tansiyonunun ara sıra yüksek çıkması yüksek tansiyon hastası olduğu anlamına gelmez, sürekli düzenli ölçümlerde yüksek tansiyon değerleri yüksek tansiyon hastasıdır.

  Yüksek tansiyon değerlerinin, yüksek çıkmasının hastalarının çoğunda nedeni bilinmemektedir. Stres, aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler, obezite, spor ve egzersizler yapmamak yüksek tansiyon değerlerinin çıkmasına neden olabilir. yüksek tansiyon değerleri yaş sınırlarına göre değişir, günümüzde tansiyon ölçümleri artık evlerimize kadar gelmiştir, geliştirilmiş tansiyon ölçüm aletleriyle sağlıklı düzenli bir şekilde evlerde de ölçüm yapılabilmesi mümkündür. En ideal tansiyon değeri 120/80 olandır. Fakat yaşlı insanlarda biraz daha yüksek olur.Yüksek Tansiyon Değerleri

  Yüksek tansiyon değerleriniz 140 ve üstüne çıkarsa yüksek tansiyon değerleriniz artmış demektir. Yüksek tansiyon değerleriniz aniden yüksek çıktıysa ilk yapmanız gereken on beş dakika dinlenmek olmalı,eskiden büyüklerimizin yaptığı limonlu su yüksek tansiyon değerlerini düşürmekte birebir etkilidir, başı soğuk suya sokmak eğer alınabiliyorsa soğuk suyla alınan duşta sinirleri etkileyerek yüksek tansiyon değerinin düşmesine yardımcı olur, sarımsak çiğnenmesi ve koklanması da yüksek tansiyon değerini düşürür.

  Yüksek tansiyon değeriniz 120 ve 140 arasıysa gayet normal demektir. insanın yüksek tansiyon değeri ne kadar düşük çıkarsa kalp damar sistemi o kadar sağlıklı diyebiliriz. Tansiyon değerleri her ölçümde aynı çıkmayabilir, on dakika öncesi ölçümle on dakika sonrası ölçümlerde bile bunun nedeni o anki hareketlere bağlıdır.
  ]]>
  Tansiyon Yüksekliği https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-yuksekligi.html Sat, 01 Dec 2018 09:09:31 +0000 Tansiyon yüksekliği, kan basıncının normal değerinden yüksek olmasına demektir. Kalp pompa gibi kanı atardamarlara gönderir. Daha sonra ise gevşer. Kalp kasıldığında kanı gönderdiği andaki basınç büyük tansiyonu gösterir Tansiyon yüksekliği, kan basıncının normal değerinden yüksek olmasına demektir. Kalp pompa gibi kanı atardamarlara gönderir. Daha sonra ise gevşer. Kalp kasıldığında kanı gönderdiği andaki basınç büyük tansiyonu gösterir. Kan basıncı tansiyon yaş cinsiyet genetik özellikler fiziksel dinlenme gibi faktörlerden etkilenir. Bu nedenle tansiyonun günün farklı zamanlarında üç defa ölçülüp ortalaması alınır. Normal kan basıncı 121/80 mm hg civa basıncıdır. halk arasında 12 ye 8 denir. Tansiyon değerinin üzerinde ise kişi tansiyon yüksekliği hastası adayıdır. 141/90 mm hg üzeri tansiyon yüksekliği hastası olarak kabul edilir ve kalp hastaları için risk oluşturur.

  Tansiyon yüksekliği niçin ortaya çıkar:
  Tansiyon yüksekliği böbrekte oluşan rahatsızlık hormonal bozukluk sonucu ortaya çıkar. Nedeni bilinen bir durum olduğu için buna sekonder tansiyon yüksekliği denir. Çeşitli ilaçlar beyninde oluşan tümör ya da kalp den çıkan damarın dar olması da tansiyon yüksekliği olmasına yol açar. Nedenler arasında şişman, şeker hastaları, sigara ve alkol, psikolojik nedenler fazla miktarda tuz alımı gibi çok sorun vardır. tedavisi uzun süreli olabilir.

  Tansiyon YüksekliğiTansiyon yüksekliği herkeste görülme ihtimali aynı mıdır:
  Yaş  arttıkça tansiyon yüksekliği kadında erkekte görülme ihtimali artar. Kadınlarda menopozdan sonra daha fazla görülür. Fakat orta  yaşlı olan erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Siyah ırkta çok görülür. Genetik faktörlerde tansiyon yüksekliği oluşumunda daha etkilidir.

  Tansiyon yüksekliğinin vücuda zararları nelerdir:
  Kontrol edilmeyen kan basıncı vücuda zaman içinde zarar verir. Bu yıllar sürebilir, sinsi olduğu içim vücudu içten içe eritir. Damar tıkanıklığına yol açarak kalp böbrek ve beyin gibi hayati organlarda birçok hastalık ortaya çıkarır be hastayı felç edebilir. Kan basıncı artınca kalbe düşen yük oranı artar. İlk başlarda kalp dayanabilir ama sonra yükü kaldıramaz hale gelir.
  ]]>
  Tansiyon Nasıl Düşürülür https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-nasil-dusurulur.html Sun, 02 Dec 2018 06:04:24 +0000 Tansiyon nasıl düşürülür, tansiyonun normal değerlerinin üzerine çıkması halinde, mutlaka tıbbi müdahale yapılarak düşürülmesi gerekir. Tansiyonun yüksekliğinden bahsetmek için değerlerin 140/90 üzerinde olması gerekir. Tansiyon nasıl düşürülür, tansiyonun normal değerlerinin üzerine çıkması halinde, mutlaka tıbbi müdahale yapılarak düşürülmesi gerekir. Tansiyonun yüksekliğinden bahsetmek için değerlerin 140/90 üzerinde olması gerekir. Bu kanın atardamar çeperlerine yaptığı basınçtır. Tansiyonun ideal değerleri büyük tansiyonda 120, küçük tansiyonda da 80 olarak kabul edilir. Büyük tansiyonda 130-139 arası, küçük tansiyonda 80-89 arası normal bir yükselme olarak görülür. Bu değerlerin 140-160 arası, 90-100 arası birinci evre hafif yüksek tansiyon, 160-180 ile 100-110 arası orta derece yüksek tansiyon, bunların üzerindeki değerlerde şiddetli yüksek tansiyonu ifade eder. Tansiyon yüksekliğinin belirlenmesi için tek ölçüm yapılması yeterli değildir. Bunun gün içinde farklı zamanlarda üç defa ölçülmesi gerekir.

  Tansiyonu düşürmek için öncelikle tansiyonun yüksek olduğunun belirlenmesi gerekir. Çünkü gereksiz yere düşürülen tansiyonda zararlıdır. Bu ölçümler yapılırken kişinin ruhsal hali, yaşı, açlığı ve tokluğu mutlaka dikkate alınmalıdır. Çünkü bu unsurlar tansiyonun değişmesine neden olabilir. Sağlıklı bir tansiyon ölçümü yapılması ve doğru değerlerin belirlenmesi için bazı konulara dikkat edilmelidir.
  • Tansiyonu ölçmeden 1 saat önce yemek yenmemeli, sigara ve alkol alınmamalıdır. Bunun yanında egzersiz yapma gibi vücudu yoracak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Sinirli olunan zamanlarda tansiyonu ölçmemek gerekir. Çünkü ölçümde hatalı sonuçlar alınabilir.
  • Tansiyonu ölçerken kişinin rahat oturması, gerginlikten uzak olması gerekir.
  • Tansiyon bilinçli şekilde kol kalp hizasında olduğunda ölçülmeli, her defasında aynı koldan ölçüm yapılmalıdır. Bu şekilde tansiyon yüksek çıkarsa, tıbbi tedaviyi ihmal etmeden aşağıdaki önerileri de uygulamak yararlı olacaktır.
  Tansiyon Nasıl DüşürülürTansiyonu düşürmek için neler yapılmalı

  Evde yalnız olduğunuzda tansiyonunuz yükselirse, yapacağınız ilk şey kollarınızı dirseklerinize kadar soğuk suyla yıkamak olsun. Ancak bunu yaparken fazla efor sarf etmemeli, ani hareketlerden kaçınarak, yıkama yavaş şekilde yapılmalıdır. Bu önlem tansiyonunuzun 1-2 derece düşmesine yardımcı olacaktır.

  Halk arasında yaygın inanışa göre sarımsak ve soğanın tansiyonu düşürdüğüne inanılır. Ancak sarımsak tansiyonu düşürmese de, dengelenmesine yardımcı olur. Tansiyonu yüksek olanların soğan ve sarımsak tüketmesi uzmanlarında önerileri arasındadır.

  Limon içinde tansiyon düşürücü etkisi vardır denilebilir. Tansiyonunuz yükseldiğinde biraz limon suyu içebilirsiniz.

  Yüksek tansiyonun düşürülmesinde tuzsuz ayran, nar suyu, greyfurt suyu gibi içeceklerde içilebilir. Aynı şekilde bir kase yoğurda biraz tarçın koyarak tüketebilirsiniz. Bunların tansiyonu düşürmede yararlı etkileri olacaktır.

  Tansiyon düşürmek için beslenmede yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi, kızarmış besinlerden uzak durulması, hamur işi, tatlı, sakatat, şarküteri ürünleri dediğimiz sucuk, salam, pastırma, sosis tüketilmemesi önemlidir. Bunun yanında lifli ve posalı besinler tüketilmeli, yiyeceklerdeki tuz oranı azaltılmalı, tansiyon değerine göre tuz tamamen kesilmelidir.

  Tansiyon düşürmek isteyenler alkol ve sigara kullanmamalıdır. Bu önlem en iyi tansiyon hapından daha faydalı olacaktır. Bunun yanında fazla yorucu olmayan kısa egzersizlerin yapılması, her gün 30-45 dakika yürüyüş yapılması tavsiye edilir. Bu önlemler kan dolaşımını düzenleyerek, tansiyonun normal değerlere düşürülmesine yardımcı olacaktır.
  ]]>
  Tansiyon Normal Değerleri https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-normal-degerleri.html Mon, 03 Dec 2018 05:09:37 +0000 Tansiyon Normal Değerleri, Tansiyon, atardamarlar içinden geçen kanın basıncını ve damarda oluşan gerilimi ifade eder. Tansiyonun normal değerler de olması hayati önem taşır. Kanın damarlar içinde akabilmesi için belirli Tansiyon Normal Değerleri, Tansiyon, atardamarlar içinden geçen kanın basıncını ve damarda oluşan gerilimi ifade eder. Tansiyonun normal değerler de olması hayati önem taşır. Kanın damarlar içinde akabilmesi için belirli bir basıncın olması gerekir. Kalbin kasılması ile oluşan basınç, kanı damarlara pompalar. Kalp basınç etkisi azalınca atardamarların elastik tepkisi ile basınç dengelenir. Oluşan basınca sistolik basınç denir. Halk arasında bu basınç yüksek tansiyon olarak bilinir. Kalbin gevşemesi ile pompalama işlemi durur. Kalp basıncının sona ermesi ile atardamarı oluşturduğu basınç ise diastolik basınç denir. Halk arasında küçük tansiyon olarak bilinir.

  Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir
  • Enseden yukarı doğru zonklama tarzında ağrı,
  • kaygılanma,
  • yorgunluk,
  • kulak çınlaması,
  • Dışarı çıkma isteği,
  Düşük tansiyon belirtileri nelerdir
  • Göz kararması ve göz önünde ışıltılar,
  • Bilinç kaybı,
  • Uyku isteğinin artması,
  • Yüzde sararma ve solgunluk,
  • Soğuk terleme.
  Tansiyon Normal DeğerleriTansiyon değerleri ne şekilde belirlenir

  Tansiyon değerleri açıklanırken hesaplama; 1x1 cm kalınlığında 12 cm yüksekliğinde civanın dikey olarak bulunduğu yere yaptığı basınç anlaşılması gerekir. Tansiyon normal ölçüler 80-120 mm. olarak bilinir. Bu değerler herkesin bünyesine göre farklılık gösterdiğinden herkes için bu değerler beklenmemelidir. Bir kişini tansiyonunun yüksek yada düşük olduğunu anlamak için genel tansiyon değerleri ve belirtilerine göz atmak gerekir. Kişi normal zamanlarda kaydetmiş olduğu tansiyon değerlerini aklında tutmalı yada bir kenara yazmalıdır. Yapılan araştırmalara göre ilerleyen yaş ile birlikte tansiyon değerlerinin arttığı gözlenmiştir. Fakat bu artış sağlık sorunları olduğu anlama taşımaz.

  Tansiyon değerleri nasıl ölçülür

  Tansiyon ölçme aletlerinin bir çok çeşidi bulunur, Hava basıncı ile kalp ve atardamar tepkisi alınması esasına dayanan ibreli klasik aletler en doğru ölçümü yapar, bunlar halen klinikler de kullanılır. Fakat tıp eğitimi olmayan kişi bu aleti kullanamaz. Kullanımı pratik değildir. Bunlardan başka piyasa da elektronik tansiyon ölçer aletler bulunmaktadır. Kola sarılan cırt cırtlı bantına aletin uyguladığı hava basıncı ile kalp ve damar tepkisi alınması sağlanır. Hassas sensörler sayesinde alınan tepkiler makine beynine iletilerek değerler belirlenir. Bu işlemi yaparken kolun kalp seviyesinde olması gerekir.
  ]]> Tansiyon Pnömotoraks https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-pnomotoraks.html Mon, 03 Dec 2018 14:07:30 +0000 Tansiyon Pnömotoraks, Normal solunum esnasında akciğer göğüs boşluğunda genişler ve büzüşür. İki doku katmanıyla örtülü olan akciğerle bir balonun içinde sıkışmış yumruğa benzer. Katmanlar plevral (göğüs zarı) bo Tansiyon Pnömotoraks, Normal solunum esnasında akciğer göğüs boşluğunda genişler ve büzüşür. İki doku katmanıyla örtülü olan akciğerle bir balonun içinde sıkışmış yumruğa benzer. Katmanlar plevral (göğüs zarı) boşluğu denilen, arasındaki boşluk göğüs duvarından rahatlıkla kayabilmesi için yağlıdır. Eğer bu boşluğa hava girerse buna pnömotoraks denir. 

  Tansiyon pnömotoraks; Genellikle göğüs boşluğunun havayla dolması (pnömotoraks) sonucu oluşmaktadır, zamanında tanı konulmadığı ve tedavi uygulanmadığında, tansiyon pnömotoraks her hangi bir pnömotoraksla birlikte gelişecek ciddi bir istenmeyen durumdur. Eğer bu sıkışan hava kabarcığı kurtulamaz ve büyümeye devam ederse, göğüs zarı boşluğunda artan basıncı kalbi ve göğsün diğer kısımlarındaki büyük önemli kan damarlarını itebilir. Bu değişim gerçekleşirse kan basıncında önemli bir düşüşe neden olur. Bu gibi durumlarda acil tıbbi tedavi gerekmektedir birey için hayati tehlike arz eden durumdur.

  Tansiyon pnömotoraks belirtileri; Siyanoz (morarma), dispne (nefes darlığı), öksürük, Hızlı soluma (taşipne), Boyun damarlarında dolgunluk, cilt altında şişlikler gibi belirtilerdir. Bunun yanında etkilenen tarafta göğüs ağrısı, akciğer sesinde azalma ve göğüs hareketlerinin asimetri olması, nabzın ve  solunum sayısının artması, kan basıncında düşme, huzursuzluk, ajitasyon ve göğüs içinde basınç hissi gibi belirtiler vermektedir. 

  Tansiyon PnömotoraksNe yapılmalı; Bu durumda hastaya acil müdahale edilmeli ve bakım yapılmalı. Bunun yapılma amacı göğüs boşluğunu örten ve akciğeri saran zar boşluğunda artmış olan hava basıncının azaltılmasıdır. Bunu yapabilmek için, ABC değerlendirilerek sürdürülür, eğer ABC sürdürülmesini engellemez ise favvler veya semifavvler pozisyonuna getirilir. Tansiyon pnömotoraks hastada açık şekline dönüştürülmektedir. Bu yapılan tatbik sonrası, giren havanın etkilediği taraftan çıkması sağlanır. Etkilenen bölgeye büyük boy şırınga iğnesi yerleştirilerek, etkilenen bölgeye dışarıdan baskı yapılması sağlanır. Tansiyon pnömotoraks, açık pnömotoraks yarasının örtülmesinden sonra meydana geldiyse, örtünün çıkarılmasın dan sonra göğüs boşluğunu örten akciğeri saran seröz zar boşluğunda birikmiş olan basınçlı hava yaradan dışarıya çıkması sağlanır. Tansiyon pnömotoraks durumunda dakikalar ve saniyeler bile önemlidir. Bu yüzden yerinde, acilen bu müdahale şeklindeki bakımın yapılması hayat kurtarıcı müdahalelerdir.

   

  ]]>
  Yüksek Tansiyon Diyeti https://www.tansiyonlar.com/yuksek-tansiyon-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 09:05:48 +0000 Yüksek Tansiyon Diyeti, özellikle beslenmemize çok özen göstermemiz gerekmektedir. Yemeklerimizi yaparken ona göre hareket etmeliyiz, mesela tuz tüketimini azaltmalıyız, özellikle idrar söktürücü sebzeler yemeliyiz, kilo almamı Yüksek Tansiyon Diyeti, özellikle beslenmemize çok özen göstermemiz gerekmektedir. Yemeklerimizi yaparken ona göre hareket etmeliyiz, mesela tuz tüketimini azaltmalıyız, özellikle idrar söktürücü sebzeler yemeliyiz, kilo almamızı sağlayacak besinlerden uzak durmalıyız. Büyük yada küçük tansiyon değerlerimizin normalin üzerinde seyretmesine yüksek tansiyon denir. Kişinin tansiyonun bir sefer yüksek çıkması o kişinin tansiyon hastası olduğu anlamına gelmez, fakat bu tansiyon yüksekliği kişi için bir uyarı sayılabilir. Kişinin tansiyonu sürekli yüksek çıkıyorsa eğer, bu kişi tansiyon hastası sayılabilir. Yalnızca büyük tansiyonun yüksek görülmesi kişide damar sertliği ve kansızlık yapabilir, tedavinin bir an önce yapılması gerekmektedir. Küçük tansiyonun yüksek görülmesi ise kişinin tüm vücut dengesinde bozukluklara neden olur. Yüksek tansiyon bir çok kişide görülmektedir, bu duruma bir  çok şey neden olabilir. Her şeyden önce yüksek tansiyon kalıtsal ve ırsi bir hastalıktır, kalıtsallık bu hastalığın yüzde doksanını kapsar, kalan yüzde onu ise iç salgı sistemi, kalp dolaşım sistemi ve böbrek sorunlarından kaynaklanır. Vücudumuzun uzun süre yüksek tansiyon da seyretmesi, organlarda da ağır tahribatlara yol açar, bunlar; beyin kanaması, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliğidir, bu nedenlerden dolayı yüksek tansiyonun erken tedavisi, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmemiz için çok önemlidir.

  Yüksek Tansiyon DiyetiYüksek Tansiyon Diyeti
  • Öncelikle hastanın kilo almaması için, beslenme sınırlı olmalı
  • Aşırı öğünlerden ve alkolden kaçınılmalı
  • Karbonhidrat ve yağ alımı sınırlı olmalı, daha çok bitkisel ağırlıklı beslenilmeli, özellikle idrar söktürücü sebzeler tüketilmeli
  • Tuz tüketimi kesinlikle azaltılmalı, hem böylelikle böbreklerde oluşacak olan rahatsızlıklardan da kurtulmuş oluruz
  • Karnabahar, muz, ceviz, ıspanak, peynir, ve et-balık çeşitlerinden bazılarının tüketimi arttırılmalı
  • Taze sebze tüketirken, şalgam, kereviz, pancar gibi sodyum içeriği yüksek olan sebzeler tüketilmemeli
  • Taze meyve rahatlıkla tüketilebilir
  • Yumurta, süt ve süt ürünlerinin kolesterol değeri yüksek olduğu için gerektiği kadar tüketilmeli yada yağsız süt, peynir ve yoğurt olursa rahatlıkla tüketilebilir
  • Ekmek bile az miktarda ve tuzsuz tüketilmeli, tuzlu kraker tarzı abur cuburdan uzak durulmalı
  • Konserve yiyeceklerden, kuru sebze ve meyveden uzak durulmalıdır
  • Et suyu ve tavuk suyu gibi hazır tabletler tüketilmemeli ve aynı zamanda salça tüketimi azaltılmalı hatta mümkünse tüketilmemeli
  • Bazı içme suları sodyum açısından çok fazla zengindir, su alırken sodyumu fazla olan sulardan kaçınılmalı
  ]]>
  Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir https://www.tansiyonlar.com/goz-tansiyonuna-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 05:47:58 +0000 Göz tansiyonuna ne iyi gelir, Göz tansiyonu Tıp dilinde glokom olarak adlandırılırken, halk arasında ise göz tansiyonu veya karasu hastalığı olarak bilinir. Göz tansiyonu(glokom), göz içinde salgılanan  ve gözü besleyen  g Göz tansiyonuna ne iyi gelir, Göz tansiyonu Tıp dilinde glokom olarak adlandırılırken, halk arasında ise göz tansiyonu veya karasu hastalığı olarak bilinir. Göz tansiyonu(glokom), göz içinde salgılanan  ve gözü besleyen  göz içi sıvısının,  boşalamaması nedeniyle göz içi basıncın yükselmesidir. Bu basınç nedeniyle  görmemizi sağlayan sinirler büyük ölçüde zarar görür. Bunun sonucunda kişinin görmesi yavaş yavaş azalır. Göz tansiyonu kendisini belli etmeyen ve sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Tedavi edilmesinde geç kalınırsa ve hastalık daha da ilerlerse görmeyi sağlayan sinirlerde iyileşmesi mümkün olmayan ciddi hasarlara sebebiyet verir. Bu nedenle erken tanı oldukça önemlidir.

  Göz Tansiyonuna Ne İyi GelirGöz tansiyonuna hangi besinler iyi gelir
  • Her gün mutlaka sarımsak ve soğan yemeyi ihmal etmemeli
  • Mutlaka tam buğday ekmeği tüketilmeli
  • Her gün iki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırıp, tok karnına içilmeli
  • Özellikle günlük közlenmiş soğan yenilmeli 
  • C vitamini içeren sebze ve meyveler bol bol tüketilmeli
  Göz tansiyonuna iyi gelen bitkisel çözümler;

  Özellikle doğada bulunan birçok bitki bu konuda şifa kaynağıdır.
  Papatya ile biberiye; Sıcak suda bekletilir ve yumuşadıktan sonra posası alınarak içerisine un ve sirke ilave edilerek merhem kıvamına gelinceye kadar yoğurulur. Bu hazırlanan karışım  günde 6-7 defa alnımıza sürerek ovulur.
  Çörek otu; Önce suda ıslatılır ve üç gün bekletilir. sonra kurutulup ezilerek toz haline getirilir. Toz haline gelen çörek otu çok az olmak kaydı ile burna çekilir.
  Hardal tohumu; Bir çay kaşığı dolusu hardal tohumunun çiğnenmeden yutulması iyi gelir
  Domates; Domatesin sıkılarak bir çay bardağı kadar suyunun içilmesi ve bir ay boyunca öğlen vakti yemek yemeden bir saat önce tüketilmesi göz tansiyonuna çok iyi gelir ve tansiyonu düşürür.
  Limon Melisa çayı; Günde iki defa limon ve melisa çayının yapılıp içilmesi göz tansiyonun düşmesine yardımcı olacaktır.
  Sarı sabır; Sarı sabır eritilerek göze sürme gibi çekilir. Böylelikle göze inen kanı ve iltihabı giderir
  Bakla;Bakla güzelce ezilerek tuzlu su ve unla yoğurulur.  Sonra bu karışıma zeytinyağı da ilave edilerek lapa hale gelinceye kadar içerisine un ilave edilerek yoğurulur. Günde iki defa bu karışım gözün üzerine konularak bekletilir.
  ]]>
  Tansiyon Kaç Olmalı https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-kac-olmali.html Wed, 05 Dec 2018 15:44:10 +0000 Tansiyon kaç olmalı, genel olarak dünyada yaygın hastalıkların başında tansiyon hastalığı yer almaktadır. Dünya nüfusu 1/4 i kadar insanda bulunur ve önlemi alınmadığı takdirde ciddi rahatsızlıklara neden olur. Fakat Tansiyon kaç olmalı, genel olarak dünyada yaygın hastalıkların başında tansiyon hastalığı yer almaktadır. Dünya nüfusu 1/4 i kadar insanda bulunur ve önlemi alınmadığı takdirde ciddi rahatsızlıklara neden olur. Fakat dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde  toplum olarak birçok kişi tarafından tansiyon hastalıkları önemsenmemektedir. Bundan dolayı tansiyon hastalıkları ileri süreçte çok ciddi sorunlar yaratmaktadır. Tansiyon hastalığında önlem almak ve hastalığın ilerlememesi için ilk olarak tansiyonu her daim kontrol altına almalısınız. Sık sık ölçerek yükselmesini ve azalmasını evinizde kullanacağınız besinler yardımıyla dengeleyebilirsiniz. Gelişen teknolojiye bağlı olarak tansiyon ölçümleri elektronik cihazlar yardımıyla kendiniz rahatlıkla evde yapabilirsiniz. Sağlıklı bir tansiyon ölçümü gerçekleştirdikten sonra tansiyon değerlerine göre müdahaleler yapabilirsiniz. 

  Tansiyon Kaç Olmalı

  Küçük tansiyon kaç olmalı 

  Düşük tansiyonun değeri diğer bir anlamı ile en düşük kan basıncı değerini belli olan tansiyon değerleri sonucunda gerçekleşir. Sağlıklı bir tansiyon ölçümü sonrasında çıkan küçük ve büyük değerlerdir. İlk olarak küçük değeriniz 71 ve altı büyük tansiyonunuz ise 100 ve altı ise küçük olan değerin hiç bir önemi olmaksızın tansiyon düşmüş demektir.

  Normal tansiyon kaç olmalı:

  Normal tansiyon genel olarak sağlıklı bir ölçüm gerçekleştirdikden sonra çıkan sonuçta büyük olan değerler 110, 120, 130 arasında seyreden bir değer aynı şekilde küçük olan değerde ise 70, 80 ve 90 arasında seyreden değerler arasında ise tansiyonunuz normal bir değer altındadır.

  Yüksek tansiyon kaç olmalı

  Yüksek tansiyon en tehlikeli bulunan değerler arasındadır. Sağlıklı bir şekilde ölçülen tansiyon değerlerinin yüksek olarak sayılabilmesi için büyük değeri 140 üstü küçük değeri ise 90 ve üstü olması gerekir. Fakat dikkat etmeniz gereken asıl konu ölçülen değerler 170 üstü küçük olan değer 110 üstü olmak durumunda hiç zaman kaybetmeden hastaneye gidilerek tansiyonunuzu kontrol altına almanız gerekmektedir.

   

  ]]>
  Tansiyon İlaçları https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-ilaclari.html Wed, 05 Dec 2018 16:49:29 +0000 Tansiyon İlaçları, Antihipertansifler; Yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Kan basıncı, kanın damar duvarına zıt yönde itici kuvvetinin bir ölçüsüdür. Yaklaşık olarak ülkemizde üç ye Tansiyon İlaçları, Antihipertansifler; Yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Kan basıncı, kanın damar duvarına zıt yönde itici kuvvetinin bir ölçüsüdür. Yaklaşık olarak ülkemizde üç yetişkinden birinde genelde şikayetleri olmadığı halde yüksek tansiyon bulunmaktadır. Yüksek kan basıncı kalp yetmezliği, kalp krizi ve inme için risk oluşturan ana etkendir. Özellikle diyabet olan hastalarda sık olarak görülmekte ve görme bozukluğu, böbrek yetmezliği gibi diyabetle ilişkili hastalıkları karmaşık hale gelişini hızlandırır. Yüksek tansiyon, kalp damarlarının aşırı yorulmasına neden olur.  Antihipertansif ilaçlar, kan damarlarını genişleterek başka deyişle daralmasını, büzülmesini önleyerek ya da kalbin iş yükünü azaltarak kan basıncını düşürmekte etkili olurlar. Bu ilaçlar şu biçimde sınıflandırılırlar.
  • Alfa Engelleyiciler
  • Beta Engelleyiciler
  • Diüretikler
  • Vazodilatörler
  Tansiyon İlaçlarıAlfa Engelleyiciler; Kan damarlarındaki düz kasların gevşemesiyle ve kalpteki alfa alıcı bazı kimyasalların bağlanmasını engelleyerek kalbin iş yükünü azaltan ilaçlardır. Alfa engelleyiciler aynı zamanda prostat büyümesi (hipertrofilerinde) şikayetlerini azaltmak amacı ile de kullanılmaktadır.

  Beta Engelleyiciler; Kalpteki beta alıcılara bağlanan belli kimyasalları serbestleştiren sempatik sinir sisteminin bazı etkilerini engelleyerek kalbin iş yükünü azaltan ilaçlardır. Beta engelleyiciler birden fazla aktif madde içeren geniş bir gruptur.

  Diüretikler; İdrar söktürücü olarak ta bilinen bu ilaçlar idrar oluşumunu arttırırlar. Böylelikle vücudun sıvı ve sodyum benzeri mineralleri atmasına yardımcı olurlar. Sodyum düzeyinde ve sıvı hacminde düşme kan damarlarının daha genişlemesine, kan akışının artmasına ve  kanın damar duvarına uyguladığı basıncın azalmasına sebep olur. En sık tercih edilen ve kullanılan diüretik ilaç grupları, potasyum tutucular (triamteril, aldacton vb.), tiyazid diüretikleridir.

  Vazidiltörler; Kan damarlarının genişlemesini sağlayan böylelikle damar duvarlarına karşı kanın basıncını hafifleten bir ilaç grubudur. Bu durum, kanın daha rahat akmasını ve kalbin daha etkili kan pompalamasına imkan tanır. Bu grupta şu ilaçlar bulunur.

  Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACE inhibitörleri); Kan damarlarının daralmasına yol açan bir maddenin üretimini engelleyen ilaçlardır. Kan damarlarının direncinde düşme oluşturarak kanın akışını kolaylaştırır (Coversl, cibacen, kaptoril vb.)

  Santral adrenerjik inhibitörler; Santral sinir sisteminin kalp atış hızını artırmasını veya kan damarlarını büzmesine yönelik sinyal göndermesini engellemek suretiyle beyin üzerinden direkt etkili vazodilatörlerdir. Günümüzde fazla kullanılmamaktadır.

  Anjiyotensin2 alıcı Engelleyiciler (ARB'ler); ACE inhibitörleriyle aynı etkiye sahip fakat farklı bir mekanizmayla etkisini meydana getiren vazodilatörlerdir. Anjiyotensin2 üretimi yerine bu maddenin vücuttaki,  Anjiyotensin2 alıcılarına girişini engelleyerek etkilerini en aza indirir. Günümüzde oldukça sık kullanılan ilaçlardır (karvea, atacand, micardis vb.).   
    
  Kalsiyum kanal Engelleyiciler; Kan damarlarının kasılmasına ve ya daralmasına neden olan kalsiyum iyonlarını engelleyerek, kalbin iş yükünü azaltan vazodilatörlerdir. Günümüzde sık kullanılan ilaçlar arasındadırlar. Yüksek tansiyonları Kontrol altına almak için ilaç verilsin ya da verilmesin, hastalara ilaç dışı uygun spor ve diyet tedavisinde önerilmektedir 

  ]]>
  Düşük Tansiyon Kaç https://www.tansiyonlar.com/dusuk-tansiyon-kac.html Thu, 06 Dec 2018 09:50:30 +0000 Düşük Tansiyon Kaç, Tıp dilinde hipotansiyon denilen düşük tansiyon, belirli bir düzeye kadar sorun yaratmaz. Bu amaçla sağlıklı bir kişinin normal tansiyon değerleri düzgün olması gerekiyor. Ancak tansiyon değe Düşük Tansiyon Kaç, Tıp dilinde hipotansiyon denilen düşük tansiyon, belirli bir düzeye kadar sorun yaratmaz. Bu amaçla sağlıklı bir kişinin normal tansiyon değerleri düzgün olması gerekiyor. Ancak tansiyon değerleri yaşam boyu sabit değildir. Yani doğum esnasında daha düşüktür, yaş ilerledikçe aşamalı olarak yükselir. Olması gereken yetişkinlerde normal tansiyon 90 ila 140 mm Hg aralığındadır. Kan basıncına tansiyon denir. Kalp her kasılışında belirli miktardaki kanı atardamarlara pompalar. Bu sırada kan miktarı en yüksek seviyeye ulaşır. Buna büyük tansiyon denir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen süre içerisinde, kan basıncı en düşük seviyeye iner. Buna da küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark da nabız basıncını gösterir. Tıpta genel olarak herkesin bünyesine göre tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi ve bedeni durumu arasındaki farklılık gösterir. Düşük tansiyon, diğer bir anlamı ile en düşük kan basıncı değeri belli tansiyon değerleri sonucunda gerçekleşir. Bu nedenle kişilerin tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenemez. Çünkü oturur yada yatar durumunda iken normal düzeyde olan tansiyon değeri, ayağa kalkınca düşmesi şeklindedir. Bu durumda bir süreliğine beyine daha az kan gider. Bu nedenle geçici olarak denge ve şuur bozuklukları görülebilir. Yapılan araştırmalar sonucu, yaşın ilerlemesi halinde küçük değişimler olmakla beraber büyük tansiyon için, 11-14 arasıdır. Küçük tansiyon için de, 7-9 arası olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık sorunu oluşturmadığı konusunda belirlenmiştir. Tansiyon değeri 90-60 arasında olur ise düşmüş anlamındadır. Bu nedenle kalbin kan pompalama değerleri yüzde 10-20'nin altında olduğunu gösterir.

  Düşük Tansiyon KaçDüşük Tansiyon Tedavisi; Sabah uyanıldığı zaman tansiyon düşük olur. Bu nedenle aniden ayağa kalkmamalıdır. Birkaç dakika yavaş hareket edilmesi gerekmektedir. Egzersiz ve ılık-soğuk suyla banyo yapılmalıdır. Tuz, biber ve tuzlu çorba tansiyona iyi gelir.

  Yüksek Tansiyon Tedavisi; Tansiyon hiç beklenmediği anda yükselirse 15 dakika dinlenmek gerekmektedir. 140 ila 90 arası yukarı olan kişilerde hipertansiyon olarak gösterilir. Bu nedenle baş bölgesi soğuk su ile yıkanmalıdır. Soğuk su sinirleri uyaracağı için tansiyon değerini düşürecektir. Tansiyona birebir gelen limon yöntemidir. Limonlu su ve greyfurt suyu tansiyona çok faydalıdır.

  Tansiyon Değerleri;

  • Tansiyonda normal değer 120 ila 80'in arasındadır. 130 ila 80'e kadar normal kabul edilir.
  • 130 ila 139 yada küçük tansiyon 85 ila 89 arası ise yüksek ve normal diye kabul edilir.
  • Tansiyon değeri 140 ila 90'un üzeri olan değerler yüksek tansiyon olarak değerlendirilir.
  • Şayet büyük tansiyon 140 ila 160 ve küçük tansiyon 90 ila 100 arası ise hafif kabul edilir.
  • Büyük tansiyon 160 ila 180 arasındadır. Küçük tansiyon 100 ila 110 arası orta tansiyondur.
  • Tansiyon 180'in üstü yada küçük tansiyon 110'un üstü ise şiddetli yüksek tansiyondur.
  ]]>
  Kahve Tansiyonu Yükseltirmi https://www.tansiyonlar.com/kahve-tansiyonu-yukseltirmi.html Fri, 07 Dec 2018 05:23:22 +0000 Kahve tansiyonu yükseltirmi, kişide bulunan yüksek tansiyon hastalığında tükettiği içeceklere dikkat etmesi gerekir. Yapılan araştırmalara göre bir fincan kahvenin kalp ve tansiyon üzerindeki olumlu etkileri bulunduğuna dai Kahve tansiyonu yükseltirmi, kişide bulunan yüksek tansiyon hastalığında tükettiği içeceklere dikkat etmesi gerekir. Yapılan araştırmalara göre bir fincan kahvenin kalp ve tansiyon üzerindeki olumlu etkileri bulunduğuna dair araştırmalar bulunuyor. Ancak tam tersi olan araştırmalarda; kahvenin içerisinde bulunan kafein maddesi sebebiyle kişide bazı hastalıklara sebep olduğu açıklanmaktadır. Bunlar arasında uykusuzluk, kalp çarpıntısı, aşırı sinirlilik, baş ağrısı, mide bulantısı ve tansiyon yükselmesi gibi sebepler yer almaktadır. Bu sebeple kahve tüketen kişinin aşırı tüketilmemesi son derece önemlidir.

  Kahve Tansiyonu YükseltirmiTansiyon üzerinde kahvenin etkileri
  Johns Hopkins Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre kahve içenlerde hipertansiyon gibi problemlerin sık görüldüğü belirtilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kahve içenlerin içmeyenlere oranla daha çok olumsuz alışkanlıklar içerisinde bulunduğu belirtirken; sigara ve alkol kullanımının çok olduğu belirtilmiştir. Bunun yanı sıra kahve sebebiyle mi yoksa olumsuz alışkanlıklar olan alkol ve sigara sebebiyle mi tansiyonun yükseldiği konusunda henüz açıklama bulunmamıştır. Bu sebepten dolayı yapılan araştırmada kahve içenlerin yanında kullandığı diğer maddelere dikkat etmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.

  Bir başka araştırma Harvard Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Kahvenin hipertansiyon riskini azalttığı yönünde bir açıklama yapılmıştır. Bu araştırmada kafeinin tansiyon üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğu düşünülürken; kafein maddesinin sadece kahveden alınması ile vücuda girmesi tavsiye edilmiştir. Ayrıca başka içeceklerde bulunan kafein maddesinin tansiyonu yükselttiği belirtildiği için özellikle gazlı gıdaların kullanımının tercih edilmemesi belirtilmiştir. Bu sebeple yapılan bu araştırmada ise bir fincan kahvenin tansiyon üzerinde olumlu etkileri bulundu açıklanmıştır.

  Bir diğer çalışma ise Duke Üniversitesi çalışanları tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmaya göre sabahları içilen kahvenin tansiyonu yükselttiği ve buna bağlı olarak gün boyunca yüksek miktarda stres hormonunun salgılanmasına sebep olduğu için başka hastalıklara da neden olduğu belirtilmiştir. Bunlar arasında ise en fazla kalp sağlığına olumsuz etkileri bulunduğu belirtilmiştir. Yapılan bu araştırmada kahvenin tansiyon ve kalp gibi hastalıklarına zararlarından bahsedildiği için içilmesi tavsiye edilmemiştir.

  Araştırma sonuçlarına göre kahvenin tansiyon üzerindeki etkisi belirtilirken; kesin bir karara varılmamıştır. Aşırı şekilde kahve içmenin sadece tansiyonu yükseltmek gibi etkileri olmayacaktır. Bunun yanı sıra aşırı kafein vücuda girmesi sebebiyle daha sinirli olunurken; kalp hastalıklarını tetiklediği belirtilmiştir. Bu sebeple günlük tüketilen bir fincan veya bir bardak kahvenin vücuda bulunan yan etkileri olmamasının yanında, aşırı tüketilen kahvenin büyük zararları bulunduğu belirtilmiştir. Yüksek miktarda vücuda giren kafeinin stres, dolayısıyla başka sıkıntılara neden olacağı için tüketilmesinin tavsiye edilmediği belirtilmiştir. İçilen kahvenin sınırlı olması vücut sağlığı için oldukça önemlidir.
  ]]>
  Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir https://www.tansiyonlar.com/tansiyon-dusmesine-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 23:38:48 +0000 Tansiyon düşmesine ne iyi gelir, ayağa kalkarken birden başınız dönüyorsa, sersemliyor ve dengenizi sağlayamıyorsanız tansiyon düşüklüğü problemi yaşıyor olabilirsiniz. Tansiyon düşüklüğünün bir çok sebebi vardır. B Tansiyon düşmesine ne iyi gelir, ayağa kalkarken birden başınız dönüyorsa, sersemliyor ve dengenizi sağlayamıyorsanız tansiyon düşüklüğü problemi yaşıyor olabilirsiniz. Tansiyon düşüklüğünün bir çok sebebi vardır. Bunlar baş dönmesine, mide bulantısına, bulanık görmeye, yorgunluk ve depresyona sebep olur. Bu nedenle günlük yaşamımızı olumsuz etkiler. Bunun için tansiyon düşmesine iyi gelen şeyleri bilmeli ve yaşamımızda onlara yer vermeliyiz. Şimdi tansiyon düşmesine iyi gelen gıdaları inceleyelim.  

  Tansiyon Düşmesine Ne İyi GelirTansiyon düşmesine iyi gelenler
  • Tuz, içeriğindeki sodyum sayesinde düşük tansiyonu yükselterek normal değerlere çıkarmaya yardımcı olur. Fakat yaşlılarda tuz tüketimi sıkıntılı olabileceği için doktora danışılarak tüketilmelidir.
  • Yeteri miktarda su tüketmemek tansiyon düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle günlük üç litre kadar su içeren vücudun su ihtiyacı karşılanarak tansiyon düşmesinin önüne geçilebilir.
  • Kahve çikolata gibi şeyler ani düşen tansiyonu o an için kontrol altına alabilirler. Bu nedenle yanınızda çantanızda bir çikolata bulundurmak sizin için faydalı olacaktır. 
  • Kuru üzüm tansiyon düşüklüğü tedavisi için çok tercih edilen yiyeceklerden biridir. Düzenli tüketimi ile size oldukça fayda sağlayacaktır.
  • Günde beş altı tane badem tüketmek de tansiyon düşüklüğüne iyi gelir.
  • Fesleğen içerisindeki potasyum, magnezyum ve C vitamini bakımından zenginliği nedeni ile tansiyon düşüklüğüne iyi gelir.
  • Meyan kökü tansiyon düşüklüğünde etkili olan ve yorgunluğu gideren bir bitkidir.
  ]]>
  Düşük Tansiyon Belirtileri https://www.tansiyonlar.com/dusuk-tansiyon-belirtileri.html Fri, 07 Dec 2018 23:58:59 +0000 Düşük Tansiyon Belirtileri: Kan basıncını en yüksek düzeye çıkmasına yüksek tansiyon, kan basıncının düşmesine küçük tansiyon denir. Birdenbire ayağa kalkıldığında görülen baş dönmesi düşük tansiyonun en belirgi Düşük Tansiyon Belirtileri: Kan basıncını en yüksek düzeye çıkmasına yüksek tansiyon, kan basıncının düşmesine küçük tansiyon denir. Birdenbire ayağa kalkıldığında görülen baş dönmesi düşük tansiyonun en belirgin örneğidir. Düşük tansiyon bir hastalık değildir, kalp ve damar hastalıklarından uzak olduğunun belirtisidir, fakat başka hastalıklarında habercisi olabilir. Yalnız çok uzun süre yedinin altına düşer öyle kalırsa hasta şoka girebilir.

  Düşük Tansiyon BelirtileriDüşük tansiyon belirtileri: 
  • Baş dönmesi.
  • Göz kararması.
  • Elde ve ayakta üşüme.
  • Yorgunluk.
  • Susama.
  • Baygınlık.
  • Depresyon
  Düşük tansiyon nedenleri:
  • Bol sıvı tüketilmemesi.
  • Stres.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmemek.
  • Aşırı kan kaybı.
  • Kalp yetmezliği.
  • Bazı idrar söktürücü ve depresyon ilaçları.
  • Birdenbire ani yapılan hareketler.
  • Kalp ve damar hastalıkları olabilir.
  • Sigara, alkol, madde bağımlılığı, aşırı kafein tüketimini ani bırakmalar
  Düşük tansiyon olup olmadığını düzenli tansiyon ölçümleriyle anlayabiliriz, zira aynı belirtiler başka bir hastalığın da belirtileri olabilir.Tansiyon ölçümleri tek koldan ölçülecekse sağ veya sol kol olması önemli değildir ikisinden de ölçüm yapılabilir. Fakat düşük tansiyona neyin sebep olduğunu bulmak için en iyi sonuç iki kol ve bacaklardaki tansiyon ölçümüyle alınır. İki kol ve bacaklardaki tansiyon ölçümün 3-4 fark varsa kalp ve damar hastalıkları olabileceğine işarettir. Normal tansiyon yaşa göre değişkenlik gösterir, yaşlı insanlarda daha yüksek olur. Normal bir kişinin tansiyonu 120/80 olur, eğer sürekli bu değerinin altına düşüyorsa nedenin araştırılmasında fayda vardır.

  Düşük tansiyonu yükseltmeye bol sıvı tüketimi, tuzlu gıdalar alımı, yatarken başı yükseltmek kahve ve çay kullanımı da  yardımcı olacaktır. Sürekli düşük tansiyon çıkıyorsa sık sık tansiyon ölçümü yapılıp kontrol altında tutulması gereklidir.

  Düşük tansiyon genelde hiçbir belirti vermeyebilir, fakat ara sıra ani baş dönmeleriyle hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Ani ve birden hareketlerden kaçınılmalı, sağlıklı ve düzenli beslenilmeli alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Araştırmalara göre herhangi bir hastalıktan ileri gelmeyen düşük tansiyonlu insanların daha çok yaşadığını gösteriyor, ciddi belirtileri olmadığı sürece bir tehlikesi yoktur. 
  ]]>
  Hamilelikte Yüksek Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/hamilelikte-yuksek-tansiyon.html Sat, 08 Dec 2018 18:34:37 +0000 Hamilelikte yüksek tansiyon, tansiyon olarak tanımlanan kan basıncı herkesin kendine has özellik taşır. Bu nedenle de sorun olmadığı dönemlerde alınan tansiyon ölçümü kişinin normal tansiyon değerlerini gösterir Hamilelikte yüksek tansiyon, tansiyon olarak tanımlanan kan basıncı herkesin kendine has özellik taşır. Bu nedenle de sorun olmadığı dönemlerde alınan tansiyon ölçümü kişinin normal tansiyon değerlerini gösterir. Normal olarak kabul edilen tansiyon değerleri 12-8'dir. Büyük tansiyon 12, küçük tansiyon 8 olarak ölçüldüğünde bu değerler tansiyonda bir sorun olmadığını gösterir. Yüksek tansiyon yüksek atardamar basıncı anlamına gelir. Hamilelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı için kalp ve damar sisteminde önemli değişimler yaşanır. Kalbin çalışma hızı ve pompaladığı kan miktarında hamilelik döneminde biraz artış yalanır. Hamilelik döneminin başlangıçlarında tansiyon değerleri biraz düşerken, gebelik sona yaklaştıkça normal değerlerine döner. Normal şartlarda büyük tansiyon değerlerinde gebelik döneminde önemli bir değişim yaşanmaz.

  Hamilelikte tansiyon ölçümü

  Hamilelik döneminde tansiyon ölçümü yapılmadan önce anne adayı 10-15 dakika dinlenmiş olmalıdır. Bazı anne adaylarında kliniğe gidene kadar yorgunluk yaşanabilir ya da klinik heyecanına kapılabilirler. Bu durumlarda tansiyon ölçümü yapıldığında tansiyon değerleri yüksek çıkabilir. Ölçüm yapılmadan önce anne adayının bir süre dinlenmesi ve heyecanını yenmesi gerekir. Ölçüm için en ideal kol sağ koldur ve sağlıklı bir ölçüm için kullanılan tansiyon bandının anne adayının koluyla uygun olması gerekir. Tansiyon ölçümü otururken ya da yatar pozisyonda yapılmalıdır. Ölçüm ilk defa yatar pozisyonda yapılmışsa diğer ölçümlerde aynı şekilde yatar pozisyonda alınmalıdır. Tansiyon ölçümlerinde kullanılabilecek birçok farklı alet bulunmaktadır. Ancak elektronik aletler yanlış ölçüm yapabileceğinden dolayı özellikle hamilelik döneminde pek tercihe dilmez. Anne adayına evde ölçüm takibi önerilmişse, tansiyon ölçümü tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

  Hamilelikte Yüksek TansiyonHamilelikte yüksek tansiyon nedir

  Hamilelikte yüksek tansiyon tüm gebeler göz önünde bulundurulduğunda %10 oranında görülebilmektedir. Hamilelikte yüksek tansiyon anne ve bebek ölümlerinin ve hastalıklarının önemli sebeplerinden biridir. Bu nedenle hamilelik döneminde tansiyon değerleri düzenli takip edilmelidir. Anne adayı yüksek tansiyona maruz kalmışsa plasentaya yeterli oranda oksijen ve besin ulaşımı sağlanamaz. Dolayısıyla anne karnındaki bebek yeterince gelişemez.

  Hamilelikte yüksek tansiyon tanısı nasıl konur

  Hamilelik döneminde 6 saat içinde anne adayı için iki ölçüm yapılır. Bu ölçümlerde tansiyon değerleri 14-9 üzerinde çıkmışsa hamilelik tansiyonu tanısı konur. Eğer ufak tansiyon 11'den daha düşük çıkmışsa tanı koyabilmek için yeni bir ölçüm yapılması bunun içinde 6 saat beklenmesi gerekir.

  Hamilelikte yüksek tansiyon için kimler risk altındadır

  • İlk kez gebe kalanlar
  • Daha önceki gebeliklerinde preeklampsi öyküsü bulunanlar
  • Hamilelikten önce yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar
  • Diyabet hastaları
  • Çoğul gebelikler
  • İleri yaş gebeliklerde
  • İdrarda protein kaybı olanlar
  • Böbrek hastaları
  • Kilolu gebeler
  • Kollagen doku hastalığı olanlar
  • Bağışıklık sistemi bozukluğu olanlar
  • Gebelik boyunca çalışmak zorunda olanlar
  • Antifosfolipid sendromu olanlar yüksek tansiyon için risk altındadır.

  Uzun süreli yüksek tansiyonun hamilelik takibinde önemi nedir

  Uzun süredir devam eden yüksek tansiyon hamilelik öncesinde vardır ya da hamileliğin 20. haftasından sonra teşhis edilmiştir. Bu durum gebelik boyunca ve doğum sonrasında belli bir süre devam edebilir. Tansiyon değeri sürekli 14-9 olarak alınır. Bu gibi durumlarda anne ve bebeğin sağlığı için tansiyonun düzenli aralıklarla ölçülmesi gerekir.

  Hamilelikte yüksek tansiyonun anne ve bebeğe zararı nedir

  Hamilelikte kontrol edilmeyen]]> Düşük Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/dusuk-tansiyon.html Sun, 09 Dec 2018 01:49:25 +0000 Düşük tansiyon, düşük tansiyona tıp dilinde hipotansiyon da denilmektedir, anlamı ise kan basıncının düşmesi demektir. Sistolik kan basıncının yani büyük tansiyonun 90 mmHg'dan az olmasıdır. Normal tansiyon değerleri Düşük tansiyon, düşük tansiyona tıp dilinde hipotansiyon da denilmektedir, anlamı ise kan basıncının düşmesi demektir. Sistolik kan basıncının yani büyük tansiyonun 90 mmHg'dan az olmasıdır. Normal tansiyon değerleri 120 / 80 olarak kabul edilir. Eğer büyük tansiyon 90-küçük tansiyon 60 değerlerinin altına inmişse tansiyonunuz düşük demektir. Tansiyonunuzun düşük çıkması sağlığınızda bir problem olduğu anlamına gelmez çünkü insanların kan basıncının alt değerleri kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bu yüzden bazı insanların tansiyon değerleri büyük 90 ve küçük 60 değerinin altında olmasına rağmen sağlıklı bir yaşam sürmektedirler. 

  Tansiyon probleminizin olup olmadığı ve bu tansiyonunuzdaki düşüklüğün bir soruna yol açıp açmadığı bazı problemlerin ortaya çıkmasıyla anlaşılır. Eğer kişide Bayılma, anormal kalp atışları, kansızlık ve kulak çınlaması gibi belirtilerin görülmesi durumunda tansiyon da bir düşüklüğün olduğu anlaşılmalıdır. Ve acilen tedbir alınması gerekir. 

  Tansiyon çok fazla düştüğünde vücuttaki kan organlara yeterince oksijen ve besin taşıyamaz bu durumda kişilerde bilinç kaybı olabilir hatta tansiyonu çok düşen hastalar şok ya da inme geçirebilir.

  Genelde tansiyon hastalığı kişilerin yaşı ilerledikçe ortaya çıkar. Yaşlılarda yüksek ya da düşük tansiyon şikayetlerinin ortaya çıkması da bekelenen bir durumdur. Bunun yanı sıra Yüksek tansiyon ilaçlarının kullanılması da kişilerde düşük tansiyon şikayetine yol açabilir. Bu gibi şikayetlerinizi mutlaka doktorunuza belirtmelisiniz, doktorunuz mutlaka ilacınızı değiştirecektir.

  Düşük TansiyonDüşük tansiyonun nedenleri 

  Düşük tansiyonun nedeni sinirsel faaliyetinin artması ya da başka rahatsızlıklardır ve genelde halsizlik sendromu yaşanmaktadır. Vücuttaki sodyum ve iyonların dengesizliği, yani artış yada azalışla tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir.  

  Tıpta hipotansiyon olarak bilinen düşük tansiyon, henüz su yüzüne çıkmamış bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Burada önemli bir nokta unutulmamalıdır. Tansiyonu genel olarak düşük kabul edilen değerlerde seyreden ve bununla ilgili hiç bir problem yaşamadan, sağlıklı şekilde hayatına sürdüren kişiler de vardır. Dolayısıyla tansiyonun vücut için bir sorun olup oluşturmadığını ancak yine vücudun çıkardığı problemlerden anlayabiliriz. Baş dönmesi, bulantı, göz kararması, nefes almakta güçlük, sersemlik hissi, halsizlik, yüz renginin solması gibi belirtiler tansiyonun sorun oluşturacak şekilde düştüğüne işaret edebilir.

  İnsanın bazı hallerinde örneğin çok terlediğinizde, kötü bir haber aldığınızda ya da aç kaldığınızda tansiyonunuzun neden düştüğünü tahmin edebilirsiniz. Bu tarz tansiyon değişiklikleri çok önemli değildir ve günlük hayatta herkesin başına gelebilir. Bu gibi durumlarda doktora gitmeye veya ilaç kullanmaya gerek yoktur. Ancak tansiyonunuz sık sık düşüyorsa mutlaka buna neyin sebep olduğunun araştırılması gerekir. 

  Düşük tansiyonun nedenleri arasında bazı kalp rahatsızlığını, vücudun susuz kalmasını, vitamin eksikliğini veya kansızlığı sayabiliriz. Düşük tansiyon, bir doktor muayenesi ile nedeni araştırılarak bulunduğu takdirde genellikle geçici ve tedavi edilebilir. Tansiyonun düşmesi illaki tehlike habercisi değildir, ancak çok ciddi bir düşüş yaşanması, vücudu oksijensiz bırakıp hayati organların zarar görmesine neden olabilir. Bu bakımdan sersemlik, bilinç kaybı, baş dönmesi yada kendinden geçme gibi belirtilere dikkat edilmelidir.

  ]]>
  Sarımsak Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/sarimsak-tansiyon.html Sun, 09 Dec 2018 08:46:23 +0000 Sarımsak Tansiyon, Sarımsak bir sebze türü olup ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilmektedir. Bir çok yemek  çeşidinin içerisinde yer alan sarımsak tek başına bir yemek yapımında kullanılmamaktadır bunun nedeni ise a Sarımsak Tansiyon, Sarımsak bir sebze türü olup ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilmektedir. Bir çok yemek  çeşidinin içerisinde yer alan sarımsak tek başına bir yemek yapımında kullanılmamaktadır bunun nedeni ise ağır kokusu ve tadının açı olmasındandır. Bir çok hastalığın tedavisinde fayda sağlandığı görülen sarımsağın antibiyotik özelliğine sahip olduğu uzman hekimler tarafından belirtilmekte olup başlıca şifa kaynağı olduğu hastalıklardan birisi de tansiyon rahatsızlığıdır. İçerisinde bulunan A, B, C, E vitaminleri ve magnezyum, kalsiyum, potasyum,çinko,selenyum,fosfor ve demir mineralleri ile de tam bir şifa kaynağımızdır. Tansiyon için fayda sağlaması içerisinde barındırdığı allisin maddesi sayesinde damarları gevşetip vücuda rahatlık sağlamasıdır. günümüzde tansiyon hastalarının en başlıca sebeplerinden birisi de yeteri kadar kalsiyum alamamadan kaynaklanmaktadır. Bu durumu şu şekilde de nitelendirebiliriz sarımsak sebzeler arasında insan sağlığı için en faydalı olanlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Sadece tansiyon hastalığına sağladığı fayda bile olsa bu bile yeterli ama sadece bununla sınırlı kalmayım faydalı olduğu bir çok rahatsızlık vardır.

  Sarımsak TansiyonSarımsak Hangi hastalıklara fayda sağlar.
  • Tansiyon dengesini düzenler ve normale döndürür.
  • Salgın hastalıkları önler ve yayılmasına karşın koruyucu kalkan vazifesi yapar.
  • Çocuklar için felç hastalığını önlediği bilinmektedir. Araştırmalara göre de İsveç'li aileler okula gitmeden bu hastalığı önlemek için çocuklarına bir diş sarımsak yedirdiği söylenmektedir.
  • Kanser ve damar rahatsızlıklarının bir numaralı şifa bitkisi sarımsaktır. Sarımsağın en çok tüketildiği Bulgaristan da kansere yakalanma riski diğer ülkelere göre 5-6 kat daha az olduğu araştırmalar neticesinde belirtilmiştir.
  • Kolesterol seviyesini düşürür.
  • Bağırsakları düzenler.
  ]]>
  Gebelikte Tansiyon https://www.tansiyonlar.com/gebelikte-tansiyon.html Sun, 09 Dec 2018 22:40:54 +0000 Gebelikte tansiyon, Gebelik anne ve bebek sağılığı için dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemlerde birden ve aniden tansiyon çıkabilmektedir. Gebelikte tansiyon hem annenin hemde bebeğin sağlığını sıkıntıya düşür Gebelikte tansiyon, Gebelik anne ve bebek sağılığı için dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemlerde birden ve aniden tansiyon çıkabilmektedir. Gebelikte tansiyon hem annenin hemde bebeğin sağlığını sıkıntıya düşürecek bir rahatsızlıktır. Anne adayların gebelik sırasında tansiyonlarını sık sık ölçmeleri tavsiye edilir. 35 Yaşı ve üzerindekiler veya ikiz bebek bekleyen annelerde tansiyon görülme riski daha çoktur. Diğer risk faktörleri ise önceden yaşanan şeker hastalığı, şişmanlık şeklinde gebeliklerdir.  Gebeliğin ilk dönemlerinde damar duvarında gevşemeye bağlı hafif düşüş görülmektedir. Salgılanan hormonların etkisiyle tansiyonda düşme, halsizlik ve baş dönmeleri bu dönemde normaldir. Fakat gebeliklerde yaklaşık %8/10'da 5. aylar civarında tansiyonda yükselme gözlenir. Buna gebeliğe bağlı hipertansiyon denir. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber plasenta adı verilen bebeği besleyen dokunun rahim duvarına yapışması sonucu oluşan anormalliklerin buna sebep olduğu düşünülmektedir. Yapısal bir durumdur ve gebe kadının beslenme ve yeme içme alışkanlığının bununla bir ilgisi yoktur. 

  Gebelikte TansiyonGebelikte  tansiyon tanısı koyulan anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler şunlardır:
  • Anne adayı her gün aynı saatte, aynı tartıda tartılıp, kilosunu kaydetmeli.
  • Aynı şekilde aynı saatte dinlendikten sonra tansiyonunu ölçüp kaydetmeli.
  • Anne adayı tansiyonun yükseldiğini fark ettiğinde sol tarafına yatarak dinlenebilir.
  • Gebelikte tansiyon yükselmesi anne ve bebeğin oksijen alımını tehlikeye sokar bu sebeple enerji tüketimini en aza indirip vücudu dinlendirmek gerekir.
  • Anne adayının düzenli olarak aydınlık olmayan sakin ortamlarda bulunması gerekir.
  • Protein açısından zengin gıdalar et, yumurta, baklagiller ödem oluşmasını önlemek için tercih etmekte yarar vardır.
  • Tuzdan uzak durulmalı.
  • Bol miktarda sıvı tüketilmeli.
  • Tansiyon yükselmesine neden olduğundan dolayı gergin ortamlardan uzak durulmalı.
  • Gebelikte bebeğin karnınızdaki hareketlerini izleyin. Normal şartlarda 3 saatte 10 hareket yapması gerekir. Bebeğin hareketleri azaldığında hemen bir uzmana danışmalısınız.
  Gebelik süresince kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından daha yakından gözlemlenen anne adayı tansiyon sorunu nedeniyle ilaç kullanmak zorunda ise durumu aynı zamanda bir nevroloji uzmanı tarafından da takip edinilir. Bunun sebebi bazı tansiyon ilaçlarının gebelikte kullanımı hasta üzerinde ciddi hasarlara yol açabilmesi. Gebelikte tansiyon yükselmesi sorunu anne adayında kasılmalara körlüğe ve beyin kanamasına yol açabilir. Yüksek tansiyon böbreklere hasar verdiğinden dolayı böbrek yetmezliği görülebilir. Yüksek tansiyon kalbin yükünü arttırdığından bu durum kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. Kalpteki akciğer ödeme eşlik edilebilir. Yüksek tansiyon sorunu olan annelerin bebeklerinde sık görülen sorun gelişme geriliğidir. Tansiyon erken doğmaya neden olabilir bebeğin eşinin erken ayrılması nedeniyle sıkça bebek ölümleri ortaya çıkar.

  Gebelikte düşük tansiyon beraberinde bazı rahatsızlıklar getirmesine rağmen yüksek tansiyon gibi tehlikeli değildir. Düşük tansiyonlu gebelerde baygınlık, baş dönmesi, sersemlik gibi sorunlar sıkça görülür. Düşük tansiyonun en önemli sebepleri arasında aşırı sıcaklar, yetersiz sıvı alımı, yorgunluk ve uzun süre ayakta kalmak sayılabilir. Önlem olarak bol miktarda bol miktarda sıvı tüketmek, düzenli egzersiz yapmak, sol tarafa yatmayı tercih etmek, düzenli beslenmek, yavaşça oturmak, yavaşça kalkmak yeterli olabilir.
  ]]>
  Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir https://www.tansiyonlar.com/dusuk-tansiyona-ne-iyi-gelir.html Mon, 10 Dec 2018 11:29:02 +0000 Düşük tansiyona ne iyi gelir, düşük tansiyon herkes için ciddi sorunların nedeni olabilir. Yaşamsal organlar olan beyin, kalp, böbrek gibi organların yeterince oksijen ve besin alamaması kişilerde ölüme yol açabilir. Bu nedenle Düşük tansiyona ne iyi gelir, düşük tansiyon herkes için ciddi sorunların nedeni olabilir. Yaşamsal organlar olan beyin, kalp, böbrek gibi organların yeterince oksijen ve besin alamaması kişilerde ölüme yol açabilir. Bu nedenle kan basıncını normal değerlerde tutmak gerekir. Yüksek tansiyon nasıl tehlikeli oluyorsa, düşük tansiyonda ciddi bir sorun haline gelebilir. Kan basıncının düşmesi kendini bilinç bulanıklığı, halsizlik, konsantrasyon eksikliği, unutkanlık, kulaklarda çınlama, el ve ayaklarda titreme gibi belirtilerle gösterir. Bunları yaşayanlar öncelikle bir doktor muayenesine girmelidir. Verilen tıbbi tedaviyi özenli bir şekilde uygulamalıdır. Gerekirse doktorun uygun gördüğü şekilde bitkisel önerilerden, yaşam tarzı değişimlerinden yararlanmalıdır. Kesinlikle bilinçsizce ilaç ve bitkisel kürler kullanılmamalıdır.

  Düşük tansiyona iyi gelen öneriler

  Bol miktarda su tüketilmelidir: Kan basıncındaki düşüklüğün en önemli etkeni damar içi sıvı kaybıdır. Damar içinde su oranı azaldığında serum meydana gelir, damarların içi kimyasallarla, elektrolitlerle dolmaya başlar. Düşük tansiyonun yükseltilmesi için günde içilen su, bitki çayı, meyve suyu gibi içeceklerin miktarı arttırılmalıdır.

  Tuzlu su düşük tansiyonu yükseltir: Alınan tuz oranının arttırılması kan basıncının yükselmesine yol açar. İçilen suyun içine tuz atılırsa, düşük tansiyon hemen yükselir. Kronik hastalar suyu bu şekilde içebilir. Fakat bu tüketim böbrek ve kalp hastaları için tavsiye edilmez. Hamile kadınlar açısından da sakıncalıdır. Bu kişiler mutlaka doktoruna danışarak tuz oranını arttırabilir. Tuzlu su içimi sadece tansiyon düşük olduğunda tercih edilmelidir.

  Kafein içeren içecekler düşük tansiyona iyi gelir: Düşük tansiyonu olanlar kafein içeren içecekleri tüketebilir. Çünkü kafein damarlardaki bazı hormonları engeller ve kan basıncının yükselmesine neden olur. Ayrıca adrenalin salgılanmasını arttırır. Kafein içeren içecekler arasında en bilinenleri çay, kahve, enerji içeceği, sıcak kakao gelmektedir. Ancak kafein bazen zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle günlük 400 miligram üzerindeki kafein sakıncalıdır. Bu oran 4 bardak kafeinli içeceği tekabül eder.

  Meyan otu çayı tüketmek: Kan basıncını yükselten bitkiler arasında meyan otu önemli bir yere sahiptir. İçeriğindeki glycerrhizin maddesi buna neden olur. Vücuttaki aldosteron oranını arttıran bu madde, içeriğindeki sodyum sayesinde de kan basıncını yükseltir. Ancak sodyum vücutta kaldığından, su tutma, ödem gibi sorunlarda oluşabilir. Bu nedenle meyan otu çayının fazla miktarda tüketilmemesi gerekir. Meyan otu çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kuru meyan otunu 1 bardak sıcak suya koyarak 5 dakika kadar demlemeniz yeterli olur. Daha sonra süzerek çayı içebilirsiniz. Kalp hastaları ve diyabet hastaları bunu doktoruna danışarak kullanmalıdır. Hamileler içinde aynı uyarı yapılmaktadır.

  Biberiye yağı düşük tansiyona iyi gelir: Düşük tansiyon sorunu olanlar için biberiye her zaman önerilen bitkiler arasındadır. Kan dolaşımını arttırdığı gibi, merkezi sinir sisteminin uyarılmasını da sağlar. Biberiye yağını hazır alabileceğiniz gibi, evde kendinizde  bunu hazırlayabilirsiniz. Kurutulmuş çeyrek su bardağı biberiye yaprağı, yarım fincan zeytinyağı ve kapaklı bir kavanoz ihtiyacınız olan malzemeler. Kavanozun içine biberiye yapraklarını ve zeytinyağını koyun. Kapağını kapatarak güneş gören bir yerde 2 gün bekletin. Daha sonra içindeki yağı süzerek, göğsünüze bu yağla masaj yapın. Düşük tansiyonu bir süre sonra yükseldiğiniz sizde göreceksiniz.

  Sığır kuyruğu çayı: İçeriğinde bulunan flavonoidler, alkaloidler, tanen ve kafeik asit gibi maddeler düşük tansiyona iyi gelmektedir. Bunun yanında sığır kuyruğu antioksidan ve anti yorgunluk etkisi gösterir. Bu etkiden faydalanmak için, 1 yemek kaşığı sığır kuyruğu otunu, 1 su bardağı kaynar suyun içinde 15 dakika ka]]>